İKİ KESME KULLANIMI

Başlatan jir, 14 Nisan 2013, 05:02:10

jir

SELAM FORUM ARKADAŞLARIM.
16F877A ile assembly koduyla saat,tarih yapacağız saat ve tarihi tmr0 kesmesiyle hallettim.
Sorunum rb[4:7] bitleri ile dakika,saat,gun,ay ı değiştirmek istiyorum bunun için ayrı bir kesme mi
oluşturacağım.Eğer oluşturacaksam yeni kesme org ?*?? (org 0*00                )    ne atamam gerekiyor.
                                                                                          (reset                     )
                                                                                          (org 0*04               )
                                                                                          (goto TMR0 kesme  )

ete

Bu işin prensibi şöyledir. Hem tmr0 kesmesi hemde portb4-7 değişiklik kesmesini aktive edersin. Her ikiside aynı kesme alt programı içinde değerlendirilir. İp ucu kesme bayrağıdır. Kesmeye girdiğin zaman kesme bayrağına bakarak tmr0 işleme kısmına yada portb4-7 kesme kısmına atlarsın. İşini bitirip kesme bayrağını sıfırlar ve kesmeden çıkarsın.
Yalnıca 2 kesme tipi olduğuna göre yalnızca birinin bayrağını test edip set edilmiş ise o bölüme atlaman set değilse diğer kesmenin aktif olduğunu anlayarak ordan devam etmen gerekir.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

jir

cevaplarınız için teşekkurler
Şimdi displaye saati basarken sorunla karşılasıyorum.INCF dk_dusuk_basamagı
displaye bastıgımda örneğin: 1 yanacağı yerine displayin 1. bacagı yanıyor yani istediğim sayı basamıyorum.
not:binary bir veriyi displaye sorunsuz basabıiliyorum.

soru:decimal sayıyı binary sayı sistemine nasıl donuştururum