Hobi CNC //Küçük CNC üreten Firmalar?

Başlatan frat, 01 Nisan 2013, 22:04:23

birkan

Cnc tezgahında step motorun torkunu düşürerek uç kırmayı engellemek klasik sistemlerde adım kaçırma ve iş parçasını bozma anlamına gelir. Ancak motorun adım kaçırıp kacirmadigini kontrol eden ve her durumda o işi dogru yaptıran bir düzenek geliştirildiler ve haberimiz yoksa o başka

skara1214

Alıntı yapılan: birkan - 04 Nisan 2013, 10:27:48
Cnc tezgahında step motorun torkunu düşürerek uç kırmayı engellemek klasik sistemlerde adım kaçırma ve iş parçasını bozma anlamına gelir. Ancak motorun adım kaçırıp kacirmadigini kontrol eden ve her durumda o işi dogru yaptıran bir düzenek geliştirildiler ve haberimiz yoksa o başka
encoder bu sebepten kullanılıyor zaten
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Yeterine akıllı sürücüler motorun adım kaçırıp kaçırmadığını encodersiz de anlayabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t600

ihtiyacınız olursa 0.01 mm hassasiyetle cnc tornamda alüminyum prototiplerinizi yapabilirim .demir ve sarı işlemiyorum ev ortamında ciddi sıkıntı oluyor , özellikle sarı malze çapağının en ufak parçası  bile  mermi gibi ve deriye saplanıyor , çıkmıyor  :'( ,

computerboy

Arkadaşlar biraz alakasız soru olacak ama sormaktan alıkoyamadım kendimi. autocad öğrendim 3d çizim yapıyorum ama yaptığım çizimin g-codesini sağlıklı bir şekilde alamıyorum. ancak 2d çizim yapıp plazma kesici için g-code üretebiliyorum. platina işleyebilecek kapasitede makine var ama kullanamıyorum. siz hangi programları kullanıp g-code üretiyorsunuz ne tavsiye edersiniz ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: z - 04 Nisan 2013, 11:13:03
Yeterine akıllı sürücüler motorun adım kaçırıp kaçırmadığını encodersiz de anlayabilir.

STALL detection:

http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/AND8471-D.PDF

güzelmiş :)

malpaslan1979

Alıntı yapılan: computerboy - 04 Nisan 2013, 15:12:23
Arkadaşlar biraz alakasız soru olacak ama sormaktan alıkoyamadım kendimi. autocad öğrendim 3d çizim yapıyorum ama yaptığım çizimin g-codesini sağlıklı bir şekilde alamıyorum. ancak 2d çizim yapıp plazma kesici için g-code üretebiliyorum. platina işleyebilecek kapasitede makine var ama kullanamıyorum. siz hangi programları kullanıp g-code üretiyorsunuz ne tavsiye edersiniz ?

1-mastercam uluslarası piyasanın en çok satan programıdır. Kendi içinde çizim yapılabilen versiyonu olduğu gibi Solidworks içerisinde de çizim yapılabilen ve plugin gibi g kodları üretilebilen versiyonu var

2-powermill vardır hakikaten güzel programdır bu programı da solidworks içinde plugin tarzında kurup g kod üretebilirsiniz

3-solidcam solidworks içinde plugin tarzında kurup g kod üretebilirsiniz

t600

tezgahlar bende var ,  hadi gaz türbini yapalım .
Jet Engine Animation    8)

computerboy

tesekkurler hocam. Autocad ile cizdim diyelim bu dosyayi mastercam ile import edip gcode cikarabilirmiyim acaba  yada dxf dosyasindan saglam gcode ureten baska program varmi yada solid programini ogrenip onunlami calisayim onerileriniz nedir

malpaslan1979

Alıntı yapılan: computerboy - 04 Nisan 2013, 19:08:03
tesekkurler hocam. Autocad ile cizdim diyelim bu dosyayi mastercam ile import edip gcode cikarabilirmiyim acaba  yada dxf dosyasindan saglam gcode ureten baska program varmi yada solid programini ogrenip onunlami calisayim onerileriniz nedir

Evet autocad'den gelen bazı çizimleri solidworks'ün içinde düzünleyebilirsin import edebilirsin ama bence solidworks öğren

1-Solidworks öğren (solidworks'ü torrent sitelerinden indirebilirsin) picprojede de vardı zaten torrent ile ilgili linkler

Bunun için solidprofessor cdrom'larını indirebilirsin
    Bunun için Haluk TATAR hocanın 2010 solidworks eğitim videolarını indirebilirsin
    Bunun için ses3000 firmasından solidworks eğitim cdromlarını ücretsiz isteyebilirsin tekyaz firmasından da istebilirsin

http://solidworksipuclari.com/ sitesinden de faydalanabilirsin

2-Bence solidcam öğren çünkü solidcamı solidworksun içinde türkçe olarak kullanabilirsin

Solidcami öğrenmek için ahmet barış kuldaşlı hocanın eğitim cdromları var onu satın alırsan çok ayrıntılı eğitim bilgilerine ulaşabilirsin

teknikelektronikci

gcode araci ollarak cambam i tavsiye ederim cok kullanisli bir program mac3 firmasinin calisani bizzat bana lazzycami tavsiye etmedi alternatif ollarak cambami önderdi
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sinancnc

Alıntı yapılan: frat - 01 Nisan 2013, 22:04:23
Merhaba Arkadaşlar,

Tavsiye edebileceğiniz Hobi CNC üreten hangi firmalar var acaba? İşleme alanı 30 x 30 x 5 cm gibi küçük hacimler uygun olacak. Aliminyum da işleyebilen bir model araştırıyorum.

www.probotsan.com.tr sitesinden mekanik elektronik parça tedarik edebilir komple cnc tasarlatabilirsiniz. Tornalı kızak,bilya yerleri açılmış vidalı mil, hazır eksen modülleri yada gövdenin imal etmek istemediğiniz parçalarını teknik resim çizim göndererek imal edilmesini isteyebilirsiniz. Saygılar
http://www.probotsan.com.tr Masaüstü Mini Cnc

muhittin_kaplan

sinancnc

1700 Euro Fakat Ne iş yapılacağına göre bakılır ise Çok Daha uygun Fiyatlara Cnc Seçenekleri mevcut. Lütfen Yapacağınız işleri ile ilgili arge@probotsan.com.tr Mail atınız size bir teklif gönderelim.
http://www.probotsan.com.tr Masaüstü Mini Cnc