UEFI li Bir Sisteme Ubuntu Kurmanın Yolu Nedir?

Başlatan FullMetal, 23 Nisan 2013, 15:11:56

FullMetal

Merhaba,

UEFI güzel birşey fakat böyle bir sisteme Ubuntu kurmak zor olsa gerek. Kaç gündür Ubuntu 12.10 u Windows 8 yüklü UEFI li bir makineye kuramadım. İnternette birçok şey okudum ve bunları denedim ama olmadı. Önceden Win8 yüklü UEFI li bir sisteme Ubuntu kurup çalıştıran arkadaş(lar) varsa bunu nasıl yaptıklarını anlatabilirler mi?

Teşekkürler.

fryrmnd

Ben de wubi kulanıyordum. Meğer wubi efi bios la kullanılmıyormuş. Normal yükleme yaptım 50 tane partion çıktı sistemde. Sinirlendim kaldırdım. win7 yada win8 de kurması zor olmasa gerek diye hatırlıyorum. Bir bootable iso ile flash disk ile boot disk oluşturup kurabilirsiniz.

Tagli

Ubuntu'nun sitesinde yeni Windows 8 ve UEFI barındıran makineler için 64 bit versiyonunu öneriyordu. Biz bir arkadaşın bilgisayarında denedik ama bir türlü sonuç alamadık. BIOS'tan işletim sistemi olarak Windows 8'i seçince ilginç bir şekilde biraz daha ileri gidebildi kurulum (daha öncesinde kuruluma hiç giremiyorduk), ama devamında sonuç yine hüsran oldu. Kendi bilgisayarım olmadığı için ayrıntıları pek hatırlamıyorum, ben yanında değilken kendisi de uğraşmış çünkü.

Bu arada, emin değilim ama Ubuntu 12.10'dan öncesi UEFI desteği vermiyor olabilir.

Arkadaştan konuyla ilgili bir haber alırsam burada paylaşırım.

Gökçe Tağlıoğlu

Kabil ATICI

Win8 yüklü bir laptdp üzerine  centos ve  fedora kurdum ama bu sözü edilen durum var mıydı hatırlamıyorum. İki gün kök söktürdükten sonra bios'tan  sabit disk için legancy bölümünü aktif ettikten sonra ancak linux kurumuna geçebildim. Win8 tamamen silinmişti!!!
ambar7

FullMetal

Elimde USB bellek içerisinde Ubuntu 12.10 64 bit var. Bundan önce Linux Mint Debian yükledim, UEFI yerine legancy seçince yüklüyordu fakat legancy modunda da önceden yüklü olan Windows 8 çalışmıyordu. UEFI modunda çalıştırınca da hiçbir seçenek sunmadan Win8 i yüklüyordu. Linux Mint Debian sürümünde EFI desteğinin olmadığını öğrenince Ubuntu kurmak istedim fakat Ubuntu yu UEFI modunda kuramadım. En son "Executing 'grub-install dummy' failed. This is a fatal error." hatası alıyorum.

Kabil ATICI

win8'de denemedim ama istersen WM player gibi simülasyon programları üzerinde linux çalışabiliyor.. Belki win8'in bile bu progrmlardan olabilir.

İllede ikinci sistem konusunda bir şart yoksa seçenek olabilir...
ambar7

FullMetal

Win8 üzerinde VirtualBox ve VMWare Player ı denedim. USB desteğinde sorunlar oluyor mesela USB webcam i çalıştıramadım. Şu mesajda belirtmiştim: https://www.picproje.org/index.php/topic,46205.msg342468.html

superconductor

Bir saat kadar önce wubi ile win7 üzerine ubuntu kurdum iki sistemide kontrol ettim sıkıntı yok. Dikkat etmeniz gereken efi sisteme 64 bit kurmanız. Ubuntunun indirme sayfasında açıklama var bu yönde.

Kabil ATICI

sanal sistem üzerinden web cam denemedim.

HP üzerine kurduğum linuxlarda web cam çalışmıyordu. Üzerinde uğraşmadım. Kullanım alanı itibari ile çalışması gerekmiyordu. Sanırım kullanılan donanım için özel sürücü gerekiyordu.

Sanal sistemlerde kurulu olduğu sistemle donanımların paylaşımlı oluyor. Bazen donanımı sanal sisteme aktarmak gerekebiliyor.. web cam üzerinde denemedim.. (masa üstü bilgisayarda daha fazla kullanım şansım oldu...)
ambar7

FullMetal

Alıntı yapılan: ambar7 - 23 Nisan 2013, 22:41:14
sanal sistem üzerinden web cam denemedim.

HP üzerine kurduğum linuxlarda web cam çalışmıyordu. Üzerinde uğraşmadım. Kullanım alanı itibari ile çalışması gerekmiyordu. Sanırım kullanılan donanım için özel sürücü gerekiyordu.

Sanal sistemlerde kurulu olduğu sistemle donanımların paylaşımlı oluyor. Bazen donanımı sanal sisteme aktarmak gerekebiliyor.. web cam üzerinde denemedim.. (masa üstü bilgisayarda daha fazla kullanım şansım oldu...)
Hocam Linux Mint (Debian) ve Ubuntu yu legancy modda sisteme kurduğumda webcam bende de çalışıyor fakat VirtualBox gibi sistemler üzerinde kurduğumda problemler yaşıyorum. VirtualBox üzerinden USB disk, mouse ve klavye yi çalıştırmakta güçlük çekmedim fakat webcam çalışmadı.

Alıntı yapılan: superconductor - 23 Nisan 2013, 22:05:11
Bir saat kadar önce wubi ile win7 üzerine ubuntu kurdum iki sistemide kontrol ettim sıkıntı yok. Dikkat etmeniz gereken efi sisteme 64 bit kurmanız. Ubuntunun indirme sayfasında açıklama var bu yönde.
Ubuntu 12.10 64 Bit kullanıyorum. UEFI modda değilken (legancy) kurup çalıştırıyorum eğer diğer işletim sistemleride BIOS a göreyse problem olmadan çalışacağı söyleniyor fakat kullandığım Win8 UEFI ön yüklü olarak geliyor bu yüzden sorun çıkıyor. Sitesindeki açıklamalara göre ( https://help.ubuntu.com/community/UEFI ) gitsemde kurulumu tamamlayamadım. Wubi kullanmadım fakat sanal bir disk bölümü oluşturup içine Ubuntu kurduğundan kullanmak istemiyorum.

fgokcegoz

UEFI BIOS u, LEGACY moda geçir... Devam et... UEFI nın sağladığı avantaj nedir. Yeni WIN8 li laptoplar UEFI BIOS seçili olarak geliyor. WIN7 kurarken aynı sıkıntı ile karşılaştım. LEGACY mod a geçip, tüm partition ları silince sorunsuz yükledim... Bazen UEFI den LEGACY ye geçiş tek başına çözüm olmayabiliyor...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)