Patojenler için sensör

Başlatan Analyzer, 10 Nisan 2013, 15:17:50

Analyzer

Selam,

Patojenler yani hastalığa sebep olan mikroorganizmalar ve diğer kirleticiler için sensör ariyorum. Havadaki ve sudakileri tespit etmesi gerekiyor. Tıbbi alanda bu konu üzerine çalışma yapan, konu hakkinda bilgisi olan var mı?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

arslan74

Bunun için mikroskop kullanman gerek. Mikroskop ile zaten mikropları görürsün ona resim işleyerek yapabilirsin.

Ama daha başka yöntemlerde var. Mesela bazı mikroplar bazı kimyasallara tepki verir. Ilk aklıma gelen kırmızı renkte ki draje haplar. Ağzınız da emdiğiniz de mikroplar da kırmızı renge boyanıyordu. mikrop olmayan ağızda ve dişte hiçbir renk olmuyordu. Bu ve buna benzer konular daha ziyade biyologların, kimyacıların, laborantları ve doktorların konusu dur. Daha sağlıklı bilgiyi onlardan alabilirsiniz.

skara1214

Herşeyi algılamak mümkün değil.Ama sütte ph ölçerek içindeki ek maddeleri test ediyorlar.etin bozulmasında belli bir gaz çıkışı algılanıyor v.s.Spesifik bir şey söylemeniz gerekli
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

picpicpic

yeni klimalarda buna benzer birşey var sanırım, ama tam sonuç verebilecek birşey olacağını sanmıyorum, sensörle patojen inceleme şansı olsaydı mikroskoplara, laboratuvarlara, örneklemelere gerek kalmazdı

skara1214

mikroskoba gerek yok arkadaşlar onlar laboratuarda kullanım için siz tanıyıcı bir yüzey yapabilirseniz elektronik-optik-kimyasal yolla algılama yapabilirsiniz.TÜM MESELE SPESİFİK TANIYICI YAPABİLME
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Analyzer

Alıntı yapılan: skara1214 - 10 Nisan 2013, 15:36:03
Herşeyi algılamak mümkün değil.Ama sütte ph ölçerek içindeki ek maddeleri test ediyorlar.etin bozulmasında belli bir gaz çıkışı algılanıyor v.s.Spesifik bir şey söylemeniz gerekli
Selam,

Evet herşeyi algılamanın mümkün olmadığını ben de yazdıktan sonra düşünmeye başladım. Biosensör olarak geçiyor bu tip sensörler. Mikroskop ile olacağını düşünmüyorum çünkü işin içine imaj tanıma vs. girecektir. Patojenin dış yapısında bulunan kimyasalları tanıyarak olabilir diye düşünüyorum. Ancak benim istediğim sensör geliştirmekten çok, hazır sensör varsa kontrol kısmına yönlenmek isterim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

pisayisi

Farklı türdeki bakteriler için üretilen besi kaplar vardır, bakteri üremesi olunca belli bir zaman diliminde gözle bile görülebilcek koloniler oluşur , bunları mikroskop olmadan değerlendirererek sonuca varılabilir.
Murat