Çizgi İzleyen Motoru

Başlatan maddafacca, 10 Nisan 2013, 13:15:50

tekosis

Alıntı yapılan: polleme - 11 Nisan 2013, 08:02:47
İşte bahsettiğim LM2577 devresi bunu yapıyor. Ebay'de çok ucuz, dün 2 adet sipariş ettim.

Afedersin ben 2575 gibi okumuştum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

xoom

Alıntı yapılan: polleme - 11 Nisan 2013, 08:02:47
İşte bahsettiğim LM2577 devresi bunu yapıyor. Ebay'de çok ucuz, dün 2 adet sipariş ettim.

Hocam Ebay'den aldıgınız linki verebilirmisiniz.. Başka bir devre için ihtiyacım olacak bir incelemek isterim.

muhendisbey

dediğiniz şey dc dc step up coverter olsa gerek.
http://www.ebay.com/itm/LM2577-DC-DC-Adjustable-Step-up-Power-Converter-Module-/140741642172?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20c4db07bc

Yalnız birşey belirteyim, her ne kadar gerilim yükseltilmesi de yapsa 2 lipo'nun yerine böyle bir devre geçemez. Çekilebilecek akım daha sınırlı olur. Mucize beklememek gerek.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

polleme

Alıntı yapılan: muhendisbey - 11 Nisan 2013, 21:06:56
dediğiniz şey dc dc step up coverter olsa gerek.
http://www.ebay.com/itm/LM2577-DC-DC-Adjustable-Step-up-Power-Converter-Module-/140741642172?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20c4db07bc

Yalnız birşey belirteyim, her ne kadar gerilim yükseltilmesi de yapsa 2 lipo'nun yerine böyle bir devre geçemez. Çekilebilecek akım daha sınırlı olur. Mucize beklememek gerek.

Bence iki lipo artı bu devreyi kullanmak gerek. Bu devreler 2A çıkış verebiliyor, iki lipo olursa çekilen akım da azalır.

muhendisbey

Alıntı yapılan: polleme - 11 Nisan 2013, 21:14:50
Bence iki lipo artı bu devreyi kullanmak gerek. Bu devreler 2A çıkış verebiliyor, iki lipo olursa çekilen akım da azalır.
Aslında esas olan enerji dönüşümü desek daha doğru. İki lipo demek iki kat enerji demek, akımı gerilimi dönüştürmek kullanıcıya kalmış.
Bir lipoyla binlerce voltta oluşturulabilir. Akımı küçük olur. Siz muhtemelen pilden çekilen akımı düşündünüz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

polleme

Alıntı yapılan: muhendisbey - 11 Nisan 2013, 21:24:11
Aslında esas olan enerji dönüşümü desek daha doğru. İki lipo demek iki kat enerji demek, akımı gerilimi dönüştürmek kullanıcıya kalmış.
Bir lipoyla binlerce voltta oluşturulabilir. Akımı küçük olur. Siz muhtemelen pilden çekilen akımı düşündünüz.

Aynen. İki tane olursa çekilen akım azalır ve piller daha uzun besleme sağlayabilir.

fthdmrl

6 v 2000 devirlik redüktörlü motor çizgi izleyen için fazlamı acaba

z

Tekerlek  capin d (mm) olsun.

Reduktor cikisindaki mil n rpm olsun.

Bu durumda arabanin hizi v= n*d* pi /60   mm/sn

Eger hizdan reduktor cikis devir sayisini bulmak istersen

n= v* 60/(pi*d)

mesela teker capi 30 mm olan araba saniyede 50 cm gidecekse reduktor cikisindaki milin devir sayisi n= 500 *60/(3.14*30)=318 rpm olmali.

Bu durumda piyasadan bundan 1.5....2 kat hizli donen motor/reduktor arastirmali yani 500 rpm civari. (Belki hiz kontrolu yaparsin diye)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

12V altında çalışan motorlar kullanarak hızlı bir çizgi izleyen yapmak için toplam araç ağırlığının 100 gramı geçmemesi gerekir.

z

Motor gucunun hic mi onemi yok?

Fakat ugrasmak istersen optimum agirligi optimum motor gucunu optimum pilin ne olacagini yani ideal durumu hesaplayabilirsin.

Nasil?

Ip ucu: Optimizasyon sorularinda turev isin icine girer.

LukeSkywalker

Motorun gücünün tabiki önemi var. Ama yurt içi piyasada 6V 2000 rpm satılan motorların güçleri, büyük ağırlıkları yüksek hızda taşıyacak düzeyde değil.  Genelde sanyo motor diye tabir edilen ufak motorlardan bulunabiliyor 6V düzeyinde.  Şu motorlardan sık bulunuyor ;
http://www.pololu.com/catalog/product/2363/specs

mesaj birleştirme:: 18 Ekim 2013, 10:53:18

Bununla birlikte 6V motorun gücünün artması demek çekeceği akımın 12V bir motora göre daha yüksek olacağı anlamına gelmektedir. 12V motorun çekeceği akım aynı güçteki 6V motora göre yarı yarıya azdır.  Çekilecek akım arttıkça kullanılabilecek motor sürücü seçeneği ve pil seçenekleri azalır.  Ama amaç yarışmalara katılmak değilse, yani hıza gerek yoksa, istediğin motoru kullan..

z

En iddialı çizgi izleyen robotun hızı nedir?

LukeSkywalker

Turkiye icin konusursak saniyede 3 metre civari ortalama hiz. Duz yolda 5 metre/saniye.

z

Bu yarışlarda pistin uzunluğu kaç metre peki?

Bi de bu hızlara çıkan robotlarda kullanılan bataryanın voltajını ve gücünü öğrenebilirmiyim?

LukeSkywalker

Pistlerin uzunluğu değişmekle beraber 50 metre civarında. Batarya sana kalmış.