Gerilim izleyici hakkında

Başlatan yamak, 09 Nisan 2013, 11:54:05

yamak

lm324 ile tasarladığım gerilim izleyicilerin girişleri 0 v olmasına rağmen çıkışlar 0.3 v civarında seyrediyo.Üstelik çıkışları mcu'nun adc ile ölçtüğümde stabil sonuçlar alamıyorum.Mesela saniyede 400 örnek alıyorum.Her örneğin gerilimi birbirinden farklı biri 0 v iken diğeri 0.8 volt olabiliyo. Ve bu sorun lm324 ün tüm opampları için geçerli.lm324 ün + beslemesi 5 v - beslemesi 0 v.Beslemeyi de lm2576 ile yapıyorum. Bu sorunun sebebi ne olabilir.

camby

opamp'ın rail to rail özellikle olması gerekiyor sanırım. Aksi durumda 0 'a yaklaşamıyor çıkış.

yamak

Hocam tamam da dalgalanma neyden kaynaklanıyo.Bi 0 'a yaklaşmıyo tamam da 0,8 v'da çok fazla değil mi?

XX_CİHAN_XX

Dalgalanmanın gerilim izleyici ile bir ilgisi olmayabilir.
Op-amp çıkışını çok düşük olmayacak değerde bir R ile şaseye çekmeyi deneyin.
Analog ölçüm aldığınız uC nin besleme kaynağının temiz olmasına dikkat edin. Birde problemi net anlamak adına ADC girişini skop yada iyi bir avometre ile mV kademesinde gözlemleyin bakalım söz konusu dalgalanma görülecek mi.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

yamak

Tamam arkadaşlar sorunu çözdüm.Devrede soğuk lehim varmış :). Devredeki bazı topraklar 1v seviyesindeymiş bu yüzden.Soğuk lehimi düzeltince sorun halloldu.