İnfrared led alırken elektronik alet satan yere derdimi anlatamıyorum :(

Başlatan makinahmet, 10 Nisan 2013, 13:13:16

makinahmet

Herkese merhabalar.
555 entegresi ile tk19 alıcı göz kullanarak bir engel sensörü yapmaya çalıştım. Kızıl ötesi işik yayan ledi kumandadan çıkardım. Bu led ile devre güzel çalışıyor. Sonra elektronik markete gittim "Kızıl ötesi ışık yayan led" alıcam deyince adam anlamadı. Bende "Kumandalarda kullanılan ledlerden" dedim. "İnfaruj led istiyorsun" dedi. Bende aldım. Eve geldiğimde ledleri denedim ama hiçbirinden kamera ile bakınca ışık yaymıyor. Belliki alıcı led vermiş hepsini. Geri götürüp "bunlardan değil, kamera ile bakınca ışık görünecek." dedim. "Ben herkese bundan satıyorum, herkes bundan kullanıyor." dedi. Antalyada ikamet ediyorum. Topu topu iki elektronikçi var. Ben şimdi bu adamlara ne demeliyimki, eğer varsa bu ledlerden versinler? Ben mi anlatamıyorum yoksa adamlar mı anlamıyor çözemedim. Daha 950nm dalga boyu yayan lazım desem ne olurdu acaba :( Tavsiyesi olan arkadaşlar varsa memnun olurum. 

İyi çalışmalar.
DC, STEP, SERVO MOTOR -> www.sinematronik.com

z

Yapacak bir şey yok benim de başıma gelmişti. Adamda led denemek için pilli vs aparat varsa satın alırken ledi dene ve telefon kamerasından bak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

makinahmet

Anladım abi. Olamdı breadboardla giderim artık. Sağolasın.

Analyzer

Selam,

Yapacak bir şey yok katılıyorum. Her bir çeşitten birer adet alınıp denenecek. D.garajı yukarısında Sadi elektronik var. Elektromarket, Ergen, Star, Sadi'nin biraz yukarısında mezarlığa varmadan Bekdemir var. Buralardan birer numune alıp denemek lazım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

makinahmet

Alıntı yapılan: Analyzer - 10 Nisan 2013, 13:28:29
Selam,

Yapacak bir şey yok katılıyorum. Her bir çeşitten birer adet alınıp denenecek. D.garajı yukarısında Sadi elektronik var. Elektromarket, Ergen, Star, Sadi'nin biraz yukarısında mezarlığa varmadan Bekdemir var. Buralardan birer numune alıp denemek lazım.

Analyzer

Ben star ile elektromarkete gittim. Diğerlerine de uğrayacağım artık. Sağolasın hocam.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

makinahmet

Alıntı yapılan: diot - 10 Nisan 2013, 13:30:07
tercih ederseniz :
http://www.ebay.com/itm/Lot-of-100-X-5mm-IR-infrared-LED-940nm-Free-Resistors-/390221393754?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5adb01ef5a
100 adedi 6 dolar

Hatta çift olarak. alıcı verici :
http://www.ebay.com/itm/5-pairs-Infrared-Diode-LED-IR-Emission-Receiver-/281010446403?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item416d872043

Hocam gümrükten girerken problem olmasın :D Sağolasın.

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2013, 13:33:54

Alıntı yapılan: skara1214 - 10 Nisan 2013, 13:31:18
internetten al http://www.1amper.com/

İnternetten pek alışveriş yapmıyorum aslında. Dokunarak almayı sevenlerdenim :) Mecbur kalınca alıcaz artık. Teşekkürler.

diot

Yok bişey olmaz. Zorda kalmazsam artık Türkiyeden parça almıyorum . Yanlız siparişte standart yada economy shipping seçin yeter.

makinahmet

Alıntı yapılan: diot - 10 Nisan 2013, 13:34:17
Yok bişey olmaz. Zorda kalmazsam artık Türkiyeden parça almıyorum . Yanlız siparişte standart yada economy shipping seçin yeter.
Hmm. Hiç denemediği için kokuyor insan  :) ama Türkiyede bulunmayan bir teker var. E bayda satılıyor. Onu deneyeceğim artık.

trinity

Uzaktan kumanda ledi deyince veriyorlar, ama tk19 ve ir led le 3-5 metreden fazla kumanda edemezsin.