PSU HAKKINDA SORU

Başlatan mcan, 11 Nisan 2013, 14:28:54

mcan

Merhaba arkadaşlar şemadaki pwm kontrolcüsü entegrenin 16 numaralı ucundaki bağlantının mantığı nedir? R38 ve R40, iki adet direnç teli yerine neden bir adet direnç bağlamamış ara değer bulamadığından olabilir mi?

Entegrenin dökümanı (wt7520)

http://electro-tech.narod.ru/schematics/power/comp/ics/wt7520.pdf

Bu entegre çıkışdaki hatayı algılamak için hangi çıkışı refreans alıyor 12 voltu mu 5 voltu mu 3.3 voltu mu ? Benim anladığım 5 volta  çıkışına  göre regülasyon sağlıyor.

Şema basit bir atx psu şemasıdır.

asma

Merhaba %1 töleranslı dirençler uygun değer elde etmek için paralel kullanılmış.
Geri besleme pek çok atx te olduğu gibi birden fazla voltajı toplar yükselteç mantığıyla işliyor.
+12V ve +5V R60 ve R62 ile R38//R40 a geliyor. Bu noktada 2,45V olması gerekiyor.
Direnç değeri düşük olan voltajın regülasyon değeri yüksek olur. Yani 5V bu regülasyonda daha önemli.
Bu döngünün dışında kalan voltajlar (aslında hepsi) ayrıca kontrol edilip sorun yoksa çalışmaya devam etmesi sağlanmış. (ikinci kontrol sağlama amaçlı ve döngü dışı bırkılmış)
Bu sağlama işlemi bu tip PSU larda modifiye işlerini zorlaştırıyor.  :) Onunda hileleri var tabi  ;)
Kolay gelsin.

mcan

3.3 volt çıkış hattından 16 nolu pine gelirken D22(1N4148) diyottan sonra neden araya C30 kapasitor koymus ? 3.3volt hattindan geleni nasıl toplamış? Sadece rıpılı mı topluyor ? Ayrıca bu voltajlar 1,2,3 numaralı pinlerde uv ve ov olarak sanırım kontrol ediliyor yani çıkışı ayarlarken buaralarıda ya iptal etmem gerekecek yada uygun aralıklı dirençler ile değiştirmem gerekecek.

R38 ve R40 ı söküp pot ile değiştirsem uv ve ov iptal etsem sanırım istediğim ayarlı çıkışı elde edebilirim diye düşünüyorum.

asma

Ayarlı çıkışı +5V ile sağlıyacaksan sana 12V sabit gerilim lazım.   ;)
+5Vsb  çıkışının yanında bir voltaj daha var. C15 kondansatöründeki voltaj 12V civarındaysa o noktadan 12V , 5V , 3V3 elde edersin.  ;)
Geri beslemeyle istediğin gibi oynarsın.
Devrede 110/220 seçimi göremedim ama genellikle iki katına kadar çıkış voltajı elde edersin. Yine de sınırları zorlamamak gerek.  ;)
-5V ve -12V kontrolünden gol yermiyiz emin değilim.  ???
Geri kalanı sen bulursun.  ;D
Son olarak PS-ON sinyaliyle bütün pozitif çıkışları entegreye vermek gerekirse bir pnp transistörle sabit 12voltu anahtarlarız, 5v ve 3v3 te aynı anda oluşur. Daha da kandıramazsak entegreyi bilmiyorum ne olur.
Hiç olmazsa KA7500 (yani 494) ve 339 lu bir PS bulursan ezbere anlatırız.  8) (link veririm, herkes yapmış zaten, sende bulursun)

Tam olarak ne istediğini yazsaydın iyi olurdu. Tekten yorumlardım. Şimdi maça bak data sheet e bak, devreye bak... ne yazdığımı unutuyorum.  :P
Önce voltaj ölçelim, elimizde ne var bilelim.

Kolay gelsin.

mcan

+5vsb kısmı ile uğraşmayı düşünmüyorum.
Benim şemadan anladığım T3 ve çevresindekiler 5v standby (5VSB) oluşturmaya yarıyor.
T2 ve T2 nin solundakiler ise T1 trafosunu süren Fetleri kontrol etmeye yarıyor.
Böylece T3 standby enerjisini sağlıyor , entegre t2 yi süren transistörleri sürüyor, t2 de T1 i süren fetleri sürüyor.

Amacım T1 in çıkışı olan 12 voltu değişken-ayarlı yapmak,tl494 olsaydı evet internette örneği çok. Ancak bizim elimizde wt7520 var.
Deneme eninde sonunda yapıcam ancak yapmadan önce daha önce denemiş birileri varmı kontrol etmek her zaman iyidir.

Burada 16 numaralı pin etrafında nasıl bir mantık kurulmuş anlayamadım ,özellikle 3.3volt hattında diyottan sonraki C30 kapasitörü hiç anlayamadım.İlk denemeyi R38//R40 değerleri ile oynayarak yapıcam.

asma

3v3 hattındaki R-C başka şemalarda da var: (pin3 - pin14 arası)
https://320volt.com/wp-content/uploads/2010/12/atx-smps-circuit-diagram-atx-smps-block-diagram-megabajt.png
Değerler bile aynı. Ama ben de ne işe yaradığını bilmiyorum. Seri diyot ise .pdf te anlatılana uymuyor.  ???
Ayrıca +12V için kontrol voltajı R31 ve R46 ile bölünüyor. ov ve uv koruma değerlerine göre bu devre normalde nasıl çalışıyor? Yani 2k ve 100 ohm ile geriye ne kalır?
Şemada hata olabilir mi sorusu geliyor akla. (orada gerçekte diyot olmaması gibi)
Çok ta önemli değil, 3v3 döngü içinde değil. +5v ve +12v kontrol ediliyor, -5V ve -12v ise dolaylı olarak kontrole dahil.

R38/R40 ile oynadığınızda +5V çıkışını 3V - 6V arasında değiştirebilirsin. Peki sonra? Korumaya geçmesini nasıl engelleyeceksiniz.

T3 ten elde edilen voltaj bunun için gerekiyordu. (12voltada gerek yokmuş 5volt yetiyor)

Amaç pwm ile elde edilen sonucun sağlamasını yaptırmamak olmalı. Pin 1,2 ve 3 için dışarıdan müdahale zor. O pinler ne istiyorsa verelim, işimize karışmasın. Benim çıkış noktam bu şekilde.

Ama dediğin gibi daha önce yapmış birinide bulabilirsin. Ben yapmadım. 

Kolay gelsin.