MSP430 ANDROİD İLE DİMMER KONTROL

Başlatan leronamso, 05 Nisan 2013, 21:10:51

z

Madem izolesiz triac sürülüyor neden sıfır dedektöründe opto var. Daha önceki şema izolasyon açısından daha iyiydi. Ayrıca DC tetikleme her triacda iyi sonuç vermez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

leronamso

Alıntı yapılan: z - 08 Nisan 2013, 21:21:56
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Madem izolesiz triac sürülüyor neden sıfır dedektöründe opto var. Daha önceki şema izolasyon açısından daha iyiydi. Ayrıca DC tetikleme her triacda iyi sonuç vermez.
Hocam diğer devre calışmıyordu. İki kere direnc patlattım. :) bu devreyi bi arkadas calistirmis ama bende calismadı. Sanirim bu da bt136 kullanmamamdan kaynaklanıyor.

z

Gate direncini, lambanın üst ucundan alıp alt ucuna taşımanı önermiştim. Onu denemedin anlaşılan.

leronamso

Alıntı yapılan: z - 09 Nisan 2013, 01:58:32
Gate direncini, lambanın üst ucundan alıp alt ucuna taşımanı önermiştim. Onu denemedin anlaşılan.
Hocam tam onu deneyecekken arkadaş mail attı, o aynen bu devreyi kurmuş ve calıştırmış. Tek fark ben bt137 kullandım.
Bende neden calismamistir ki ?
Ama sizin dediginizi de kurarım.  moc tetikleyemiyodur diye düşünmüştüm ben.

ferit06

Alıntı yapılan: leronamso - 08 Nisan 2013, 21:28:46
Hocam diğer devre calışmıyordu. İki kere direnc patlattım. :) bu devreyi bi arkadas calistirmis ama bende calismadı. Sanirim bu da bt136 kullanmamamdan kaynaklanıyor.

bu devrede MSP430 un Vcc sini ne ile besliyorsunuz? ben mi eksik görüyorum? Modülden mi besleniyor?

z

Eğer beslemeyi şebeke transformatörü üzerinden sağlıyorsa sıfır yakalama dedektörü sekonder tarafında yapılabilir. Açıkcası mevcut şemalarda bu kısım çok iğreti duruyor kötü bir tasarım olmuş.

leronamso

Alıntı yapılan: z - 09 Nisan 2013, 10:57:03
Eğer beslemeyi şebeke transformatörü üzerinden sağlıyorsa sıfır yakalama dedektörü sekonder tarafında yapılabilir. Açıkcası mevcut şemalarda bu kısım çok iğreti duruyor kötü bir tasarım olmuş.
Hocam besleme launchpad uzerinden alınıyor

mesaj birleştirme:: 09 Nisan 2013, 17:49:15

Alıntı yapılan: z - 09 Nisan 2013, 10:57:03
Hocam bir de dediğinizi anlayabilecek kadar yeterli olsam... :)

leronamso

Alıntı yapılan: ferit06 - 09 Nisan 2013, 10:47:46
bu devrede MSP430 un Vcc sini ne ile besliyorsunuz? ben mi eksik görüyorum? Modülden mi besleniyor?
Hocam besleme launchpad uzerinden alınıyor

ve hala çalıştıramadım devreyi..