4-20 ma sinyali 0-20 ma olarak isleme

Başlatan rck8942, 13 Nisan 2013, 16:07:57

cetinkaya

Merhaba arkadaslar,

Twido plc ile ilgili bir projem var. Bir  tane basincli boru hattindan gecen Hacim i okumam ve bir kac tane hesap yapmam gerekiyor.

Bende Analog giris olarak 0-20 ma giris karti bulunuyor. Basinc sensöründen gelen bilgi ise 4-20 ma arasi.
Sensör 0-16 bar arasi ölcüyor. Yani 4ma de 0 bar 20 ma de ise 16 bar veriyor.
Plc de sinyali isleyebilirim. hesabini gösteren olursa sevinirim.

Extreme

hocam cok hassas deyilse işleminiz

4ma de 0 bar
20ma de 16 bar dediniz

10ma de 6 bar veriyorsa

sensörden okunan değere +4 barda hesaplamada siz ekleseniz.

cetinkaya

bu 4ma den 0 bar gelen sensörden. bendeki analog giris karti 0ma-20ma girisi okuyor.

eksi 4ma demem lazim degilmi sizin dediginize göre ? birinci denklem uzerinden nasil hesaplaya bilirim ?

F.T

sensörden gelen 4 ma ,0 bar sayacaksın.20 ma de geleni 16 bar sayacaksın.plc analog girişine  4 ma uyguladığında  kaç üretiyorsa o değeri sıfır değeri olarak kaydedeceksin.örneğin 4ma giriş verince 812 değeri üretiyorsa değer=değer-812 olacak.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

cetinkaya

fikirleriniz icin tesekkür ederim zaten ilk basta dediginiz gibi yapmistim. Ama ben hesaplayarak yapmak istiyodum onuda buldum.

simdi bu resimde neden 1023/4 yapilmis formülde aciklaya bilirmisiniz ?

ete

İşin zor değil aslında. Elindeki devrenin 0-20ma 'i çevirdiğini söylemişsin. Bunun karşılığında ne veriyor? 0-5V mu veriyor. Böyle olması işimize çok yarardı.
Şimdi diyelimki elindeki devre 0-20 ma arasında 0-5V çıkış verdiğini kabul edelim. Ama sensör 4-20 ma çalışıyor.
Bu durumda senin devre 0-4ma arasında da bir voltaj verecek demektir. Biraz ADC çevirim dilinden konuşalım.
senin 0-20ma devrenin çıkışını pic in ADC girişine girelim. Buna karşılık 10 bitlik bir okuma yaptığımızda 0-5 V karşılığında 0-1023 değerlerini okuyacağız demektir.
Genelde 4 ma 0,4V luk bir gerilim üretir ve  ADC de bunu 82 olarak okur.  Bu durumda senin sistemin okunan değerden 82 ham değerini çıkaracak ve kalanı değerlendirecektir. 1023-82=941 değeri senin 16 bar basıncına eş değer olacaktır. O halde formülümüz,
16/941=0,0170032  bu senin sabit çarpan değerin olacaktır. Okuduğun ADC değerinden  82 çıkartıp kalan değeri 0,0170032 ile çarpacaksın.
Normal şartlarda sensör 4-20 ma çıkış verdiği için ADC den okunan değer hiç bir zaman 82 den küçük olmayacaktır. BU nedenle özel bir sınır getirmene gerek yok diye düşünüyorum.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

cetinkaya

Alıntı yapılan: ete - 14 Nisan 2013, 18:22:06
İşin zor değil aslında. Elindeki devrenin 0-20ma 'i çevirdiğini söylemişsin. Bunun karşılığında ne veriyor? 0-5V mu veriyor. Böyle olması işimize çok yarardı.
Şimdi diyelimki elindeki devre 0-20 ma arasında 0-5V çıkış verdiğini kabul edelim. Ama sensör 4-20 ma çalışıyor.
Bu durumda senin devre 0-4ma arasında da bir voltaj verecek demektir. Biraz ADC çevirim dilinden konuşalım.
senin 0-20ma devrenin çıkışını pic in ADC girişine girelim. Buna karşılık 10 bitlik bir okuma yaptığımızda 0-5 V karşılığında 0-1023 değerlerini okuyacağız demektir.
Genelde 4 ma 0,4V luk bir gerilim üretir ve  ADC de bunu 82 olarak okur.  Bu durumda senin sistemin okunan değerden 82 ham değerini çıkaracak ve kalanı değerlendirecektir. 1023-82=941 değeri senin 16 bar basıncına eş değer olacaktır. O halde formülümüz,
16/941=0,0170032  bu senin sabit çarpan değerin olacaktır. Okuduğun ADC değerinden  82 çıkartıp kalan değeri 0,0170032 ile çarpacaksın.
Normal şartlarda sensör 4-20 ma çıkış verdiği için ADC den okunan değer hiç bir zaman 82 den küçük olmayacaktır. BU nedenle özel bir sınır getirmene gerek yok diye düşünüyorum.

Ete

aciklamalariniz icin tesekkür ederim hocam. Yani simdi sizin örnekteki 82 ile benim verdigim formüldeki 255.75 (1023/4) aynisi oluyor. Dogru anlamismiyim.

F.T

analog giriş çözünürlüğünün kaç bit olduğu önemli.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

cetinkaya

Alıntı yapılan: F.T - 14 Nisan 2013, 19:14:37
analog giriş çözünürlüğünün kaç bit olduğu önemli.

10 bit hocam  formulde yazan dogru yani 1023

F.T

o zaman ETE hocamın dediği gibi olmalı.

SiVRiSiNEK

zaten böyle sistemlerde 4..20ma sensörler kullanmak daha mantıklı böylece analog girişten okuduğunuz değer 4mA'e karşılık gelen değerden küçükse sensör bozuk veya kablo kopuk tespiti yapabilirsiniz