Harici HDD gün ışığından etkilenmesi söz konusu mudur ?

Başlatan mg1980, 24 Nisan 2013, 13:30:27

mg1980

Arkadaşlar,
Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Harici HDD'leri bir arıza sebebiyle açarsak gün ışığından etkilenmesi söz konusu mudur ? İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.mg1980

mehmet

Gün ışığı değilde; ortamdaki toz zerreciklerinden, parmak
izindeki yağ tabakasından etkilenir. Açtığınız andan
itibaren ayna olarak kullanabilirisiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

metaltrrocker

Alıntı yapılan: mehmet - 24 Nisan 2013, 14:22:19
Gün ışığı değilde; ortamdaki toz zerreciklerinden, parmak
izindeki yağ tabakasından etkilenir. Açtığınız andan
itibaren ayna olarak kullanabilirisiniz...
Yıllardır uyguladığım şeydir:D

mg1980

Yıllardır uyguladığınız D'yi anlayamadım kusura bakmayın.Mehmet Bey, benim sorum buradaki bir tamircinin söyleminin doğruluğu içindir.Şahsen ben de
ışıktan etkilenmeyeceğini düşünüyorum .Saygılar.mg1980

metaltrrocker

Yani demem o ki. Bir hdd yi actıgınız zaman onu artık çöpe atabilirsiniz. Hdd nin veri depolayan plakalarındaki toz kalıntıları okuma yazmayı engeller.(hdd yi toparlarsınız calısıyor işte sapasağlam dersiniz sonra bir bakmışsınız mavi ekranlar gelmeye başlamıs veriler elinizden uçuyor).güneş ışığıyla alakası yok olayın. Tamirci sallamış.

pisayisi

40 gb lik samsung harddiski seneler önce hiç bir sorunu yok iken açtım, pc ye bağladım winxp kurdum hiç sorun çıkmadan çalıştı. Ortamdaki tozlar çok sorun olmuyor çünkü disk okadar hızlı dönüyor ki yapışan tozlar ortama karışıveriyor. Belki nem sorun olabilir, birkaç ay deneme fırsatım oldu ancak sonrasında harddiski veri kaybı olabilceği endişesi ile normal pc de kullanmadım çöp oldu...
Murat

z

HDD ler için toz çok büyük bir düşman.

HDD kafaları aynen bir uçak kanadı gibi havada yüzüyor ve dönen disk yüzeyi ile arasında mikrometreler düzeyinde mesafe var.

Bu esnada toz zerresi kafaya çarptığında kanatın dengesi bozuluyor ve eğer yüzeye sürtünürse disk crash olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

Hocam teori de tozlar sorun olabilir bu biraz ortama da bağlı ancak okuyucu kısım disk üzerinde hızla beraber kayıyor ve 0.5mm havalanıyor demek, ancak benim tecrübem el ile dokunulmadıkca birkaç ay çalışabildiğine ben şahit oldum...
Murat

z

Kafa ile disk arasındaki mesafe 0.5mm değilde 10um olabilir. Tam hatırlamıyorum.

Kafa sabit disk dönüyor ve kafa kelimenin tam anlamıyla uçuyor. Bozuk bir HDD kafasının diske bakan yüzeylerine mercek vs ile bakarsanız uçak kanadı formundaki oyukları görebilirsiniz.

Zamanında mainframe sistemlerin bakım vs işlerini yaparken HDD kafalarını değiştirir ayar yapardık. Firmanın toz konusunda çok ciddi uyarıları vardı. Resimli güzel anlatımları vardı. Bir üstte verdiğim resimler de güzel aslında.

Tabiki HDD dönmeye başlayınca içeride bir fırtına kopuyor ve toz vs havalanıyor. Fakat bu toz olur da kafa ile disk yüzeyi arasına denk gelirse o zaman sonuç kesinlikle crash.

İhtimal dahilinde bir olay.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

Benim gördüğüm kadarı ile kafa seramik gibi zorlamadıkca disk döndükce diske zarar vermeyen bir yapıda imal edilmiş, tabi diskin o hızda dönmesi ile üstünde tooz kalması mümkün olmuyor. Üstelik kafa kısmı baya diske yapışık disk yüzeyine oturmuş durumda oluyor. İstanbulda deprem korkuları yaygın iken bu harddisk kafası ile çok hassas bir deprem sensörü yapmıştım, öyleki evin birköşesinde zıplasam deprem oldu diye benim devre ötmeye başlıyordu. Sonra harddisk kafasından hoparlor yaptım güçlü olmasa da  çok hoş bir sesi vardı. Harddiski bir kez söktünüz mü evirip çevirip hayal gücünüzü zorlamanız lazım derim ben ;D 
Murat

mehmet

Alıntı yapılan: mg1980 - 24 Nisan 2013, 13:30:27
Arkadaşlar,
Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Harici HDD'leri bir arıza sebebiyle açarsak gün ışığından etkilenmesi söz konusu mudur ? İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.mg1980

Verileriniz önemliyse; bazı firmalar var veri kurtaran. Ama baya pahalı....
Rastgele birine açtırmayınız...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mg1980

Hocam,bir arkadaşın hatıraları var. Onları kurtarmaya uğraşıyoruz.Açtık sadece baktık. BARTIN'da bir tamirciye götürmüş o da açmasaydınız yapardık ışık görmemeliydi demiş. Bana biraz garip geldiği için sordum. Bütün ilgilenen hocalarıma teşekkür ediyorum.mg1980

xenix

2,5 inç lik 20GB boyutunda dizüstü bilgisayar diski bozulmuştu. Harici disk kutusunda denedim yine çalışmadı. Eğlence olsun diye harddisk kapağını açtım. Hardisk çalışırken neler olup bittiğini görmek için harddisk açık olduğu, yani plakalar göründüğü haliyle harici disk kutusuna taktım, sonra da bilgisayara bağladım. Harddisk çalışmaya başladı ve bilgisayardan dosyalara erişebildim. Çok komik bir andı, klasörlere tıkladıkça harddisk kafası hareket ediyordu :). Hemen bazı dosyalarımı kurtardım. Sonra defalarca veri yazdım, defrag yaptım, check disk yaptım hiç bir sorun ile karşılaşmadım. Hardiski kapattım ve tekrar harici disk kutusuna koydum, hala çalışıyordu.

Bu arada plakalara hiç dokunmadım, mükemmel bir ayna yansıtıcılığındaydı. Çalıştığım ortamda çok toz yoktu, belkide plakaya hiç toz gelmedi, geldiysede savrulup düştü belki.

DumrulBey

Güzel bilgiler verilmiş, özellikle resimler harika. Sanrım toz konusunda kimsenin itirazı olmamalı. Ama sorulan zaten toz değil ışık...:)

Net bir şekilde söyleyebilirim; güneş ışığının tozları görünür kılmasından başka hiç bir zararı yoktur. Aksine üst yüzeyinde nem birikme eğilimdeyse buharlaşma olacaktır. Isı da hiç bir zaman tam kapasite çalışan sıcak bir HDD'nin üstüne çıkamayacağına göre (herhalde mercekle güneş ışığı tutmazsınız) "no problem"...

Toz konusunda küçük bir bilgi de vermek istiyorum. Çünkü bir dönem teleskop ürettim ve seryum gibi ince aşındırıcılar ile cila attım. Zaten Bülent ağabeyin yukarıda verdiği resimlerin ne kadar ciddi olduğunu ölçülere karşılaştırarak anlayabiliyoruz. Ama hiç birimiz temiz odaya (hatta uzman veri kurtarıcıları firmalar bile!) sahip olamayız; ne kadar temiz zannetsek de...

En temiz ameliyathanede bile olsanız, derinizi kaşımayı bırakın parmağınızı yaklaştırdığınız anda deri döküntüleri parmağınıza yapışır. Kuvvetli güneş ışığında bile göremeyeceğiniz deri döküntüleri ve bunlarla beslenen minik organizmalar (akarlar) olduğunu ve ancak büyütme ile görebileceğinizi düşünürseniz, ayna gibi tertemiz sandığımız diske her saniye yeni bir yabancı madde konmaktadır.

Tıpkı uzun süre arabanızı yıkamadığınızda üzerine toz birikmesi gibi...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

t2

cıstak cıstak, Dumrul Beyler gelmiş :)