devre kutulari

Başlatan toprak0258, 25 Nisan 2013, 21:21:13

toprak0258

merhabalar....
kendim yaptigim devrelerin kutularimi yapmak istiyorum...acaba bu kutulari nasil yapiyorlar...plastik kutu yapmak cok zormu...yada ucuza mal edilebilinirmi ...
selamlar....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

RaMu

Belki ilgini çeker 3boyutlu yazıcılar bence bu iş için çok uygun, tabi biraz yatırım yapmak lazım. Ben ilk yaptığım ilk devrelerden birinin (fm verici) kutusunu 5 kg yoğurtların şeffaf kapağından yapmıştım, herhalde bu ilk ve son yaptığım oldu: [IMG]http://img4.imageshack.us/img4/4246/sam1765x.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Kabil ATICI

Kutu her zaman bir problem;
karton ve yapıştırıcı dahil birçok denemem oldu..

metal kutu: Saç işleme yapan bir yere 0.7mm ile 1.2mm arasında saç kes-kıvır işleri ile oluşturma. Fırın boya veya elektro statik ile boyandığında uzun süre gidebiliyor. (yerine göre spery boyada iş görür)

Plastik kutu-1: plastik parça kesilip  sıcak rezistans teli yardımı ile gerekli kıvrımlar yapılır gerekli bölümler yapıştırılır.

Plastik kutu-2: plastik parçalar düz kesilir, kıvrılmadan yapıştırıcı ile yapıştırılır.

Plastik kutu-3: Hazır plastik kutu alınır gerekli bölümler işlenerek amaca uygun kullanılır.

Plastik kutu-4:Para harcanır kutu için metal kalıp yaptırılır. Kalıp plastik baskı yapan yerlerde bastırılır.

Plastik kutu-5: Ahşap gibi bir malzemeden kutunun kalıbı yapılır. Plastik malseme  üstten ısıtılarak yumşatılıp kalıbın şeklini alması sağlanır. Daha sonra fazla parçalar kesilerek düzeltilir.

Sonuçta para, zaman ve emek ile orantılı bir iş...
ambar7

toprak0258

merhabalar...
ambar arkadas yazdigin bilgiler icin tesekurler...ben 4-5 madelerde acikladiklarini bendim ve isime uygun olacagini dusunuyorum...kalip yapma sorunumm olmaz buyuk ihtimale sac kalibi ucuza yaptirabilirim eski bir unv ark o isleri yapiyor...sorun olmaz fakat plastik bulma ve onu eritme noktasinda biraz daha bilgi verebilirmisin....birine danismistim o da bana hazir plastik tozlarinda satildiginin soylemisti....o tozlari alirsin sonra kimyasal sivi ile karistirildigini ve kaliba dokerek dondurulmasi beklinir demisti bilmem hic duydunmu ...yada bildigin farkli bir yontem varmi....
selamlar....

Kabil ATICI

Aslında saç kalıp değil. Yapılacak kalıba uygun demir blok alınıyor bu oyularak plastiğin şekli oluşturuluyor.

Plastik konusunda plastik döküm makineleri var. ister elle işletilen ister hidrolik, ister pnömati. Sonuçta toz değilde aslında granür halindeki plastik  kullanılmak istenen yapıya uygun seçiliyor.  Bu plastik döküm makinesi haznesine dökülüp ısıtılıyor. Plastik sıvı halde iken kalıbın içine enjekte ediliyor (basılıyor)  Bu noktada kalıbın veya makinenin yapısına bağlı olarak ya kendiliğinden soğuması beklenir ya da  kalıbın içinden (soğutma kanalından) su geçirilerek soğutulur. Plastik parça kalıptan çıkarılır.  Isıtma işlemi bildiğim kadarı ile termostatlı bir rezistans içerir. Hatta bu granürler şefaf olup sıvı hale gelmeden önce boya ilave ediliyor. Kendinden boyalı olanları da var. Fiyat farkı olduğu belirtilmişti...

5 nolu olayo kendim görmedim ancak sonucunu gördüm. Bir benzeri buzdolaplarının iç kapaklarının yapımında kullanılıyor. Levha halindeki plastik Altta kalıp olarak üstteki rezistanslar ile ısıtılıyor. Zaten plastik sarkmaya başlayınca plastiğin üstüne gelerek şeklini alıyor.

Google 'de plastik hammadde olarak arattığında istediğinden fazlasına ulaşabilirsin. Aşağıda birkaç örnek var...
http://www.erdoganlarplastik.com.tr/
http://www.ucarplastik.com/
http://www.astanplastik.com/
http://www.nakpa.com.tr/site/index.asp
ambar7

tyildizak

Alıntı yapılan: ambar7 - 26 Nisan 2013, 14:56:52

5 nolu olayo kendim görmedim ancak sonucunu gördüm. Bir benzeri buzdolaplarının iç kapaklarının yapımında kullanılıyor. Levha halindeki plastik Altta kalıp olarak üstteki rezistanslar ile ısıtılıyor. Zaten plastik sarkmaya başlayınca plastiğin üstüne gelerek şeklini alıyor.

bkz: thermoforming

toprak0258

merhabalar....
vemis oldugunuz linklerden dolayi tesekur ederim...ama bu plastik han maddelerden hangisi devre kutulari icin  daha iyi kolay bulunur ve fiyatlari neye gore degisiyor...birde verilen makinelere baktim cok buyuk ve profosonelce gozukuyorlar ...acaba daha basit ve kucukleri bulunmazmi...yada daha manuel bir yontemler varmi...bunlar usaca makinalara benziyorlar ...bana lazim olan kucuk 10x 12 x6 cm lik vb kutulari yapabilmek ...yinede tesekurler....
selamlar.....

Extreme

Öneri için teşekkürler hocam, thermoforming malzemesine veya orada kullanılan makinalara ulaşmak zor gibi gözüküyor.

Daha yapılabilir örnekler üzerinde konuyu takip ediyorum plastik daha iyi olur düşüncesindeyim.

Kabil ATICI

Sanırım en kolayı pleksiglas parçalarından yapmak. Tabelacıya  istediğin ölçülerde kestiriyorsun ve bu parçaları birbirine yapıştırıyorsun. Aslında siyah olanı baya güzel duruyor. Ama dayanıklılık konusunda birşey diyemem. Kalın parçalardan yaparsan vidalama da yapabilirsin.
ambar7

z

Polyester gibi pis bir malzeme ile her yeri batırmaya razıysanız kendi kutularınızı yapabilirsiniz.

Fakat bu pisliğe bulaşmaya deymez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

toprak0258

merhabalar....
farkli fikirlerin gelmesi ogrenmek icin iyi oluyor...birde isin sonunda ogrenmek ve kendin yapmak varsa bence insan pislik(bence degil) islerede bulasabilir...bu konuda biraz daha ayrintili bilgi paylasabilirsen iyi olur...kesme ve vidalama tarzi hakinda bir seylere bakmistim o da olabilir...ben daha cok eritme ve farkli sekiler cikarmanin daha uygun olacagini dusunuyorum...
selamlar.....

ylmz

hiç uğraşma kutu yapacağım diye ankarada altınkayaya sorarsan fıyatta uçar normaldir istanbulda akiş kalıp var onlarda gayet uygun  ::)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Andromeda

Dörtgen kutuların parçaları kestirip yapılabilir, lazer kesim ile pleksi kutular üzerinde her türlü delik açılır..
ama kutu kaba olur.onun haricinde kısıtlı imkanlar ile karmaşık,estetik kutu yapılmaz.ya kalıpçıya  para verilir yada bir yerden 3 boyut yazıcı ile bastırılır.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

toprak0258

merhabalar...
kalip noktasini cok buyuk sorun olarak gormuyorum ...o bir sekilde hal edilir...ama bu plastik eritme olayi ve makinalarina daha zor olacagini dusunuyorum...birde bu yazici meselesini cok anlayamadim .cunku fazla bilgimde yok...onunla kalip arasinda nasil bir iliski var...bilen arkadaslar biraz acimlasa iyi olur....

RaMu

Autocad gibi bir programda istediğiniz kutuyu veya kutu parçalarını 3 boyutlu çizdiğinizi düşünün bu çizimi aynı normal yazıcıdan kağıda çıktı alır gibi 3 boyutlu yazıcınıza gönderiyorsunuz oda size çizmiş olduğunuz şekli çıkarıyor. 3d yazıcı tabandan tabana doğru çizmiş olduğunuz şekli, eriyik haldeki malzemeyi kat kat dökerek işliyor nette benden daha iyi anlatımlar mevcut aslında çalışma vidyolarına bakmanız yeterli. Birde bu eritilen malzeme olarak çikolata kullandıkları bile oluyor, para olsa 3d bir yazıcı alırdım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html