LaunchPad'im mi bozuldu ?

Başlatan leronamso, 16 Nisan 2013, 09:39:33

leronamso

merhaba,
ben hazırda elimde olan , benim tasarlamadığım bir projeyi uygulamaya çalışıyorum.
bir türlü beceremedim.
MSP430G2553 çipine defalarca aynı kodları attım. ilk attığımda launchpad üzerinde led1 (kırmızı led) sürekli yanıyordu.
birkaç gündür o led yanmıyor, aynı kodları defalarca atıyorum, yanmıyor. Launchpade zarar verecek birşey de yapmadım...
e elektronik kısımda bir kaç değişiklik yaptım, çalışması gerekiyoken çalışmıyor devre.
launchpad üzerindeki led mii bozuldu acaba dedim, ama deneyemedim basit bir led yakma kodu bulamadım internette.
acaba benim launchpadim mi bozuldu ?
nasıl anlayabilirim ?
kodlarım bunlar;

//******************************************************************************
//   MSP430G2xx3 Demo - USCI_A0, 9600 UART Echo ISR, DCO SMCLK
//
//   Description: Echo a received character, RX ISR used. Normal mode is LPM0.
//   USCI_A0 RX interrupt triggers TX Echo.
//   Baud rate divider with 1MHz = 1MHz/9600 = ~104.2
//   ACLK = n/a, MCLK = SMCLK = CALxxx_1MHZ = 1MHz
//
//                MSP430G2xx3
//             -----------------
//         /|\|              XIN|-
//          | |                 |
//          --|RST          XOUT|-
//            |                 |
//            |     P1.2/UCA0TXD|------------>
//            |                 | 9600 - 8N1
//            |     P1.1/UCA0RXD|<------------
//
//   D. Dang
//   Texas Instruments Inc.
//   February 2011
//   Built with CCS Version 4.2.0 and IAR Embedded Workbench Version: 5.10
//******************************************************************************
#include  "msp430g2553.h"

char durum = 0;

void main(void)
{
  WDTCTL = WDTPW + WDTHOLD;                 // Stop WDT

BCSCTL1 = CALBC1_1MHZ;                    // Set DCO
  DCOCTL = CALDCO_1MHZ;

CCTL0 = CCIE;                             // CCR0 interrupt enabled
  CCR0 = 0;
  TACTL = TASSEL_2 + MC_0 + TACLR;                  // SMCLK, contmode

P1DIR = BIT0;
  P1OUT = 1;
  P1IE =  0x20;
  P1IES = 0x20;

P1SEL = BIT1 + BIT2 ;                     // P1.1 = RXD, P1.2=TXD
  P1SEL2 = BIT1 + BIT2 ;                     // P1.1 = RXD, P1.2=TXD
  UCA0CTL1 |= UCSSEL_2;                     // SMCLK
  UCA0BR0 = 104;                            // 1MHz 9600
  UCA0BR1 = 0;                              // 1MHz 9600
  UCA0MCTL = UCBRS0;                        // Modulation UCBRSx = 1
  UCA0CTL1 &= ~UCSWRST;                     // **Initialize USCI state machine**
  IE2 |= UCA0RXIE;                          // Enable USCI_A0 RX interrupt

__bis_SR_register(GIE);       
}

#pragma vector=TIMER0_A0_VECTOR
__interrupt void Timer_A (void)
{
    P1OUT = 0x00;
    __delay_cycles(100);
    P1OUT = 0x01;
    TACTL = MC_0;

}

// Port 1 interrupt service routine
#pragma vector=PORT1_VECTOR
__interrupt void Port_1(void)
{

if( ((P1IFG & 0x20) == 0x20) && durum  )
    {
      TACTL = MC_1 | ID_0 | TASSEL_2 | TACLR;
    }
  P1IFG = 0;
}

//  Echo back RXed character, confirm TX buffer is ready first
#pragma vector=USCIAB0RX_VECTOR
__interrupt void USCI0RX_ISR(void)
{
  if( UCA0RXBUF > 100 )
  {
    if( UCA0RXBUF == 120 )
      durum = 1;
    else if( UCA0RXBUF ==121  )
      durum = 0;
  }
  else if( UCA0RXBUF < 101 )
     CCR0 = UCA0RXBUF *95;

}

metaltrrocker

Düşük bir ihtimal ama mikrodenetleyici tam çalışmıyor olabilir.
1-)Kodları attıktan sonra mikrodenetleyiciye reset atıyormusunuz?
2-)Projeye sağ tıklayıp özelliklerden mikrodenetleyiciyi doğru seçiyormusunuz.

Bunlar basit şeyler ama hatırlatmakta fayda var arada gözden kaçtığı olabiliyor.Basit led yakma kodu derken, şöyle yapabilirsiniz.Yazdığınız kodlarda  void main() içerisine sonsuz döngü oluşturup p1.0 portunu logic 1 atayın.yada buton basmalı da yapabilirsiniz ama p1ren koymanız gerekebilir.Çünkü msp430g2553 ün portları kapasitif dokunmatik özellikli.
basit olarak direk port1 ve port6 daki ledleri yakan program.Iar ile oluşturdum.Kite attım çalışıyor.
#include "io430.h"

int main( void )
{
  // Stop watchdog timer to prevent time out reset
  WDTCTL = WDTPW + WDTHOLD;

DCOCTL = CALDCO_1MHZ;
  P1DIR = BIT0 + BIT6;

for(;;)
{
  P1OUT |= BIT0;
  P1OUT |= BIT6;
}
}

leronamso

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 16 Nisan 2013, 11:20:29
Düşük bir ihtimal ama mikrodenetleyici tam çalışmıyor olabilir.
1-)Kodları attıktan sonra mikrodenetleyiciye reset atıyormusunuz?
2-)Projeye sağ tıklayıp özelliklerden mikrodenetleyiciyi doğru seçiyormusunuz.

Bunlar basit şeyler ama hatırlatmakta fayda var arada gözden kaçtığı olabiliyor.Basit led yakma kodu derken, şöyle yapabilirsiniz.Yazdığınız kodlarda  void main() içerisine sonsuz döngü oluşturup p1.0 portunu logic 1 atayın.yada buton basmalı da yapabilirsiniz ama p1ren koymanız gerekebilir.Çünkü msp430g2553 ün portları kapasitif dokunmatik özellikli.
basit olarak direk port1 ve port6 daki ledleri yakan program.Iar ile oluşturdum.Kite attım çalışıyor.
#include "io430.h"

int main( void )
{
  // Stop watchdog timer to prevent time out reset
  WDTCTL = WDTPW + WDTHOLD;

DCOCTL = CALDCO_1MHZ;
  P1DIR = BIT0 + BIT6;

for(;;)
{
  P1OUT |= BIT0;
  P1OUT |= BIT6;
}
}

öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.
hocam kodları atmadan önce alt+f7 yaparak işlemciyi seçiyorum ve debugger den fet debuggeri seçiyorum. sanırım bahsettiğiniz ayarlar da bunlar.
yazdığınız kodları işlemciye attım şimdi yine launchpad üzerindeki ledlerde bir tepkime yok. ikisi de yanmıyor. butonlara basmam da birşey ifade etmiyor.

şimdi, mikroçipe kodları sorunsuz atabiliyorum.. ayrıca vcc üzerinden p1.0 ve p1.6 ye köprü attığımda led1 de led2 de yanıyor.. sanırım bu durumda launchpad de bir sorun yok, işlemcide sorun var değil mi ?
bu sorunu nasıl çözebilirim peki ?
mesela atıyorum kodlarda çıkışı p1.0 yerine p1.2 'ye  (veya boşta daha başka herhangi bir pin) göre tasarlasak olur mu ?

metaltrrocker

Ayarlar doğru orda sıkıntı yok.
işlemcide sorun olup olmadığını devreyi breadboardda kurup anlayabiliriz.Yada Texas instruments dan sample olarak(öğrenci iseniz öğrenci e postasıyla kayıt oluyorsunuz,kargo ücreti vs vermeden sample mcu istiyorsunuz) yeni mcu entegre istersiniz gelir denersiniz.Ama yedek mcu olması lazım 4.5 dolarlık olan lunchpadden kullanıyorsanız,o durmuyor anlaşılan.

mesaj birleştirme:: 16 Nisan 2013, 14:03:42

Alıntı yapılan: leronamso - 16 Nisan 2013, 13:03:10

mesela atıyorum kodlarda çıkışı p1.0 yerine p1.2 'ye  (veya boşta daha başka herhangi bir pin) göre tasarlasak olur mu ?
böyle de yapılabilir tabi,ama en sağlıklısı breadboard üzerinde deneme yapmak. ozaman sorun ortaya çıkar.

leronamso

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 16 Nisan 2013, 13:52:57
Ayarlar doğru orda sıkıntı yok.
işlemcide sorun olup olmadığını devreyi breadboardda kurup anlayabiliriz.Yada Texas instruments dan sample olarak(öğrenci iseniz öğrenci e postasıyla kayıt oluyorsunuz,kargo ücreti vs vermeden sample mcu istiyorsunuz) yeni mcu entegre istersiniz gelir denersiniz.Ama yedek mcu olması lazım 4.5 dolarlık olan lunchpadden kullanıyorsanız,o durmuyor anlaşılan.

mesaj birleştirme:: 16 Nisan 2013, 14:03:42
böyle de yapılabilir tabi,ama en sağlıklısı breadboard üzerinde deneme yapmak. ozaman sorun ortaya çıkar.

hocam  sizin yazdığınız kodları direk işlemciye sorunsuz hatasız attım, sonra launchpad üzerindeki led1 ve led2 yi gözlemledim yanmıyordu, ardından p1.0 (led1) ve p1.6 (led2) pinlerini ölçü aletim ile ölçtüm ikisi de 0V değer gösterdi yani çıkış sağlanmıyor. deney boardı üzerinde de denememe gerek var mı ?

Tİ den öğrenci hesabımla nasıl işlemci isteyeceğim hakkında biraz bilgi verir misiniz acaba ? bunu nasıl yapacağım.

kodları p1.0 çıkışı yerine başka bir pine adapte etmek için ne yapmam gerekiyor ? kod yazmayı bilmiyorum. bunun basit bir açıklaması var mı ?

metaltrrocker

eğer 0 volt okuyorsanız launcpadde de sorun olabilir mcunun port çıkışındada sorun olabilir breadborddada denemek lazım emin olmak için.
çıkışları P1DIR = BIT0 + BIT6;
kısmında tanımlıyoruz.
BIT0,P1.0 demektir.
bunu BIT1 yada BIT2 olarak degiştirebilirsiniz.
P1OUT |= BIT6;
kısmında ise çıkışı set ediyoruz yani logic 1 olarak atıyoruz.Bu bir kalıptır msp430 a dair.
bu arada c öğrenmenizi tavsiye ederim.Bu şekilde led yakarsınız söndürürsünüz ancak devamını getiremezsiniz.Eğer msp430,pic,yada başka bir mcu ile uğraşacaksanız C yada başka bir programlama dili öğrenmeniz gerekir.

leronamso

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 16 Nisan 2013, 21:11:39
eğer 0 volt okuyorsanız launcpadde de sorun olabilir mcunun port çıkışındada sorun olabilir breadborddada denemek lazım emin olmak için.
kısmında tanımlıyoruz.
BIT0,P1.0 demektir.
P1OUT |= BIT6;
kısmında ise çıkışı set ediyoruz yani logic 1 olarak atıyoruz.Bu bir kalıptır msp430 a dair.
bu arada c öğrenmenizi tavsiye ederim.Bu şekilde led yakarsınız söndürürsünüz ancak devamını getiremezsiniz.Eğer msp430,pic,yada başka bir mcu ile uğraşacaksanız C yada başka bir programlama dili öğrenmeniz gerekir.

hocam direkt işlemcinin bacakları arasında da ölçüm yaptım. yine 0V gösteriyor.

peki hocam şimdi bu p1.0ı p1.2 ye adapte etmek istersem BIT0 = BIT? olması gerekiyor ? bu sıralama hangi mantığa göre ilerliyor ?

mesaj birleştirme:: 17 Nisan 2013, 00:14:38

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 16 Nisan 2013, 21:11:39
kısmında tanımlıyoruz.
BIT0,P1.0 demektir.
P1OUT |= BIT6;

denedim ama faydası olmadı, yine çıkış vermiyor hocam. sanırım sorun çipte.
peki bu Tİ den msp430g2553 nasıl isteyebilirim hocam, ben biraz bakındım fakat satış linki vs. bulamadım.
öğrenci hesabım da var.

ya da türkiyeden satın alabileceğim bir site var mı acaba ?

metaltrrocker

Kusura bakma sınavlar falan derken fazla giremedim sorun arada kaynadı.Öğrenci epostan öğrencinumarası@üniversiteadı.edu.tr şeklinde olmalı onu hatırlatmama gerek yok zaten:D
buradan üye olun
https://myportal.ti.com/portal/dt?provider=TIPassLoginSingleContainer&lt=myti&j5=2&j3=1&goto=https%3A%2F%2Fmy.ti.com%3A443%2Fcgi-bin%2Fhome.pl

giriş yaptıktan sonra Üstte Sample and Buy kısmına tıklayıp "get free sample" kısmını seçin.
arama yapın bulamazsanız burdan girin
http://www.ti.com/product/msp430g2553
Sayfanın altlarına doğru sample and buy kısmından,PDIP olanı seçin ,yoksa kite oturmaz.
bir kerede en fazla 5 adet sample alabilirsiniz.İsterseniz 1-2 gün sonra yine sipariş verin sorun olmaz texas bu konuda pinti değil.
1 hafta içinde adresinize ups kargo ile gönderilir.Kargo ücreti alınmaz bu konuda da çok iyiler.kısacası bir iki kere deneyin yanlış sample sipariş ederseniz sıkıntı olmaz
takıldığınız nokta olursa yardımcı olurum.Ancak Mikrodenetleyicilere programlama dili bilmeden dan diye giriş yapılması mantıklı bir tutum değildir.İlk önce bir C ögrenmenizi tavsiye ederim(şiddetle)
C'de main fonksiyonu,döngüler,dallanmalar,degişkenler vs vs kavrandıktan sonra geçiş yapılsa daha iyi olur.
Tabiki size C ye 1 senenizi ayırın demiyorum ama detaylı araştırma ve yeterince emek sayesinde C'yi tek başınıza yada bir başka bilen bir kişinin desteği sayesinde mikrodentleyicilede giriş yapabilecek seviyeye gelecek şekilde öğrenmiş olursunuz.

mesaj birleştirme:: 17 Nisan 2013, 00:53:06

Sample gibi bir nimet dururken Türkiyeden ücret karşılığında satın almanızı tavsiye etmem.
Bu arada Üniversite,bölüm,sınıf kaç?

leronamso

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 17 Nisan 2013, 00:52:03
Kusura bakma sınavlar falan derken fazla giremedim sorun arada kaynadı.Öğrenci epostan öğrencinumarası@üniversiteadı.edu.tr şeklinde olmalı onu hatırlatmama gerek yok zaten:D
buradan üye olun
https://myportal.ti.com/portal/dt?provider=TIPassLoginSingleContainer&lt=myti&j5=2&j3=1&goto=https%3A%2F%2Fmy.ti.com%3A443%2Fcgi-bin%2Fhome.pl

giriş yaptıktan sonra Üstte Sample and Buy kısmına tıklayıp "get free sample" kısmını seçin.
Sayfanın altlarına doğru sample and buy kısmından,PDIP olanı seçin ,yoksa kite oturmaz.
bir kerede en fazla 5 adet sample alabilirsiniz.İsterseniz 1-2 gün sonra yine sipariş verin sorun olmaz texas bu konuda pinti değil.
1 hafta içinde adresinize ups kargo ile gönderilir.Kargo ücreti alınmaz bu konuda da çok iyiler.kısacası bir iki kere deneyin yanlış sample sipariş ederseniz sıkıntı olmaz
takıldığınız nokta olursa yardımcı olurum.Ancak Mikrodenetleyicilere programlama dili bilmeden dan diye giriş yapılması mantıklı bir tutum değildir.İlk önce bir C ögrenmenizi tavsiye ederim(şiddetle)
C'de main fonksiyonu,döngüler,dallanmalar,degişkenler vs vs kavrandıktan sonra geçiş yapılsa daha iyi olur.
Tabiki size C ye 1 senenizi ayırın demiyorum ama detaylı araştırma ve yeterince emek sayesinde C'yi tek başınıza yada bir başka bilen bir kişinin desteği sayesinde mikrodentleyicilede giriş yapabilecek seviyeye gelecek şekilde öğrenmiş olursunuz.

mesaj birleştirme:: 17 Nisan 2013, 00:53:06

Sample gibi bir nimet dururken Türkiyeden ücret karşılığında satın almanızı tavsiye etmem.
Bu arada Üniversite,bölüm,sınıf kaç?

hocam birkaç gündür uğraştım fakat sorun çıkıyor. kullandığım mail adresinde bir sorun var. ben yeni aldım mailimi okuldan. 3 gün oldu ilk gireli. gmail'in alt yapısı kullanılıyor ama nasıl işse kimse bana mail atamıyor, başka bir adres mail atmak istediği zaman hata veriyor.

Delivery to the following recipient failed permanently:

osman.erol@ogr.dpu.edu.tr

Technical details of permanent failure:
DNS Error: Domain name not found

yukarıdaki gibi bir hata alıyorum.
sanırım bu çözebileceğim birşey değil.
peki öğrenci hesabı olmayan bir mail ile nasıl işlemci isteyebilirim ? ne öderim ?

bu arada dumlupınar üniversitesinde ikinci sınıfım hocam. kontrol ve otomasyon okuyorum.

metaltrrocker

http://www.newark.com/jsp/search/results.jsp?N=511&Ntk=PLS_MAN_BRAND_NAME|gensearch_001&Ntt=TEXAS+INSTRUMENTS|MSP430G2553IN20&CMP=AFC-JY6146109556

hocam burda fiyatlar var.Ama birde kargo ücreti ödermisiniz onu tam olarak bilmiyorum.Yada bir başka arkadışınızın adına da alabilirsiniz.Onun epostası ile kayıt olabilirseniz.

leronamso

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 20 Nisan 2013, 23:46:48
http://www.newark.com/jsp/search/results.jsp?N=511&Ntk=PLS_MAN_BRAND_NAME|gensearch_001&Ntt=TEXAS+INSTRUMENTS|MSP430G2553IN20&CMP=AFC-JY6146109556

hocam burda fiyatlar var.Ama birde kargo ücreti ödermisiniz onu tam olarak bilmiyorum.Yada bir başka arkadışınızın adına da alabilirsiniz.Onun epostası ile kayıt olabilirseniz.
Denedim hocam dumlupınarın mail sisteminde sorun var arkadaşlarımın da aynı.

leronamso

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 17 Nisan 2013, 00:52:03
buradan üye olun

k

merhaba hocam, bugün mailimdeki sorun halledildi. öğrenci hesabımla istemek istiyorum. bir yanlış yapmak istemiyorum.. aşağıdaki gibi mi olacak ?

bunların ardından da gelen ekranda adres vs yazacağım bitecek sanırım ?
ikinci resimdeki işlemleri de yaptığımda bana kaç adet mcu gönderilecek ?
en fazla 5 adet dediniz bunu nereden seçeceğim ?
şimdiden teşekkürler.

metaltrrocker

Sorunun düzelmesine sevindim 8)
ilk resimde doğru seçmişsiniz.MCU seçerken pdip olması önemli.İkinci resimde ise kullanıcıların çoğu şunu da aldı tarzında bir öneri sunuyor size.Yani bir nevi sample reklamı gibi.yada hatırlatıcı diyelim.Burası çok da önemli değil.Sepetinize ürünleri eklidikten sonra.Sepet gelip ürünlerin doğru eklendiğinden emin olun.Aynısından sonraki ekrandan 5 tane isteyebilirsiniz,Bir sample isteğinde enfazla 5 adet isteyebiliyorsunuz.İlk sample istediğnizi onayladıktan sonra diğerini de isteyebilirsiniz.Sorun olmaz.5'er 5er yolluyorlar kısacası.En son adımda da ne için kullanacaksınız tarzında bir anket gelir.Onuda doldurduktan sonra ürünlerin paketlenmesini ve yollanamasını beklersiniz.

leronamso

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 22 Nisan 2013, 21:51:55
Sorunun düzelmesine sevindim 8)
ilk resimde doğru seçmişsiniz.MCU seçerken pdip olması önemli.İkinci resimde ise kullanıcıların çoğu şunu da aldı tarzında bir öneri sunuyor size.Yani bir nevi sample reklamı gibi.yada hatırlatıcı diyelim.Burası çok da önemli değil.Sepetinize ürünleri eklidikten sonra.Sepet gelip ürünlerin doğru eklendiğinden emin olun.Aynısından sonraki ekrandan 5 tane isteyebilirsiniz,Bir sample isteğinde enfazla 5 adet isteyebiliyorsunuz.İlk sample istediğnizi onayladıktan sonra diğerini de isteyebilirsiniz.Sorun olmaz.5'er 5er yolluyorlar kısacası.En son adımda da ne için kullanacaksınız tarzında bir anket gelir.Onuda doldurduktan sonra ürünlerin paketlenmesini ve yollanamasını beklersiniz.

hocam bu ekrandan sonra yapmam gereken birşey var mı ?

metaltrrocker

Yok bundan sonra yapmanız gereken bişey yok,Yalnız şunu belirtmeyi unuttum.Back ordered yazanlar,ön sipariş gibi birşey oluyor.yani stockta yok,ama gelir gelmez yollayacaz gibisinden.msp430g2553 stokta var diye hatırlıyordum.Siz yinede biraz daha düşük modellerden stokta olandan da isteyin.Çünkü stoklara ne zaman gelir belli olmaz.Bir tane daha sample isteği yapın.
bu arada company kısmına ,üniversitenizin we adresini yazın.ben öyle yapıyorum.Ne olur ne olmaz diye.