Fotosel önerisi

Başlatan xoom, 23 Nisan 2013, 15:25:28

xoom

12 M 220v AC NO veya NC kontakları olan Kaliteli Sensör arıyorum.. Sisli havada bulutlu havada yağmurlu havada görmemezlik yapmaması gerekiyor..Yani Dış ortamda Çalışıcak.. Momentum'un sensörlerini aldık fakat ilk başlarda verdiği verim sonraları vermedi. Sisli Yağmurlu hatta artık güneşli havalarda bile sıkıntı yaratıyor.. Sensörler birbirlerini görmemeye başladı.. Bildiğiniz Kullandığınız Kaliteli Fotosel önerisinde bulunabilecek biri olursa memnun olurum..

Analyzer

Selam,

Bu işin ustası SICK markasıdır. Türkiye'de ofisleri bulunuyor. Daha kaliteli denebilecek ürünleri olan markalar var ancak fiyat uçup gidiyor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Analyzer - 23 Nisan 2013, 15:29:52
Selam,

Bu işin ustası SICK markasıdır. Türkiye'de ofisleri bulunuyor. Daha kaliteli denebilecek ürünleri olan markalar var ancak fiyat uçup gidiyor.

Analyzer

hocam sıck işin ustası BENCE olamaz...

Çalıştığım fabrikada sick modellerin bir çoğundan kullandık kullanıyoruz.Çok abuk subuk dandik çalışıyor.Kaliteli değil stabil değil.Hatta çerkezköy bayisi olan bir abimiz bile bıraktı bayiliğini..

tavsiye edebileceğim sensör markalarından

* BALLUF
* KYENCE
* wenglor

Şunuda söylemek gerek.

Her markanın çeşit çeşit sensörü var.Neden peki.? Çünki hepsi farklı yerlerde farlı amaçlar için kullanılmak üzere üretilmil sınıflandırılmış.
Şayet aldığınız sensör bir süre sonra aynı verimi vermiyor ise o sensör o ortama uygun bir sensör değildir yada daha açıkçası sizin ortam şartlarınızın değişkenliğine ayak uyduramıyor demektir.

Tam olarak ne amaçlı kullanacaksınız? dış ortam da derken yağmur çamur değecekse farklı önlemler almanız gerekebilir.Çünki piyasada bulabileceğiniz tüm sensörler otomasyon ortamında çalışacak gibi yapılmışlardır.3-4 ortam şartına birden ayak uydurabilecek bir sensör nasıl bulursunuz bilemiyorum...

iyi çalışmalar..

xoom

10 metrelik dış kapi kontrolü. güvenlik amacıyla araya birisi girdiğinde kapıyı kapatmayı durdurmak için. Dış kapi ve klasik 4 mevsim şartlarında çalışması gerekir.

gtekdemir

Çalıştığım yerde ifm marka cisimden yansımalı lazer sensörleri kullanıyoruz, dış ortamda soğuk/sıcak, yağmur/çamur altında hatta yoğun miktarda kireç tozunda bile çalışıyor. Ortam normal miktarda tozluyken bir sıkıntı olmuyor fakat aşırı şekilde toz olunca saçmalıyor haliyle. Emin olmamakla birlikte birlikte en son 700€ civarında bir bedelle aldığımızı sanıyorum.   

xoom

Alıntı yapılan: gtekdemir - 23 Nisan 2013, 17:16:27
Çalıştığım yerde ifm marka cisimden yansımalı lazer sensörleri kullanıyoruz, dış ortamda soğuk/sıcak, yağmur/çamur altında hatta yoğun miktarda kireç tozunda bile çalışıyor. Ortam normal miktarda tozluyken bir sıkıntı olmuyor fakat aşırı şekilde toz olunca saçmalıyor haliyle. Emin olmamakla birlikte birlikte en son 700€ civarında bir bedelle aldığımızı sanıyorum.   
Cisimden yansımalı sensörlerde Kullanılacak aralık/Mesafe cihaza öğret tuşu ile programlandırıldıktan  bu mesafe araya cisim girmesiyle yansıma mesafesi değiştiğinden Açık/Kapalı Kontak Değiştirme mantığına göre çalışıyor değil mi? Yoksa ben yanlış mı biliyorum?
Birde Marka ile Beraber Tabi Mümkünse ve Biliniyorsa Model Bilgiside olursa iyi olur.. Çünkü Ürün Gamı çok fazla firmaların. Markayı bulup modeli yanlış almayalım

Analyzer

Selam,

@mustafa_cmbz : Ustası SICK derken, cisimden yansımalı ürün gamında iyi demek istemiştim. Aslında orada ustası derken biraz abartmışım, haklısınız. Bu işin gerçek ustası daha profesyonel firmalar var ancak 10 mt dış kapı için lüks kaçar. Kapı 2-3 bin lira, sensörü 2 bin lira olursa pek kimse yanaşmaz. SICK daha uygun fiyata satılıyor, ayda bir de hem sensörü hem de reflektörünü silerseniz, problemsiz kullanırsınız. Saçmaladığında silerseniz her marka sensör kötü olur :)

Analyzer

fryrmnd

Sıck dt50 ler var. Cisimden yansımalı ve lazer pointer lı . 10 metreye kadar  dijital ayar var. Bunlar yanılmıyorsam 1000 liraya yakındı fiyat olarak. Bir de infrared görünmeyen tayf da çalışanları var. Analog pot ile ayarlanıyor. 3.5 metre kadardı. 200 lira civarıydı. Ama yanlış hatırlamıyorsam bazı kamyonlarda renkten midir denk geldiği yüzeyin açısından mıdır kamyonun tamamını algılayamıyordu.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Analyzer - 23 Nisan 2013, 18:25:06
Selam,

@mustafa_cmbz : Ustası SICK derken, cisimden yansımalı ürün gamında iyi demek istemiştim. Aslında orada ustası derken biraz abartmışım, haklısınız. Bu işin gerçek ustası daha profesyonel firmalar var ancak 10 mt dış kapı için lüks kaçar. Kapı 2-3 bin lira, sensörü 2 bin lira olursa pek kimse yanaşmaz. SICK daha uygun fiyata satılıyor, ayda bir de hem sensörü hem de reflektörünü silerseniz, problemsiz kullanırsınız. Saçmaladığında silerseniz her marka sensör kötü olur :)

Analyzer

Hocam tozdan kirden dolaylı bir sıkıntı değil sicklerin sıkıntısı..

Çalıştığım fabrikada montaj ekibi elemanlarına hem sensör eğitimi veriliyor hem otonom bakım yaptırılıyor.Hani kullanıcı hatası yada kir vs. değil sorun..Çok abuk subuk sıkıntıları var.Bazı seriler güzel çalışıyor bazı seriler dandik.Hatta genel olarak çoğu dandik.Malzeme kalitesinden tutun da hassasiyetine kadar kıyaslamalar yapılabilir.

10M lik bir mesadede kullanılacak sensör türü tek ışık şeklinde olması bana kalırsa mantıksız olur..reflektörden yansımalı kullanırsın aracın boyası vs. cartı curtu reflektör misali ışığı yansıtır sıkıntı yaşarsın.Öğretmeli sensör de kullansan oda aynı şekilde parlama seviyesine göre yapıyorlar bu sensörleride bildiğim.Kaldıki buda pek sağlıklı olmaz..

Bunun yerine :

http://www.wenglor.com/index.php?id=371&L=6&tx_wsproductlister_pi1%5Bsort%5D=Abstand&cHash=cf68e87c70d7979be232ff0053c2e312

https://www.pilz.com/tr-TR/eshop/A0010B0014/Light-curtains

Bu tarz şeylerde mesafen de fazla olduğu için bana kalırsa perde şeklinde bir güvenlik bariyeri dediğimiz ürünlerden kullanman daha mantıklı olur..

bu tarz şeyler makinelerde elle müdahaleden sonra makinenin müdahalesi olduğu anda araya el kol vs. girerse diye denetleme yapıp aksi bir durumda sistemi anında düşürüyor..

Wenglorun 20m lik olanı olduğunu gördüm sitesinde pilz  phoneix vs.markalarda var bir araştır.Hem daha sağlıklı olacaktır perde şeklinde olması.

Analayzer hocamında dediği gibi arada silinmesinde de sıkıntı olmaz bi temizlik iyi olur..

fryrmnd

Hocam arada müsaadenizle ben de sormak istiyorum. Sick cisimden yansımalı infrared tipi bir sensör kullanmıştık. Çok da deneyemeedik ama kamyon geçerken bir kısmında ya boyadan yada denk geldiği yüzeyin açısından mıdır nerdeyse yarısını algılamamış sanki birkaç kamyon geçmiş gibi oluyordu.
Yine cisimden yansımalı yağmur,sis,kar dış ortamda çalışacak(üzerine bir miktar koruma koyuyoruz tabii), görünür ışık olmayacak(sanırım infrared oluyor) 3-5 metre arası sensör var mıdır? Yada şu markanın ürünlerine bakabilirsiniz diyeceğiniz.

xoom

Birşeyi anlayamadım cisimden yansımalı sensör derken siz reflektörlü modellerden bahsediyorsunuz sanırım.. Verici ve Reflektör ikilisinden oluşuyor.. Ben bu tip modelleri tercih etmiyorum.. Daha çok karşılıklı alıcı ve Verici kitlerden oluşan sensörlerden veya sadece verici sensör (Cisimden yansımalıyı önceki mesajımda açıklamıştım) tiplerinden ve lüx değil uygun fiyatlı stabil çalışan model arıyorum.. Max 200tl civarı Peak seviye kabul edebiliriz.
Verilen Siteleri inceledim..

fryrmnd

Xoom hocam mesajınız bana ise cisimden yansımalı dediğim reflektörlü değil. Önceki mesajınızda dedğiniz gibi bir kesim noktasına ayarlıyorsunuz. Mesela 3 mt. 3 mt içerisinde nesne geçerse kontaklardan çıkış veriyor. Alıcı vericili yada reflektörlü bize uygun değil. Ağır araç geçer yamur olur çamur olur kayma durumu istemiyoruz.

MrDarK

Görüntü işleme mesafe ölçümü yapılsa nasıl olur ? Biraz Arge konuşmak adına böyle bir yorum yazma ihtiyacı duydum ne düşünürsünüz ? eğer bahsedilen çözümler 1000TL'yi buluyorsa böyle bir çalışma yapılabilir görüntü işleme teknolojisiyle değil mi ?
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

fryrmnd

Aldığımız IP65 sensörler yağmurda su aldı . Değiştirmede ısrar etsek (IP65 in yağmur dayanıklılığı ne olmalı. Çakma IP65 mi aldık yada ürünleri IP65 i sağlamıyor mu) haklılık durumumuz var mıdır?
Arkadaşlar yağmura çamura dayanıklı(tabii önü çamur kaplanınca silinecek) en az 3 metre algılamaya sahip cisimden yansımalı(sanırım proximity diye geçiyor) tavsiye edebilceğiniz bir ürün var mı?
Teşekkürler.

Analyzer

Selam,

IP65 cihazın su alması için cihazınıza su jeti gibi bir basınçla su gelmesi gerekiyor. Elinizdeki cihaz %90 IP65 değil.

http://en.wikipedia.org/wiki/IP_Code

Analyzer