Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

IP Kamera

Başlatan z, 04 Nisan 2013, 18:20:08

z

Kullanmakta olduğumuz IP kameralar arızalandı ve firma yenilerini gönderdi.

Çalışan kameralar 192... şeklinde fix IP alırken yeni gelen kamera 168... ve DHPC gibi bir IP alıyor ve görüntüye ulaşamıyoruz.

Firma yetkililerine ulaşmaya çalıştık ulaşamadık muhtemelen yarın ulaşırız.

Ben gene de bu durumda neler yapılacağını burada da sormak istiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JKramer

Bendeki çin malı kameranın ayarlarını değiştirebilmek için web arayüzüne http://192.xxx.x.xxx/admin.htm adresinden ulaşabiliyorum. Sizinki de böyledir belki, yeni aldığı ip numarasını girip deneyebilirsiniz.

z

Şöyle bir imkanım var. Çalışan kameralardan birisini söküp laptopa bağlayabilirim. Dediğiniz gibi kameraya bağlanıp setup menusundeki verileri aynen yerni kameraya da aktarabilirim.

Fakat IP numara işi kafamı karıştırıyor. Eski kameraların tamamı 192.... iken bu yeni olanın 168 le başlaması sorun yaratmayacakmı?

Kameraların bağlı olduğu server var. Bu servere de yeni kamerayı tanıtmak gerekecekmi?

Arayüz programı var. Bu program yeni kamerayı tanıyor IP nosunu 168... olarak buluyor ama görüntü getirmiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Kendi programı farklı ip olduğu halde görebiliyor. Bazen arka kapı ip olabiliyor. Bu sadece program bulur ama asıl görüntünün taşındığı ip numarası farklı olduğunda görüntü gelmez. Kapıcı sadece elinde 192 olan kişileri geçmesine izin veriyor dolayısı ile elinde 168 olanlar geçemez. Yani kameraya'da 192 olacak şekilde ataman gerekir.

Bu noktada görüntüyü kim alıyor. görüntüyü Sunucu istiyorsa kamerayı tanıtman lazım. Yok kamera sunucuya doğrudan gönderiyorsa o zaman kameraya sunucuyu tanıtman lazım.

Orjinal kamera ayarlarına bak. Sunucu ip adresi bir yerine girilmiş mi?  Girilmişse o zaman görüntü sunucuya doğrudan gönderiliyordur. (kamera ip statik veye dinamik olabilir)

Yok sunucu ip adresi kameraya girilmemişse sunucuya mutlaka kamera adresini girmen gerekebilir. (Kamera adresin mutlaka statik olmak zorundadır)

ambar7

mufitsozen

IPv4 de  RFC 5735 and RFC 3927 de DHCP ile dinamik olarak bir IP adresi alinamaz ise 169.254.0.0/16 blogundan bir adres pesudo-random olarak atanir.

Bagli oldugunuz LAN uzerinde DHCP server yoksa yada kurulumu sirasinda belirlenen kurallar ile dinamik bir IP adresi vermiyor ise yapilabilecek seyler sunlar olabilir.

• LAN uzerinde DHCP server var ise kurallari gozden gecirip IP adresi verilmesi saglanir
  • LAN uzerinde DHCP server yok ise gecici olaarak bir DHCP server kurulur ve LAN icin kullanilmayan ve gecerli bir IP adesi verilmesi saglanir
  • Bir PCye dogrudan kamerayi baglayabilirsiniz. Bu PC uzerinde gecici olarak bir DHCP server kurarsiniz. IP kamera ile web interface uzerinden temas kurduktan sonra sizin, IP kamera uzerinde sabit IP secenegi ve  LAN adres alaninizda gecerli bir IP adresi (statik olarak) verilir. Bu anda IP kamera ile baglantiniz kesilebilir.  Bu konfigurasyondaki IP kamerayi LAN baglarsiniz ve biraz once aldiginiz IP adresinden baglanti kurarsiniz.

Firewall dan gecmek ve/veya dynamik DNS kurulumu gerekebilir ama oda baska bir konu
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

polleme

Evdeki ADSL modemin DHCP sunucusu da kullanılabilir. Ama neredeyse IP ile çalışan her cihazın statik IP alabilme yeteneği de oluyor, eğer bir default IP ile bağlanılamıyorsa DHCP'den IP aldırılıp bağlanıldıktan sonra statik IP ile çalışması sağlanabilir.

Eğer kamera farklı bir model ise varolan kamera sunucusu ile uyumlu çalışmayabilir, yazılımın görüntü aldığı TCP/UDP portlar farklı ise bağlanıldığı halde görüntü alınamayabilir.