Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

GPS %100 Bitti Çalışıyor

Başlatan monelge, 23 Nisan 2013, 10:44:39

kantirici

Peki arkadaşlar elde edilen bu GPS verisini, pc kullanmadan nasıl kullanabiliriz. Mesela bir yol olsun ve araç o yoldan çıkınca uyarı versin gibi.Yani araya google maps v.s girmeden bu koordinatları nasıl değerlendirebiliriz.

MrDarK

Yolun koordinatlarını yazılıma işlersen gittiği aralığı kontrol ederek uyarı verdirebilirsin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ByTEK

Alıntı yapılan: MrDarK - 24 Nisan 2013, 22:07:02
GPS bilgisayara değil GSM Modeme bağlı hocam ; GPRS ile internete bilgi veriliyor. İnternete bağlı bir bilgisayardanda verileri toparlıyor.

cahil olduğumuz bir konu teşekkür ederim. Birşeyler öğrenmek içni takipteyim..ii çalışmalar

monelge

evet arkadaşlar bu sadece bir prototip sistemi araç üzerinde test ettim. 12v araç çakmaklığı kullanarak :) hiçbir sorun vermedi yazılımsal ufak defek sorunlar oldu o sorunlarıda şu şekilde çözdüm harita üzerinde yol adığı kısım net göstermek için ccs kodlarıyla ortalama 1 dk. bir konum bilgisi gönderiyordum haliyle bu durumda tam bağlantılı yerler de çıkarıyordu şu an ortalam 7,5 sn indirdim. delay_ms zamanlarını düşürerek. sistem bu süreden sonra daha net sonuçlar verdi.  bu hafta devre PCB çıkarıp devreye döküp o şekilde test edeceğim sistemin son halini de paylaşacağım sizlerle.

hem yazılımsal hemde donanımsal tüm sorularınıza açığım.

Dünyadaki en tehlikeli üç şey: 1) Elinde lehim makinesi olan bir programcı. 2) Yazılımla çalışan bir donanım. 3) Aklına fikir gelen bir kullanıcı.

MrDarK

Hocam özel bir proje için mi böyle bir çalışma yapıyorsunuz yoksa tamamen keyfi birşey mi tasarlıyorsunuz

Hobi olsun diye mi :) Biraz özel bir soru olabilir ama cevaplayabilirseniz sevinirim.

Benim bu iş ile ilgili aklıma ayrı bir panel geldi araçlara takılabilecek

monelge

çalıştığım şirket için yaptım. asıl olan araç takip için bize gelen satıcılar her cihaz için 250- 600 tl arası ve aylık için ortalam 20 tl ve üzeri rakamlar sundu bizde bir ar-ge çalışması ile biz mal edebilirmiyiz diye düşündük bu durumda da evet mal edebiliyormuşuz m2m kart için aylık 100 mb kadar 8 tl ödüyoruz. GSM/GPS modül için 35 usd istediler herşey değil her cihazı 150 tl mal etsek max. yine karlıyız. bu işin tek el olmadığını ispatlamak ve bana yapamazsınız diyenlere inat yaptım. :) şirkete bağlı şu an 25 araca bağlamayı düşünüyoruz.
Dünyadaki en tehlikeli üç şey: 1) Elinde lehim makinesi olan bir programcı. 2) Yazılımla çalışan bir donanım. 3) Aklına fikir gelen bir kullanıcı.

atioky_216

Alıntı yapılan: monelge - 24 Nisan 2013, 09:59:09
aslında apn ilgil hiçbir sorun yaşamdım AT+ komutlarını inceledim hem operatörün hemde modülün standart bu kullanılıyor olarak gördüm. evet farklı uygulamalar için TCP/IP veya FTP için farklı komutlar kullanılıyor fakat AT+SAPBR komutu direk internet bağlantısı sağladığı ve benim işimi yeteri kadar gördüğü için çok üzerinde durmadım evet şöle bir sorunum var ve halen araştırmaktayım. gsm den data gönderiyorumda server veya client ten bir veri gönderip işleyemiyorum yani uzaktan led yakıp kapatamıyorum böle bir çözümünüz varsa yardımcı olabilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 24 Nisan 2013, 10:05:55

GPS gelen veri ham veri direk locasyonu göstermiyor bunu decimal olarak çevirmeniz lazım o kısmıda şu şekilde çözdüm veriler direk database kaydettim işlemek istediğimde ise yada son durumu bulmak istediğimde ise şu kodu kullanım gerçek map üzerindeki kordinatlarını bulması için
Lat = 3702.44 N
Lng = 3510.87 E

Lat = 37+(02,44 / 60) = 37.0406666
Lng = 35+(10,87 / 60) = 35.1811666

bu değeri googlemap 37.040666,35.181166 aratırsanız direk o anki yeri doğru gösteriyor. fakat ham veriyi kullanırsanız doğru sonuçlar vermiyor.

CultureInfo culture = new CultureInfo("en-US");
double vericevir(string kord){
			double krd;
			double krd2;
			double gonder;

krd = double.Parse(kord.Substring(0,2));
			string g1 = kord.Substring(3,4);
			krd2 = double.Parse(kord.Substring(2),culture);
			gonder = krd+(krd2/60);
			return gonder;
		}

burda önemli olan hatta çok sorun yaşadığım malum türkiyede ondalık ayırımı virgül  kullanıyoruz ama GMAP bu işlemi engilish sistem üzerine kurduğu için virgül yerine nokta kullanıyor bunu anlamam 3 günümü aldı :) sonra double çevirimi yaparken culture ekleyer bu sorunu çözdüm.

Şu tüm dünyaya inat virgül kullanımımız ayrı bir olay... bazen kafam karışıyor (havale yaparken çok dikkat ediyorum :) )

Bu arada hocam server yada client ten data gönderdiğiniz zaman gelen datayı uygun formata sokamıyor musunuz?

monelge

AT+ komutları geriye return ettiği bilgi işlemin yapılıp yalmadığı yönünde ama ben araca da bilgi göndermek bu bilgi doğrultusunda pic den çıkış almak istiyorum. AT+HTTPREAD ile gönderdiğim parametreye karşın return ettiğim bilgi okurken pic içerisinde bir parse işlemi gerçekleşitrmem lazım.

MrDarK

Hocam tebrik ederim atla deve değil argeciler için bu ürünler :) Demek yapamazsınız dediler he vay be :)

monelge

elimden geldiği kadar picproje wiki yye eklemeye çalıştım :) https://www.picproje.org/wikis/doku.php

Analyzer

Alıntı yapılan: monelge - 26 Nisan 2013, 09:26:37
elimden geldiği kadar picproje wiki yye eklemeye çalıştım :) https://www.picproje.org/wikis/doku.php
Selam,

Wiki de C# ve GPS olarak taşıdım. Çok güzel olmuş elinize sağlık. Forum adına teşekkür ederim.

https://www.picproje.org/wikis/doku.php?id=visual_c_ve_gps

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

monelge

Alıntı yapılan: Analyzer - 26 Nisan 2013, 10:04:00
Selam,

Wiki de C# ve GPS olarak taşıdım. Çok güzel olmuş elinize sağlık. Forum adına teşekkür ederim.

https://www.picproje.org/wikis/doku.php?id=visual_c_ve_gps

Analyzer
teşekkür ederim hocam tüm arkadaşlara faydamız dokunmuşsa ne mutlu bize
saygılarımla

stm

Alıntı yapılan: monelge - 26 Nisan 2013, 10:15:05
teşekkür ederim hocam tüm arkadaşlara faydamız dokunmuşsa ne mutlu bize
saygılarımla

hocam bu projede hangi gps modülünü kullandınız ?

Recep METE

Hocam bu projenin son halini ve C# kodlarını yeniden yayınlarsanız memnun olurum.Daha önce yayınladığınız linkler kırılmış.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

sifirzero

Ustam bende kendi arabamda kullanmak istiyorum aşama aşama yol gosterirmisiniz
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir