MSP430 ANDROİD İLE DİMMER KONTROL

Başlatan leronamso, 05 Nisan 2013, 21:10:51

leronamso

Merhaba arkadaşlar,
Başlıktaki proje adına bir kaç soru soracağım, ne olur bidiklerinizi esirgemeyin. :)

şimdi öncelikle bu projenin sahibi ben değilim. yani sıfırdan yapmıyorum.

http://www.mcu-turkey.com/android-telefolar-icin-dimmer-kontrolu/ tüm kaynağım budur.

bu projede kullanılan ZDC devresi

Ve proje sahibi sadece bu devreyi paylaşıp, bir iki birşey yazıp, android uygulamasını ve msp kodlarını ekleyerek kaybolmuş.
yani bu şekilde o proje okunmuyor denilebilir.

-B0luetooth modül
-MSP430G2553
-ZCD devresi

yukarıdakiler kullanılıyor projede.
Velhasıl aralarında nasıl ilişki kurulacağı, bağlantılarının hangi bacaklarından nasıl yapılacağı hiçbir şekilde belirtilmemiş.
Bunu anlamanın sanırım tek yolu MSP430 kodlarını okumak fakat bu da benim becerebildiğim birşey değil.

sonra ben bu durumumu forumdan bir arkadaşla uğraşa uğraşa işi bu boyuta kadar getirdik. sağolsun çok yardımcı oldu.

devrenin son hali de budur

devreyi bu şekilde denediğimizde hiçbir sonuç alamadık.
yani devre bizim düzenlediğimiz son haliyle çalışmıyor.

yanlış bir şeyler var ama bulamıyorum.

android yazılımı ve msp kodları burada: http://www.mcu-turkey.com/wp-content/uploads/2013/01/Dimmer.rar

sorunumun ne olduğu hakkında bir fikri olanlar yardımlarını esirgemezlerse çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Erhan YILMAZ

Çalışmıyordan kasıt nedir sağlıklı olarak dimleme yapmıyor mı? Bu mocları iyi incelemek lazım hepsi dim için uygun olmayabiliyor. Aç/kapa anahtar olarak kullanınca sorun olmuyor ama dimlemeye gelince hepsi çalışmayabiliyor.

z

D1 ve C2 nin birleşim noktasında kaç volt okuyorsun?

BC547 kollektorunde temiz bir sinyal görebiliyormusun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

Bu devrenin soldaki ac alternansı tespit edecek devresinde sıkıntı var gibi duruyor eğer bluetooth modül ve ilgili haberleşme kodları doğru ise, ac 220 yi 660k lık direnç üzerinden opto ya bağlamanın hiç bir mantığı olmadığının görülmesini isterim. Opto 10ma çekse girişe 6600 voltluk bir dc gerilim gerekir ;D Öncelikle ac gerilimden doğru düzgün alternansı yakalayabilceğiniz bir devre bulun derim...
Murat

leronamso

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 06 Nisan 2013, 01:03:18
Çalışmıyordan kasıt nedir sağlıklı olarak dimleme yapmıyor mı? Bu mocları iyi incelemek lazım hepsi dim için uygun olmayabiliyor. Aç/kapa anahtar olarak kullanınca sorun olmuyor ama dimlemeye gelince hepsi çalışmayabiliyor.
hocam devreyi ben değil, bir arkadaş kurmuştu. çalışmdaığını o söylemişti ben de ona göre konu açmıştım. benim de malzemelerim bugün geldi hemen boardda denedim. yalnız benim daha farklı bir sorunum var. devreye 220V u veriyorum, ardından launchpadin usb kablosunu taktığım gibi R14 ve R4 yanıyor.
ilkinde;
R14 10K
R4 ise 100ohm'du.

daha sonra direnç değerinin yükseltilmesi gerektiğini düşünerek ;
R14 100K
R4 ise 270 ohm şeklinde denedim. bu sefer daha şiddetli patladı iki dirençte.

açıkçası başka dirençle deneme yapmaya korkuyorum an itibariyle :)

sizce sorun ne olabilir ?

leronamso

Alıntı yapılan: z - 06 Nisan 2013, 01:08:58
D1 ve C2 nin birleşim noktasında kaç volt okuyorsun?

BC547 kollektorunde temiz bir sinyal görebiliyormusun?

hocam daha önce bir arkadaş denemişti, ben anca bugün deneme fırsatı bulabildim.
yukarıda yazdığım sorunla karşı karşıyayım.

leronamso

Alıntı yapılan: pisayisi - 06 Nisan 2013, 21:07:07
Bu devrenin soldaki ac alternansı tespit edecek devresinde sıkıntı var gibi duruyor eğer bluetooth modül ve ilgili haberleşme kodları doğru ise, ac 220 yi 660k lık direnç üzerinden opto ya bağlamanın hiç bir mantığı olmadığının görülmesini isterim. Opto 10ma çekse girişe 6600 voltluk bir dc gerilim gerekir ;D Öncelikle ac gerilimden doğru düzgün alternansı yakalayabilceğiniz bir devre bulun derim...

hocam ben bu dediğinizi yapabilecek kadar yeterli değilim sanırım. proje sahibi bir şekilde bu devreyi kullanarak bu uygulamayı çalıştırmış. fakat devre üzerinde değişiklikleri paylaşmamış. asıl sorun da o zaten. şimdi de R14 ve R4 dirençlerin patlaması sorunuyla karşı karşıyayım. napıcam bilmiyorum. ;)

leronamso

bu arada denemeyi alıcı takmadan yaptım. yani lamba takacağım uçları boşta bırakıp, o iki uçtaki gerilimi ölçmekti amacım.
devrede alıcının olmaması o iki direncin patlamasına sebep olabilir mi ?

Firzen

beyler bende de HC06 aldım bunda AT komutları kullanıyorlar.Birileri bunun kullanımını nasıl yapıldığını anlatabilir mi acaba?
Kararsız...

z

Alıntı yapılan: leronamso - 06 Nisan 2013, 23:39:54
...devreye 220V u veriyorum, ardından launchpadin usb kablosunu taktığım gibi R14 ve R4 yanıyor.
....
daha sonra direnç değerinin yükseltilmesi gerektiğini düşünerek ;
R14 100K
R4 ise 270 ohm şeklinde denedim. bu sefer daha şiddetli patladı iki dirençte.

açıkçası başka dirençle deneme yapmaya korkuyorum an itibariyle :)

sizce sorun ne olabilir ?

R14 ün lambanın üst ucuyla olan bağlantısını sök, lambanın alt ucuna bağla.

leronamso

Alıntı yapılan: z - 07 Nisan 2013, 01:27:31
R14 ün lambanın üst ucuyla olan bağlantısını sök, lambanın alt ucuna bağla.
o zaman sorun alıcı olmamasından mı kaynaklanıyormuş ?
daha denemedim fakat bu şekilde alıcıyla denemem gerekecek. ampül temin edip denerim, sonucu buraya yazarım.
teşekkürler yardımınız için.

z

Sorun yükün olup olmaması değil. Senin bağlantıda triac tetiklendikten sonra gate akımı o alternans boyunca hiç kesilmiyor. Benim bağlantıda ise, triac tetiklendikten sonra gate akımı kendiliğinden kesiliyor.

leronamso

kurduğum devrede sorun varmış, bunun üzerine bi arkadaş deneye deneye bunu çıkartmış, ve çalıştırmış;

aynı devreyi ben de iki kere board üzerinde kurmama rağmen devreyi bir türlü çalıştıramadım.
devrede BT136 kullanılmış, ben BT137 kullandım. acaba sorun bundan kaynaklanabilir mi ?

devreye 220V veriyorum verdiğim anda ampül yanıyor. ardından launchpadi usb'ye bağlıyorum, modülü telefonuma eşleştiriyorum, sonra uygulamanın içerisine girip anahtarı aşağı yukarı sürüyorum ampülde hiçbir değişiklik olmuyor. o hep aynı şekilde yanıyor ilk taktığım gibi.

devreyi çalıştıran arkadaşta ise 220V 'u verdiği zaman ampül yanıp sönüyormuş, sonra telefonla modüle bağlandığında da anahtarı aşağı yukarı sürerek ampülün ışık ayarını yapabiliyormuş.

şimdi benim devrem neden çalışmıyor olabilir acaba ?

pisayisi

bt137 daha güçlü triak bundan dolayı sorun olcağını sanmam...
Murat

leronamso

Alıntı yapılan: pisayisi - 08 Nisan 2013, 20:56:02
bt137 daha güçlü triak bundan dolayı sorun olcağını sanmam...
peki bacak bağlantıları da aynı mı hocam ?