Açık kaynak CMS projesi kadromuza gönüllüleri bekliyoruz

Başlatan gevv, 23 Nisan 2013, 08:04:19

gevv

http://www.egonomik.com/2013/04/acik-kaynak-gonullusu-web-gelistiricilere-cagri-cms-projesi-kadromuza-bekliyoruz/

Alıntı Yap
Evet değerli dostlar bir çoğunuzun haberdar olduğu üzere kısa bir süre önce yeni, dinamik bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) projesine başlamak üzere kolları sıvadık. Bunun için bir açık kaynak topluluğu oluşturduk ve ismini Egolabs koyduk (gelişmeleri Twitter ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz). Allah izin verir de bu ilk projemizin altından alnımızın akıyla kalkabilirsek Egolabs etiketi altında farklı amaçlara hizmet eden bir çok proje üretmeyi amaçlıyoruz. Anlayacağınız bolca taşlı topraklı, çileli bir yoldayız.

Henüz birkaç gün önce kurmuş ve ismini Egonomik hariç herhangi bir yerde dile getirmemiş olsak da topluluğumuza olan ilgi gün geçtikçe artıyor. İnsanların olayı sahiplenmelerini ve ellerini taşın altına koymak istemelerini görmek gerçekten sevindirici. Ne var ki henüz projeye tam anlamıyla başlayabilecek dinamiklere sahip değiliz, yani profesyonel kadromuzu oluşturabilecek yeterlilikte değiliz.

Şimdi buradan tüm gönüllülere seslenmek istiyorum: İster yazılımcı olun ister tasarımcı, ister blog yazarı veya sade bir internet kullanıcısı. Şimdiye kadar yapılmamış olanı yapmak, belki de imkansızı başarmak, sabretmek, tartışmak, kırılmak veya yarı yolda bırakıp kaçmak ilginizi çekiyorsa buyrun gelin. Birkaç hayalperest tarafından yakılan bu kıvılcımın büyüyüp alev alev yanmasına yardımcı olun, tanıklık edin. Her şey olup bittikten sonra "Vay efendim ben bilmiyordum, ben duymadım" demeyin.

İş güç sahibi, günlerin mahkeme kararıyla 24′ten 36 saate çıkarılacağı günün umuduyla yaşayan kimseler olarak bizim bu olaydan hiçbir maddi beklentimiz yok. Tek amacımız insanlığa faydalı bir şeyler üretmek ve bunun bu topraklarda da yapılabileceğini önce kendimize sonra dünya insanlığına göstermek. Siz de potansiyelinize, tecrübenize ve hepsinden önemlisi sabrınıza güveniyorsanız ve aşağıdaki niteliklerden bir veya birkaçına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız gelin aramıza katılın.

Üst Düzey PHP Geliştirici
- Nesneye yönelik programlama becerisi
- Veritabanı (MySQL) bilgisi
- Template engine, IDE ve MVC gibi kavramlara hakimiyet
- Proje deneyimi

Orta Düzey PHP Geliştirici
- Function düzeyinde basit kodlar yazabilme becerisi

Görsel (Grafik) Tasarımcı
- Photoshop hakimiyeti
- Profesyonel düzeyde web arayüzü, banner, tanıtım görseli tasarlayabilme becerisi
- Proje deneyimi

Web Geliştirici
- Standartlara uygun, temiz HTML kod yazabilme özelliği
- Üst düzey CSS ve CSS3 hakimiyeti
- Üst / Orta düzey Javascript ve jQuery hakimiyeti
- Proje deneyimi

Beta Tester
- WordPress, Joomla ve Drupal gibi sistemlerden bir veya bir kaçına hakimiyet
- Hata / sorun saptama becerisi

Sosyal Medya Sorumlusu
- Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal mecralardan bir veya bir kaçına hakimiyet
- Türk blogküresine aşinalık

Çevirmen
- İngilizce başta olmak üzere herhangi bir yabancı dile iyi derecede hakimiyet

Detaylı bilgi ve ve katılım için:
http://forum.egolabs.org/index.php?topic=29.0

Aciliyet arzeden konular:
"Logo, banner ve belki maskot tasarımlarına ihtiyacımız var"
"Egolabs.org için anasayfa tasarımına ihtiyacımız var"

Bunun haricinde konuyu blogunuzda, web sitenizde veya sosyal medya profillerinizde dile getirip, yukarıdaki görevlerle ilgileneceğini düşündüğünüz, bizden haberdar olmayan tanıdıklarınıza "Hacı abi bak burda senlik bir konu var, belki ilgini çeker" diyerek projeye destek olabilirsiniz.

z

Ne yapılmak isteniyor? Sonuçta ortaya ne konulacak? Anladıysam Arap olayım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

hocam  wordpress  tarzı bir sistem yapılacak  belki daha  iyisi 

t2

Bunlar fos işler. aynı "üniversal programlayıcı yapalım" başlığına benziyor.

Güzel bir şey yapılacaksa 3-5 işi fısıltıyla konuşur, toplanır yapar. 

Alıntı YapAciliyet arzeden konular:
"Logo, banner ve belki maskot tasarımlarına ihtiyacımız var"
lafa bak, her şey bitmiş logo eksik kalmış.

z

Evet böylesi anlaşılır oldu. Fakat bence işin başında daha kötü ettiler. Anlaşılırlığı yüksek kelimelerle kendilerini ifade etmeliler ortaya çıkacak ürün de anlaşılırlığı yüksek kolay bir şey olmalı.

Bu tip projelerin yapılması ve tercih edilenler arasında yeralması çok önemli.

Hep derim hep derim. Bilgisayar mühendisliği diğer mühendislikler gibi değildir. Evinde konforlu bir masan, iyi bir de bilgisayarın bir de internetin varsa atölye tamamdır.

Diğer mesleklerde iyi işler çıkarabilmek için büyük yatırımlar gerekiyor.

Bilgisayar yazılımcılarımızın adlarını duyuramalarına çok kızıyorum. Aynı şekilde futbol takımlarına da. Saha dersen var. Para da var. Eeee neden dünyanın en baba futbol takımı olamıyoruz?

Bu projenin başarılı olmasını çok isterim. Teknik destek veremesem de yüreğimle destekliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Alıntı yapılan: z - 23 Nisan 2013, 13:29:39
Teknik destek veremesem de yüreğimle destekliyorum.
Bu çok işe yarar:)  bu adamlara maddi destek de sağlasan ortaya pek bişey çıkmaz. emin ol. zaten bunu anlamış olacaklar ki maddi destek istemiyoruz gibi bir laf edilmiş. 5 sene sonra bakın elde var sıfır. site kapanır gider.. olmaz bu iş.

kurucular kendilerinde olmayan çabayı motivasyonu başkalarından beklemiş. komple fos.

peko

İş'e iş gibi bakılmadığı sürece open source dışında bu tür girişimlerin sonuçlanmayacağı binlerce örneğiyle mevcut.

Open Source'da zaten sonucu beklenerek ortaya çıkan bir ürün olmadığı için kimseyi kaygılandırmıyor..

Hakkenten "Open" ve "Source" oluyor herkese..

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

ground

Açık kaynak proje başlatırken bile işi organize eden kişiler işin %70-80 nini birirmiş olması gerek.
Geriye kalanı, angaryaları yaptırsın ya da modül eklentilerini başkalarından beklersin.
Sıfırdan bir proje konusunda başkalarından destek beklenmez bence.

Picproje de de genelde böyle oldu.

Başlarda başarılı olan bir projemiz vardı. Onun birçok işini 2 kişi çekip çeviriyordu.
Ama sonunda pek açık kaynak gibi olmadı galiba pek takip etmedim. :)

Bundan sonra Picproje de hardware açık projeler için projeyi yürütecek başarılı arkadaşlara yer desteği, malzeme desteği, ekipman desteği, pcb tooling desteği birde satış desteği verecem. :) Başka türlü sonuçlanmaz projelerimiz.   

Güzel işler çıkarırız böylelikle. Tabiki Picproje ürünü olarak :)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..