Ebayda satılan LM2596 Modülleri

Başlatan Pyrodigy, 08 Nisan 2013, 10:58:46

Pyrodigy

Merhaba
Ebayda satılan LM2596 Modüllerini kullanan oldumu acaba? Fiyatı oldukça makul. 1 adet modul yaklaşık 1,2 USD ye geliyor.
5V sabit 2,5A akım sağlayıcıya ihtiyacım var, Kendim yapmaya kalksam sadece entegresi yurtiçinde 1.5 USD civarında.Nüvesi, shotky si, kapasitörü, PCB si derken fiyat kabarıyor.

Harici beslemelerde kullanmak üzere Almaya değermi nedersiniz ? Soğutucu olmaması 2A ve üzeri yüklerde arızaya sebep verirmi sizce ?
Alıp deneyeceğim ancak gelmesi 1 ayı bulur, daha önce kullanan varsa forumda paylaşırsa memnun olurum.
Ebay linki;
http://www.ebay.com/itm/130810143277?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Saygılar
Persistance is the name of the game in this business....

Erol YILMAZ

LM2596 lar orjinalse birşey olacağını sanmam...

diot

Ben kullanıyorum kalite iyi. Entegreyi şaseden sökü dik konuma getirip soğutucu takarsanız 3A  kadar kullanırsınız. normalde soğutucusuz 2A  kadar .

Pyrodigy

Hızlı cavaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. LM2596 modülde DPAK kılıf kullanılmış, 2A ve üzeri için soğutucu ilave edilmeli yazıyor;
Alıntı YapOutput current: Rated current is 2A,maximum 3A(Additional heat sink is required)
Buna soğutucu ilave edilebilirmi ? Evetse nasıl ?

mesaj birleştirme:: 08 Nisan 2013, 11:13:49

Alıntı yapılan: diot - 08 Nisan 2013, 11:03:05
Ben kullanıyorum kalite iyi. Entegreyi şaseden sökü dik konuma getirip soğutucu takarsanız 3A  kadar kullanırsınız. normalde soğutucusuz 2A  kadar .
Eyvallah üstad. Soğutucuyu nasıl taktın? Bacakları eğipmi yoksa delipmi? mümkünse resim gönderebilirmisin ?
Bazıları soğutucuyu kartın altına veya üstüne yapıştırmış. Ama sağlıklı olacağını sanmam.

Saygılar

skara1214

digikeyde bile bu entegrenin 1k lik siparişinde fiyat  2 dolar  nasıl oluyorda adamlar 1.2 dolara satabiliyor?bu kadar ucuz lm2596 entegresini nereden buluyorlar?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

sadogan

Alıntı yapılan: diot - 08 Nisan 2013, 11:03:05
Diot hocam 2amp yükleyince bobin çok ısınıyormu ?

islergucler

Orijinal entegreye sogutucu takılması gerekmez.  Bunlar yüksek ihtimalle kopya ürünler. Soğutucusuz sorunsuz çalışacağını düşünüyorum.

diot

şimdiye kadar hiç ısınıyormu diye bakmadım. Şu ana kadar bir problemde görmedim. zaten pcb nin şasesine lehimli durumda eğer istersen bacakları bükerek dik konuma getirip soğutucu takarsınız. 
Not: digikey de zaten fiyatlar çok yüksek. Burayı baz almassanız iyi olur.

skara1214

Alıntı yapılan: diot - 08 Nisan 2013, 13:15:29
Not: digikey de zaten fiyatlar çok yüksek. Burayı baz almassanız iyi olur.
hocam bende onu soruyorum nereyi baz alalım? :D nerden bulacağız ucuz komponentleri
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

peko

@Pyrodigy

Resimdeki modelden (yeşil pcb'li ) geçen hafta 2 adt getirttim, gayet güzel..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

diot

Ebay ve Aliexpres üzerinden çalışıyorum ben şuan.

kasif

Şu ürün biraz daha pahalı ama ayarlı ve ekranlı(3 hane) bir güç kaynağı vaad ediyor. Göstergeyi ister giriş voltajı ister çıkış voltajı göstermesi şeklinde seçmeye izin veriyormuş.(5,14 $ ~9,25 TL)

http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Buck-Step-Down-Converter-Module-LM2596-Voltage-Regulator-Led-Voltmeter-/160995621268?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item257c163994

Pyrodigy

Alıntı yapılan: peko - 08 Nisan 2013, 14:57:12
@Pyrodigy

Resimdeki modelden (yeşil pcb'li ) geçen hafta 2 adt getirttim, gayet güzel..
Üstad Bazı modellerin LM2596 nın Toptaklamasının alt PCB sinde birçok via var aslında buraya soğutucu bağlansa fena olmaz. Ayrıca bu modülelrle alakalı birkaç sorum olacak;
- 3A denedinmi ?
- 5V Kalibrasyon nasıl ?
- Aşırı Yükte (3A), normal yükte(1A), boşta voltaj dalgalanması nasıl ?
- Soğutucu olayını nasıl aştın ?
Edindiğin bilgileri paylaşırsan memnun olurum
Not: Ebaydan aldım 20 adet. Gelsin birkaç tanesini patlatana kadar zorluyacağım detayları paylaşırım. 1 ay kadar sabır.

peko

@Pyrodigy

Ürünü yeni aldığım ve bu şekilde yüksek akımda ihtiyacım olmadığı için denemedim.

Açıkçası; alırken de amacım yüksek akımda kullanmaktan ziyade , testlerim sırasında pratiklik sağlamasıydı.
Bu sepeble soğutucu vs gibi detayları çok düşünmedim. 2-3A için 2dk dayanması benim testlerim için yeterli gelecek ve gerekli geliştirmeleri asıl prototip pcb'de yapacağım.

Ayrıca; aşağıdaki değerleri gerçekten istiyorsan, tavsiyem kesinlikle orjinal LM serisi kullanmak gerekecek. Diğer türlü ucuz etin yahnisi pek lezzettli olmayacaktır..

- 3A denedinmi ? - Hayır,şuana kadar en fazla 800mA civarlarında kullandım.
- 5V Kalibrasyon nasıl ? - 4.7v 'de denedim, sorun olmadı.
- Aşırı Yükte (3A), normal yükte(1A), boşta voltaj dalgalanması nasıl ? - Test etmedim.
- Soğutucu olayını nasıl aştın ? - Test etmedim.

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "