Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

A'dan web sitesi yapmak

Başlatan kudretuzuner, 20 Nisan 2013, 17:02:12

kudretuzuner

Merhaba,
Arkadaşlar A'dan web sitesi yapmak ve yayınlamak üzere yola çıktım.
Geçmiş senelerden oldukça kaynak var.Arasıra da bakardım ama hiç mi hiç ilgimi çekmemişti.
Şimdi niyetine girdim bu işi öğreneceğim.Profesyonel olarak mı?HAYIR ama nasıl çalıştığını
bilmem gerekiyor.HTML4,CSS,Javasript,ASP.Net hakkında da kitaplarım var.PHP hakkında da
aşağıdaki linkten istifade etmeye çalışıyorum.Web sitesi için bir alan adı bir de hosting gerekli
onu da biliyorum.Doruk netten bir alan adı bir de ucuzundan hosting aldım(1 yıllık)
PC'de MS office 2010 var(lisanslı) XAMPP yüklü,microsoft expressin web4 yüklü,Gnu Emacs yüklü.
Benim birkaç sorum olacak.Kafam karıştı ve nereden başlayacağımı kestiremiyorum.
HTML ile başlayacağım ama sitemde klasik "MERHABA DÜNYA"yayınlamak istiyorum.
Sanal olarak yapıyorum ama ben doruk net panelinden girip gerçek manada yayınlamak istiyorum.
Ayrıca da bana sıra ile yapmam gereken ve de takip etmem gereken yolu gösterir misiniz?Teşekkür ederim.
http://www.kodhane.com/
Amatör

MC_Skywalker

Tesla.25

"Merhaba Dünya" derken neyi kast ettiğinizi anlamadım. Genelde programlama dillerinde ilk önce bu karakter grubunu basarlar. Ben anlamadım ne istediğinizi?

Öncelikle benim tasviyelerim;
Tabi ki ilk başta HTML öğrenilmeli. Hangi teknolojiyi kullanırsanız kullanın internette, ucu kesinlikle illa ki bir yerde HTML e değiyor. Bu nedenle HTML bilinmeli. HTML 4.01 ve HTML5 örenin diyorum. Neden derseniz? Gelecekte HTML5 kullanılmaya başlanacak ve süper bir teknoloji. Ama şimdilik tam olarak desteklenmiyor HTML5. O  yüzden HTML 4.01 ile devam edilmeli. Daha doğrusu XHTML.
Sonra CSS öğrenilmeli ki, güzel tasarımlar ortaya koyulabilsin. Tabi JavaScript te öneririm ben. Site ne üzerine olursa olsun, JavaScript  te kullanılabiliyor.
İşin gerisi tasarım kabiliyetlerine kalıyor.

Kabil ATICI

<html>
<body>
<p>merhaba dünya</p>
</body>
</html>

yukarıdaki kodu not defterine kopyala. Kaydet. (türkçe karakter kullanma)
kaydettiğin dosyada uzantısını  html olarak değiştir.
Web browser ile bu dosyayı açabilirsin.

Sunucuya bu dosyayı belirttiğin sitede yükleme için önerilen program ile sitene gönder.  Bu  o belirttiğin sitede anlatılmış olabilir. Örneğin FileZille gibi bir programla.

Sonra o sitedeki kullanım paneli ile bu dosyanı açılış sayfası olarak belirle. Herşey tamamsa alan adını girdiğin zaman sayfana bağlanıyor olman gerek.

ofis uygulamaları konusunda düşünmeni öneririm (kullanmama konusunda) çünkü html dosyaları şişirmek gibi bir sorunu var.
ambar7

FİRE BİRD

Alan adını hostuna yönlendir (Domain panelinden name serverlara hostinginizin nameserverlarını girin) bu 24 saati alabilir,  dosyaları ftp dizinine atın.

Gökhan BEKEN

amacınız html öğrenmekse bişey diyemem ama asıl amacınız web siteniz olması ise kendiniz yapmak yerine hazır ve ücretsiz uygulamalar kullanabilirsiniz. Mesela wordpress ile blog açabilirsiniz. SMF, vbulletin gibi hazır uygulamalarla forum kurabilirsiniz.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ground

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 20 Nisan 2013, 17:02:12
Merhaba,
Arkadaşlar A'dan web sitesi yapmak ve yayınlamak üzere yola çıktım.
Geçmiş senelerden oldukça kaynak var.Arasıra da bakardım ama hiç mi hiç ilgimi çekmemişti.
Şimdi niyetine girdim bu işi öğreneceğim.Profesyonel olarak mı?HAYIR ama nasıl çalıştığını
bilmem gerekiyor.HTML4,CSS,Javasript,ASP.Net hakkında da kitaplarım var.PHP hakkında da
aşağıdaki linkten istifade etmeye çalışıyorum.Web sitesi için bir alan adı bir de hosting gerekli
onu da biliyorum.Doruk netten bir alan adı bir de ucuzundan hosting aldım(1 yıllık)
PC'de MS office 2010 var(lisanslı) XAMPP yüklü,microsoft expressin web4 yüklü,Gnu Emacs yüklü.
Benim birkaç sorum olacak.Kafam karıştı ve nereden başlayacağımı kestiremiyorum.
HTML ile başlayacağım ama sitemde klasik "MERHABA DÜNYA"yayınlamak istiyorum.
Sanal olarak yapıyorum ama ben doruk net panelinden girip gerçek manada yayınlamak istiyorum.
Ayrıca da bana sıra ile yapmam gereken ve de takip etmem gereken yolu gösterir misiniz?Teşekkür ederim.
http://www.kodhane.com/

Hocam başarılar dilerim.

Web sitesi açmak çok zor değil. Tabi her iş de olduğu gibi içine girdikçe derinleşen bir yapı.

Öncelikle hedeflediğiniz bir web sitesi var mı?
Şunun gibi bir sitem olsun yeter diyebiliyor musunuz?

O cevaba göre size bildiklerimi aktarabilirim.

Kısaca;
Eskiden web sitesi yapmak daha kolaydı. Son yıllarda olayı daha zorlaştırdılar. (bizim gibiler için)
CCS - HTML5 gibi yeni teknolojiler olaya dışarıdan kaynak yapan benim gibiler için çok uğraştırıcı geliyor.

2 türlü web sitesi yapılabilir.

1. si Photoshopta komple siteyi çizeriz. Daha sonra kesme toollarıyla kesip biçip ana sayfayı oluşturabiliriz.
Bu görsel bir site yapılmasını sağlar. Görünüm ön plandadır.

http://help.adobe.com/en_US/photoshop/cs/using/WSfd1234e1c4b69f30ea53e41001031ab64-7570a.html

http://www.grafikerler.net/photoshop-dersleri-photoshopta-slice-tools-t215.html

Slice and Export a Website Layout + HTML: Photoshop Tutorial!

2. si dinamik web sitesi yaparız.

Kodlama ile 1. kısımda yaptığımız sitenin istediğimiz yerlerine database den veri gömeriz. Server da istediğimiz mantıksal çalışmaları çalıştırabiliriz. Mailform (serverdan mail gönderme yazılımı) gibi.

Bu kısımda database tablo ekleme mevzularını mysql kullanacaksak phpmyadmini tanımamız gerekmekte. Sitemize bu mantıksal çalışmaları gömebilmek için php bilgisine ihtiyaç duyarız.

Bu 2 çalışma için de html i ezbere bilmesek de tanımamız gerekebilir.  Tag ların ne olduğunu bilmek gerekir. body head gibi..
CSS gibi kavramlar çok yeni çıkan standartlar. Özellikle kod kalabalığından kurtulmak, daha az kodla çok işi başaran kısa yollar olarak düşünebiliriz. 

Yine her proje de olduğu gibi web sitesinde çıkacak sorunlar sonucunda, web olayı öğreniyorsunuz. İnternet bulunmaz nimet, karşılaştığınız tüm sorunlar birileri tarafından karşılaşılmış ve çözümlenmiş durumda.

Yarı yolda kalmazsınız.

Ama profesyonel bir çalışma istiyorsanız ciddi zamanınızı alacağını bilmelisiniz.

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

kudretuzuner

Merhaba,
Yanıt veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.Sağolun.Konuyu biraz daha açayım.Bundan 2-2.5 sene önce PIC nedir bilmiyordum.Tesadüfen proteusu bulmam ve de ilk asm programımı da Notepad'e yazıp.asm olarak kaydedip isiste pic'e yükleyince çalıştı.Çalışmaları bu sistem üzerinde uygulamam ile dünyam değişti diyebilirim. VB.Net bilgim vardı kendi işim için de oldukça kapsamlı bir program yazmıştım.PIC'i tanıyıp çalışmaya başlamam  benim 3 yılımı aldı.En son da 18F4550 ile PC'den PIC'e 12 röle kontrolu ve de ayrıca bu röle kontrollarının geri bildirimlerinin alınması ayrıca da dış ortamdan 6 on-off röle bilgisini de alabilecek hem PIC hem de PC yazılımlarını yapabilecek duruma geldim.(RF ile de yaptım çalıştı,ama istediğim randımanı alamadım)
Özetle PIC ile kafamdaki sorular bitti.Nasıl çalıştığını neler yapılabileceğini nasıl yapılacağını,daha doğrusu sistemi kavradım.Daha gelişmiş uygulamalar profesyonellerin işi.Önceden alınmış kütüphanede duran HTML4,CSS,Java Script,MySQL,ASP.Net kitaplarını raftan indirdim.HTML4 ile başlamaya karar verdim.Huyum kötü,herşey kontrolum altında olmasını istiyorum.En ince detaya kadar bilmeliyim(aldığım kitapların önsözlerini bile satır atlamadan okurum).Zaman sorun değil Allah sağlık ve zihin açıklığı verdiği sürece öğrenmeye devam diyorum.Daha doğrusu sistemi çözmek istiyorum.Teşekkürler.
Amatör

t2

Alıntı YapHTML4 ile başlamaya karar verdim.
Hocam sizi bilmem ama benim için web sayfası yapmak  amaç değil araç idi.  yaklaşık 10 küsür seneden beri öyle. başlangıçta bedava siteler, şablonlar ile tırmalayıp sonra,  frontpage expressle html sayfayı yapıp ftp ile upload yapılması gerektiğini  anladıktan baya bir sene sonra, php şablonlar local server ile denemeler derken internet sitesinden çok ciddi bir araç haline geldi. bu durumda  paint ile kırpılan, frontpage ile elde yapılan amatör siteler komik kalacak idi. hazır site şablonu aldım kullanıyorum.

Güzel site yapacaksanız, yapmak istiyorsanız, dreamveawer, filan kullanmalı güncel gelişmiş araçları tercih etmelisiniz  . siteden beklentiniz ne tabi ona da bağlı. notepad ile kod yazmak sizi uğraştırır ve elde edeceğiniz şey de az olur.. tabi amacınızı bilemiyorum.

yani demem o ki kitabı filan boşverin bunların herbiri ayrı insanların yıllarca öğrenip uygulayacağı şeyler.

özetle haddim olmayarak ileri HTML  blgisi, php uzmanlığı  40 yaş üzerindekilere gereksiz diyorum. asp de öyle . Bedava şablonlar işinizi görmez ise, satın al, tepe tepe kullan istediğin yere upload edersin. ayrıyeten kodu da açık. php konusunda ufak editlemeler mümkün olur. Mesela sayfaya otomatik tarih atan javascript kodu nedir ? bu lazım oldu internetten buldum ekledim. fakat detayını anlamam kopyaladım yapıştırdım.

HTML4,CSS,Java Script,MySQL,ASP.Net, Bunlar 20..30 yaş arasındaki gençlere uygun ağır işler. bizi aşar. daha önemli işlere bakalım.  yapan yapsın biz kullanalım düşüncesindeyim.

kudretuzuner

Merhaba,
t2,vallahi doğru söze söylenecek bir şey yok.Yalnız,benim amacım web sitesi yapmak değil,dediğiniz gibi bedelini öder en mükemmel siteyi de yaptırabilirim.Benim istediğim sistemi öğrenmek WEB sitesi nasıl çalışır?Ne ile çalışır?Örneğin:PHP veya HTML ile yazdığım"BU BENİM YAZDIĞIM İLK PHP KODUMDUR."mesajını upload edip browserda da alan adımı yazıp mesajımı okuduğum an problem biter.(PIC'te led yak söndür olayı gibi düşünün)yoksa benim web siteleri ile zaten işim olmaz.Teşekkürler.
Amatör

kudretuzuner

Alıntı yapılan: t2 - 21 Nisan 2013, 00:23:48
http://speedy.sh/HHkjK/PHP-Kitap001.zip
Merhaba,
İşte aradığım bilgiler.Biraz zamanımı alacak ama olsun.Teşekkürler.
Amatör

xoom

Bilgisayarınızda html kodları arasına  "Merhaba dünya" yazdınız bunu PC'ye çift tıkladıgınızda bilgisayarınızdaki herhangi bir browser ile açtığınızda merhaba dünya yazısını görüyormusunuz?
Şuanda : bunu görüyorsunuz ve bunu Kendi Domain ve Hosting sunucunuza atıp.... www.kudretuzuner.com yazınca "merhaba dünya" çıkması için nasıl hostinge atacağım mı diyorsunuz? böyleyse bir görsel hazırlayabilirim

ground

HTML konusunda sorun yok.

Notepad e yazıp uzantısını .html veya htm yapınca görürsünüz.

PHP gibi uygulamaları internete atmadan lokalde çözmek hemde internette nasıl çalıştığını anlamak için pcye server kuralım.

EasyPHP diye bir yazılım var. Her bir serverı uygulamayı win üzerinde kurmamızı sağlar. İçeriğinde Apache , PHP, MySql  ve phpMyAdmin var. Bunlar EasyPHP sayesinde PC nizde kurulmuş olacak.

Kurulum anlatımı ;
http://www.kursatsenturk.com/2010/01/windows-7-de-easyphp-kurulumu-resimli-anlatim.html#axzz2R5sP0oey

EasyPHP download;
http://sourceforge.net/projects/quickeasyphp/files/EasyPHP/5.3.0/EasyPHP-5.3.0-setup.exe/download

Kurulumu yapıp internet explorerda localhost yazıp enter yaptığınızda sistemin kurulmuş olduğunu göreceksiniz.

Gördüğünüz o sayfanın yerine (C:\Program Files (x86)\EasyPHP-5.3.3\www  klasörüne bakın) kendi index.php dosyanızı atıp içine aşağıdaki kodu yazarsanız artık php uygulamaları yazabilir uygulayabilirsiniz demektir.

<?php 
 Print "Hello, World!";
 ?>

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Mefe

Sıfırdan dinamik bir site tasarlamak istiyorsan, erşeyden önce HTML'i çok iyi bilmelisin. HTML'i öğrendikten sonra PHP ile dinamik siteler tasarlamaya başlayabilirsin. PHP'yi de öğrendin ve artık profesyonel bir site tasarlamaya başlayabilirim dediğinde de, PHP yanına Ajax ve JavaScript öğrenmelisin. Tabi bu süreç gerçekten çok zordur. Konuyla ilgili bloğunda paylaştığım Web Tasarımına giriş makalesini okumanı tavsiye ederim.
Tabi tüm bu zorlu süreci atlayıp hazı siteleri de kullanabilirsin. Bu konuda da Joomla'yu tavsiye ederim. Joomla kurulumu hakkında internet üzerinde binlerce kaynak bulunmakta ve çok kullnışlı bir yapıya sahip.
Eğer bunlardan önce web sitesi kurulum aşamaları hakkında da bilgi sahibi olursan, olayları kafanda daha iyi canlandırman mümkün olur.
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com