Led Tabela için Nasıl Transistör Kullanmalıyım?

Başlatan veliusta, 27 Nisan 2013, 12:49:45

veliusta

Merhaba Arkadaşlar. Bir elektrikçi usta tabela yapmak istiyor elektronik kısmından anlamadığından ben yaparım dedim.

tabele şu arkadaşlar. ledleri üçerli seri bağlamış ve 330ohm luk eklemiş. böyle yaparak paralel bağlamış. 12V ile çalışıyor.
Şimdi Bu tabeladan iki tane olucakmış.Paralel bir tane daha bağlarız.Akım iki katına çıkıcak.

Bu tabelaya uygun nasıl NPN tipli transistör kullanmalıyım? ve base uçuna kaç ohmluk direnç bağlamalıyız?

baskı devresinide hazıladım sayılır.
devre şeması şu;

Programlamasını daha yapmadım.
Pic içinde iki sorum daha var?
16F648A nın 15. ucu çıkış ve 16.ucunu giriş olarak kullanabilirmiyim? şemada görüldüğü gibi.

mg1980

Şemanızdaki pici bilmiyorum ama 16F628A ile şemanıza benzer şekilde 15 ledi transistörsüz çalıştırabilirsiniz.mg1980

Kabil ATICI

ambar7

veliusta

BD 335 olmaz mı?  senin transistörden 5 Amper geçiyor. BD 335te 6 Amper ve küçük kılıfta. ??

Kabil ATICI

ambar7

RaMu

Irfz44 de sıkça kullanılıyor led tabelalarda. Ayrıca nette birçok hazır devre örnek kartlar var incelediniz mi? https://320volt.com/pic16f628-14-cikisli-led-animasyon-karti/      http://www.elektrotekno.com/about55751-0-asc-10.html
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

HexfeT

Transistör neyi sürecek? Tek bir harfi mi? Komple tabelayı mı? 3 ledlik 1 grubu mu?

Ayrıca devre şeması ile bahsettiklerinizin alakası yok.

veliusta

Alıntı yapılan: HexfeT - 27 Nisan 2013, 14:10:21
Transistör neyi sürecek? Tek bir harfi mi? Komple tabelayı mı? 3 ledlik 1 grubu mu?

Ayrıca devre şeması ile bahsettiklerinizin alakası yok.
evet hocam. her harf için tek transistör.

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2013, 14:25:13

buna benzer. tek bir harf tamamlana kadar böyle kurmuş. kalan ledi panonun arkasında bırakmış.

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2013, 14:30:06

Tek bir harf'e yaklaşık 150 mA iki tabele yapıldığını düşünelim. max 350 mA.

RaMu

Kalan ledi pananun arkasına bırakmaya gerek yok, illaki 5 seri led bağlanacak diye birşeyde yok, 3 seri bağladınız 470 ohm, 4 seri bağladınız 330 ohm, 5 seri bağladınız 180 ohm (direnç değerlerini hesaplamadım hesaplamak lazım) şeki-linde direnç değerlerini değiştirirsiniz boşuna led harcamayın led bağlamakla uğraşmayın, bu çok saçma bir tabelada böyle yaptıklarını görmüştüm çok acemice olur. Bu arada hangi şehirdesiniz.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

veliusta

Alıntı yapılan: RaMu - 27 Nisan 2013, 14:53:10
Kalan ledi pananun arkasına bırakmaya gerek yok, illaki 5 seri led bağlanacak diye birşeyde yok, 3 seri bağladınız 470 ohm, 4 seri bağladınız 330 ohm, 5 seri bağladınız 180 ohm (direnç değerlerini hesaplamadım hesaplamak lazım) şeki-linde direnç değerlerini değiştirirsiniz boşuna led harcamayın led bağlamakla uğraşmayın, bu çok saçma bir tabelada böyle yaptıklarını görmüştüm çok acemice olur. Bu arada hangi şehirdesiniz.

hocam, biliyorum tabelayı ben yapmadım. elektrikçi yapmış.
Tekirdağ

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ersin

Karaköy den al hazır bir kart diyecektim ama Tekirdağ dasın, gittigidiyora bakabilirsin.Satılan kartlar çok ucuz nerdeyse maliyetine ve üzerinde genelde 16f628 yada 16f877 oluyo.İlla ki yazılımı ben yapacam dersen aynı kart üzerinde kendi yazılımını yap , hele başkasına vereceğin kart için uğraşmana değmez.
İlla ki ben yapmak istiyorum dersen en çok kullanılan ( mosfet ) IRFZ44 , ( darlington ) TIP122.

veliusta

Alıntı yapılan: Ersin - 27 Nisan 2013, 17:24:16
Karaköy den al hazır bir kart diyecektim ama Tekirdağ dasın, gittigidiyora bakabilirsin.Satılan kartlar çok ucuz nerdeyse maliyetine ve üzerinde genelde 16f628 yada 16f877 oluyo.İlla ki yazılımı ben yapacam dersen aynı kart üzerinde kendi yazılımını yap , hele başkasına vereceğin kart için uğraşmana değmez.
İlla ki ben yapmak istiyorum dersen en çok kullanılan ( mosfet ) IRFZ44 , ( darlington ) TIP122.

evet hocam haklısınız. Yapacağım kartın maliyeti 25TL ye gelicek ama yapması çok uğraştıracak. Programlamasını mecbur ben yapmak zorundayım.gittigidiyorya baktım 7 kanallısını göremedim.

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2013, 23:05:58

Perşembe günü ben boardun üzerine yapıp ustaya götürmüştüm. 84A işime yaramıyordu onunla yapıp götürdüm. öylece panoya silikonladı :S  transistörleri bd139 kullanmıştım. şimdi ona pcb kart hazırlasammı bilemiyorum. 50TL verirse yapıcam.