Çizgi İzleyen Motoru

Başlatan maddafacca, 10 Nisan 2013, 13:15:50

maddafacca

Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir çizgi izleyen robot yapmaya çalışıyorum, evdeki oyuncak arabaların içinden çıkan dc motorları denedim fakat sonuç olumsuz. motorları direk kullanınca doğal olarak kaldırmadı. Bende ebayden şu motor ve teker setini sipariş ettim.
http://www.ebay.com/itm/160934072552?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Torkları 1kg.cm falan yazıyor, pek anlamıyorum o işlerden. Sizde çizgi izleyen için yeterli olurmu ?

teşekkürler..

xoom

Çizgi İzleyen robotlarda redüktörlü motorlar kullanılır.. senin bahsettiğin motorlardan verim alabileceğini pek düşünmüyorum.. Redüktörlü DC motor tercih etmeni tavsiye ederim.

picpicpic

Torku 1kg.cm demek 1cm ötedeki 1kg yükü kaldırabilir demek, motor miline 1cm çubuk bağlı olduğunu ve ucunda 1kg yük olduğunu düşün, gücü onu kaldırmaya yeter demek, robotik işine gireceksen temel kavramları bilmen gerekir, redüktörlü motorlar genelde hızın değil de gücün önemli olduğu uygulamalarda kullanılır, hızdan kısıp torku arttırır ya da oranına göre tam ters etkiyi yapar, optimum hız-tork oranını bulman için aracın ağırlığına, tekerleklerin sürtünmesine göre bir tork değeri seçmen gerekir, çok yüksek hızlar programlamada uzmanlık ister

pisayisi

Bu düzeneğin içinde redüktör var gibi duruyor, bahsedilen torku üretiyorsa çizgi izleyen uygulamalarında ideal şekilde kullanılabilir sıkıntı olmaz...
Murat

polleme

Redüktörlü motorun devri de önemli. Benim denemelerim, 200 devir üstünün çok hızlı olduğu ve pratik olmadığı yönünde.

tekosis

bu arada motorların açıklamalarında redüktör dişlilerinin metal olduğunu belirten bir ibare göremedim. dolayısı ile cihazın yüklenilmesi sonucunda dişlileri sıyırması ihtimali var.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

picpicpic

5 volt gerilimde yüksüzken 200RPM rahat rahat işini görür hızlandırmak istersen başka motorlar takarsın biliyorsun yarışmalarda çizgi izleyenlerde en önemli faktör hız, robotun dişli sıyırtacak kadar ağır olabileceğini düşünmüyorum,  pleksiglas yada alüminyum gövde ve 1-2 devre kartı kaç gram olabilir, bir de dikkat et motorlar gelince , motor beslemesini nasıl olsa 5v deyip regülatör çıkışından alma motor çalışabilir ama regülatörün yanar, bu hataya düşen bir iki çizgi izleyenci görmüştüm

maddafacca

motorun açıklama kısmında şöyle bi tablo var

kontrol kartı olarak arduino, motor sürücü olarakta arduino l293d motor shield kullanıcam.
PID kontrollü yapmayı düşünüyorum. hızı çokta önemli değil.
gövde olarak robotistandaki mini robot gövdesinden aldım 6 liraya. bi tanede metal sarhoş teker.
araba yürüsün benim için yeterli..

ayrıca redüktörlü demek dişli düzeneği olan demek değilmi? redüktörsüzmü yani bu motorlar?

polleme

Beni ağırlık olarak en çok zorlayan batarya idi. 12V ile motorları besleyince kalem pil 8 adet kullanmak zorunda kaldım, epeyce ağırlık biniyor ve piller çabuk bitiyor. Akü kullanılsa daha ağır oluyor. LiPo kullanmak lazım ama onlar da pahalı.

tekosis

en pratik çözüm 3.7V lipo ve booster devresi bence. çok pratik ve kararlı oluyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

polleme

Alıntı yapılan: tekosis - 10 Nisan 2013, 23:51:56
en pratik çözüm 3.7V lipo ve booster devresi bence. çok pratik ve kararlı oluyor.

Evet, lipo lardan fazla akım çekilmemesi için 2-3 tane seri de bağlanabilir. LM2577'li basit bir devre istenen voltajı sağlar. Ebay de tanesi 1,5 USD idi.

maddafacca

muhabbet başka yerlere kaydı yalnız, benim mesajlarımda moderatör onayından geçtiği için geç geliyor. motorda 48:1 şeklinde bir ibare var. bu redüktörlü olduğunu göstermezmi?

tekosis

lipoların seri bağlanması ağrılığı arttırır. bunun yerine bir lipo ve birde 3 volt girişi 9 volt çıkışa kadar yükseltebilen bir booster devresi kullanılarak daha rahat tasarlanır. lipo çıkışını kesene kadar sabit gerilim almaya devam edersin.

maddafacca

aklıma birşey daha geldi, daha doğrusu biryerden gördüm
http://www.ermicro.com/blog/?p=1163
burdaki anlatımda yapan arkadaş motor yerine servo motor kullanmış, içindeki elektronik devreyi sökerek.
şimdi bende 2 adet mini servolardan var. içini açıp baktım çok küçük dc motor var. devresini vs. sökebilirim. dişli sistemi falanda var tam istediğim gibi, yalnız bu küçük motorlar benim arabayı kaldırırmı :) tekrardan aynı soru.. büyük servolardan var elimde fakat sadece 1 tane olduğu için o bi seçenek olamıyor ne yazıkki

polleme

Alıntı yapılan: tekosis - 11 Nisan 2013, 01:40:43
lipoların seri bağlanması ağrılığı arttırır. bunun yerine bir lipo ve birde 3 volt girişi 9 volt çıkışa kadar yükseltebilen bir booster devresi kullanılarak daha rahat tasarlanır. lipo çıkışını kesene kadar sabit gerilim almaya devam edersin.

İşte bahsettiğim LM2577 devresi bunu yapıyor. Ebay'de çok ucuz, dün 2 adet sipariş ettim.