WDT (Watchdog Timer) Zamanlayıcısı

Başlatan fthdmrl, 08 Nisan 2013, 20:23:19

fthdmrl

merhaba arkadaşlar.. WDT hakkında birşeyler okudum ama kafam biraz karıştı ..öncelikle programdan bir hata meydana geliyor prescaler  değerlerinden seçtiğimiz bitler ile istenilen zaman aşımı süresi ayarlanıyor bu süre dolduğu zaman  wdt değeri bir artıyor ..artıktan sonra karıştı herşey değerli bilgilerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

F.T

Alıntı yapılan: fthdmrl - 08 Nisan 2013, 20:23:19
merhaba arkadaşlar.. WDT hakkında birşeyler okudum ama kafam biraz karıştı ..öncelikle programdan bir hata meydana geliyor prescaler  değerlerinden seçtiğimiz bitler ile istenilen zaman aşımı süresi ayarlanıyor bu süre dolduğu zaman  wdt

işlemciye reset atıyor. ;)

işlemci tekrar baştan başlıyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

subram

WDT= Watch Dog Timer = Bekçi Köpeği. Programda ayarlanan süre sonunda programa reset attırır. "Genelde" PIC'ler Sleep modda iken kullanılır. PIC uyutulur ve içindeki programın belli bir süre sonra tekrar çalışması için WDT reset atar.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

Mr.Java

Elinin altında misler gibi isis var :)

PORTD=0x00;
TRISD=0x00;  
  while(1){
            asm sleep;
            portd.f0=~portd.f0; //led pin
            asm sleep;         // 
            portd.f0=~portd.f0;

}
           }

X-Fi

WDT'nin diğer kullanim amacıda programi koşar halde tutmaktır. Program çalışırken doğru kilit noktalarında bu timerı sıfırlarsanız programin doğru çalıştığından emin olursunuz. Aksi halde donanimsal veya yazilimsal bir eksikden dolayi işlemci takıldıysa, WDT programı resetler, sistem doğru çalışma konumuna geri döner.

Aslında kullanımı uygulamaya göre değişiyor yeni nesil üst seviye MCU'larda independent wdt, sleep wdt, window wdt, diye ayrılıyor. Her iş için özel bir donanim kullanmış oluyorsunuz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

serhat1990

Doğru kullanıldığı sürece bence mutlak kullanılması gereken bir özellik. X-Fi Hocam detaylı olarak açıklamış . WDT temizleme fonksiyonlarının doğru yerlerde kullanılması çok önemli aksi halde program reset atması gereken yerlerde reset atmaz , atmaması gereken yerde reset atar .

İyi çalışmalar dilerim ...

Okan AKÇA

düzgün tasarlanmış ve programı yazılmış bir devrede mcu kesinlikle  dışarıdan müdahale olmadıgı sürece kilitlenme gibi bir sorunla karşılaşılmaz  yinede önlem almak icin bekci köpegi kullanılır.bügüne kadar programın bir yerde takılıp kaldıgını görmedim ancak dısarından müdahele ile mcu ram degerlerini degiştirdim. tabi burda bekci köpege devreye girmiyor oda ayrı konu