Rms Dc Dönüştürücü Entegre

Başlatan Extreme, 26 Nisan 2013, 23:14:29

Extreme

Alternatif Akım gerilimi Doğru akım gerilime çeviren entegre arıyorum.

0.00 ile 5 volt aa gerilim da gerilime çevirmek istiyorum.

Piyasada kısa zamanda elime geçebilecek 2 tane rms to dc converter entegre var.

http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/AD736.pdf
0-200 mv dönüştürme özzeliğine sahip gerilim bölücüyle yapılabilir fakat küçük değerler kaybolur diye düşünüyorum örnek 25milivolt 1milivolt olur. O yüzden bu entegreyi pek düşünmüyorum.

http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/AD536A.pdf
Bu entegreyi tam çözemedim diğeri kadar basit deyil gibi geldi . Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Kullanılabilir mi tam datasheetini okuyamadım.

http://www.analog.com/static/imported-files/application_notes/AN-268.pdf

Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

pisayisi

ad736 daha yeninesil rms ölçen entegredir , bu alanda çok seçenek yok hata sınırları 1mv ların dahi çok altında birde ad8436 yı incelemeni öneririm basit uygulamalarda fet girişli buffer opamp kullanmadan bile rms core kullanarak denemeler yapma imkanı da var...
Murat

Extreme

hocam buffer sistemini bilmiyorum açıkcası. Daha önce hiç de bu tarz bir entegre kullanmadım ama kullanmam gerekti tr piyasasında ulaşabileceğim ikisini buldum sadece ad736 ve ad536 .
1milivolt aa gerilimi doğru bir şekilde 1 mili volt dc gerilim olarak dönüştürüp bunun da picin okuyacağını düşünebilirmiyiz?

muhittin_kaplan

Konuyu Pek Anlamadım RMS to DC nedir ?

pisayisi

Alıntı yapılan: Extreme - 27 Nisan 2013, 00:01:35
hocam buffer sistemini bilmiyorum açıkcası. Daha önce hiç de bu tarz bir entegre kullanmadım ama kullanmam gerekti tr piyasasında ulaşabileceğim ikisini buldum sadece ad736 ve ad536 .
1milivolt aa gerilimi doğru bir şekilde 1 mili volt dc gerilim olarak dönüştürüp bunun da picin okuyacağını düşünebilirmiyiz?

Katalogta ad736 için 3. sayfada 0 ila 200mv rms aralık için dönüşümün sıkıntısızca yapılabildiğini ve hata oranlarını vermiş.  1 milvolt ac giriş için 1mv dc çıkış alabilceğini garanti etmek zor çünkü her ölçümde 0.5mv gibi bir hata terimi verilmiş.  Burda anlatılmak istenen 0 ila 200mv arasında değişen sinüs olmak zorunda değil herhangi bir işaretin rms karşılığını bulmaktır. tepeden tepeye 1mv luk bir işaretin rms değerini bu devre ile ölçmek imkansız hata terimi 0.5mv lar mertebesinde.En ideali giriş işaretini tepe değeri 200mv olcak şekilde kuvvetlendirip rms ölçere girmen olacaktır. Burda önemli olan, giriş işaretinin 0 ila 200mv aralığında değişiyor olmasıdır çünkü kimse değişken olmayan yani ac olmayan bir işaretin rms değerini bulmaya kalkmaz zaten onun değeri dc dir....

Bu arada rms ölçer içinde işaretin karelerini alıp toplayan elde ettiği ortalama değerin de karekökünü alan bir devre çıkışta analog olarak rms değeri hesaplayıp veriyor...
Murat

Extreme

hocam şimdi ben uzun zamandır bir ölçüm devresi tasarlamaya çalışıyorum bunun bir kısmında tıkandım .

0.00 - 5 volt ac gerilim ölçücem. Yani giriş gerilimim 30 milivoltda olabilir 4 volt da .

bu yüzden diyotla doğrutla yapamıyorum . Hassas opamplı devre kullandım pek sonuç alamadım.

ad736 için önce gerilim bölücüyle ac yi 0-200 milivolt aralığına düşürüp ad736dan geçirdikden sonra opamplı bir devre ile yükseltsem olabilir mi

ad536 içinhttp://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/AD536A.pdf bu entegre 0-1volt ac gerilim mi dönüştürüyor bana mı öle geldi ? bağlantıları biraz daha karışık gibi geldi ?

ayrıca projeye baya para harcadım gereksiz para vermek istemiyorum . ad736 20 lira civarı ad536 ise kargo dahil 50 liraya kadar çıkıyor.

Extreme

Konuyla ilgili yardımcı olabilecek var mı

sadogan

Konuyu biraz daha açarmısın.
5 volt ta olabilir 1 mv da diyorsun.
Çevirdiğin dc gerilimi ne ile ölçeceksin işlemci ise adc si kac bit.
Ölçeceğin Ac gerilimin frekansı nedir.

pisayisi

Kesinlikle ad736 kullanmanı öneririm hem daha ucuz hem de devresi daha basit datasheeti açtığında en alta in eval bord için standart devresi yeralmakta o devrenin aynısını kurabilirsin.  Burda giriş gerilimi ile ilgili sıkıntı şudur örneğin 1mv rms işaret ile sürdüğünde işaretin azami 1khz bandında olması gerekirken, 200mv rms ile sürdüğünde 190 khz bandına kadar giriş işaretin bandını artırabiliyorsun. Dolayısı ile giriş işaretini 200mv tepe değerlere taşıyabilmek band genişliği açısından birkaçyüz kat avantaj sağlıyor. Eval bord şemasını kurup 1mv ilw 200mv arası rms değeri olan işaretleri ölçebilirsin. Ancak giriş işaretinin olabilcek en yüksek frekansı da önemli başka devre arama ;D
Murat

Extreme

Bir ölçüm cihazı üzerinde çalışıyorum.

ac gerilim 20 mili volt olarakda ölçmem gerekiyor 5 mili volta kadar çıkabiliyor .

Bunu dc gerilime doğrultup pic ile anlamlandırmak istiyorum.

frekans :20 hz -400 hz arası olabilir ama genelde 50hz de test yapıcaz muhakak

Çevirdiğim dc gerilimi 10 bit adc ile 18f4550 işlemci ile ölçücem fakat bit artırılabilir de .

pisayisi

Frekansın düşükmüş tamam eval bord için verilen devreyi kurup çalıştırabilirsin 200mv lara çıkmasan da olur , çıkışı da pic ile okursun sorun çıkmaz, giriş frekansın düşük olduğu için 10bit yeter artar bile sonuçta bu dönüştürücüler analog zeminde çalışırlar...
Murat

Extreme

Alıntı yapılan: pisayisi - 27 Nisan 2013, 22:56:13
Frekansın düşükmüş tamam eval bord için verilen devreyi kurup çalıştırabilirsin 200mv lara çıkmasan da olur , çıkışı da pic ile okursun sorun çıkmaz, giriş frekansın düşük olduğu için 10bit yeter artar bile sonuçta bu dönüştürücüler analog zeminde çalışırlar...

piyasi hocam bu buffer out buffer in mantığını açıklamarmısın buffer sürekli karşıma çıkıyor ne olduğunu bilmiyor nedir bu buffer mantığı elektronikte?

pisayisi

AD736 dan bahsediyorsun sanırım, bu dönüştürücünün hem girşinde hem hemde çıkışında opamp lı buffer kuvvetlendiriciler var. Seni asıl ilgilendiren eğer yüksek empedanslı bir giriş kullanmak gerekiyorsa 2 nolu Vin pinini ya da düşük empedanslı 8kohm mertebelerinde bir giriş gerekirse Cc 1 nolu pini kullanmak gerek. Alttaki eval bord şemasında her iki giriş için de uygun olan şema jumper ayarları ile verilmiş. Hangisini seçeceğin tamamı ile senin ac işaret kaynağına bağlı. Her durumda 2 nolu pinden giriş yapan devre senin işini görecektir...
Murat

fractal

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

honobey

Merhaba Arkadaşlar,

elimde AD736 var, bunu besleyeck kayanağım ise DC 3.8 V. Dönüştürmek istediğim AC ise 100mV ila 250mV arasında. Denedeim fakat olmadı. Bana önerebileceğiniz bie referans tasarım var mı?

Teşekkürler,
Honobey