Solidworks'te çiziyorum ama bir türlü ne istediğimi gösteremiyorum

Başlatan trgtylcnky, 08 Nisan 2013, 15:12:00

trgtylcnky

İyi günler,
Bu sönem Solidworks öğreniyoruz. Ben de makine atölyesindeki abiye bir parça ürettirmek istiyorum ama gerekli çizim olmadan bunu yapmak mümkün olmuyor. İstediğim parça dişliye benziyor ama bir dişli değil. Aslında söylesem muhtemelen ne demek istediğimi anlar. 18mm yarıçapında ve 6 mm kalınlığında bir diskin kenarına her 22.5 derecede bir 3.2 mm gemişliğinde ve 3.1 mm derinliğinde oyuklar açılacak. Solidworks'te bunu kolayca nasıl çizebilirim?

oyaz

Revolved cut ya da swept cut menusunden yapabilirsin tahminim eğitim videlarını izlersen daha iyi olur.
Become a learning machine...

trgtylcnky

picpicpic

ilk başta bir oyuğu aç sonra circullar pattern ile oyuğun olduğu unsuru patternle, çizimi ulaştırırsan yardımcı olabilirim

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 08 Nisan 2013, 15:12:00
İyi günler,
Bu sönem Solidworks öğreniyoruz. Ben de makine atölyesindeki abiye bir parça ürettirmek istiyorum ama gerekli çizim olmadan bunu yapmak mümkün olmuyor. İstediğim parça dişliye benziyor ama bir dişli değil. Aslında söylesem muhtemelen ne demek istediğimi anlar. 18mm yarıçapında ve 6 mm kalınlığında bir diskin kenarına her 22.5 derecede bir 3.2 mm gemişliğinde ve 3.1 mm derinliğinde oyuklar açılacak. Solidworks'te bunu kolayca nasıl çizebilirim?
Oyuk nasıl olacak ? Dairesel mi, Köşelimi Üçgen mi ?

trgtylcnky

oyuk 3.2x3.1x6 boyutlarında dikdörtgenler prizması şeklinde olacak. Çizme işinde sıkıntı kalmadı. Bunu açacak takım çok yaygın mıdır?

picpicpic

Sdttn

trgtylcnky

Alıntı yapılan: picpicpic - 08 Nisan 2013, 21:45:10
normal frezede açılır oyuklar, parça volan mı?
Hayır hocam o oyuklara mıknatıs gelecek inşallah. Aslında küçük bir jeneratör yapmayı düşünüyordum ama şimdi forçasız motor yapmayı düşünüyorum.

picpicpic

imalat kolaylığı açısından dairesel oyuklar açıp dairesel mıknatıslar kullanmanı öneririm