ARM işlemcinin populer olmasının nedeni?

Başlatan z, 28 Nisan 2013, 02:34:55

z

Kısa bir süre ARM7 ile daha sonra da gene kısa bir süre TI'ın 32 bit MCU larıyla çalışıp sevememiştim.

En sonunda CM3le tanıştım ve bununla idare ediyorum. Aslında CM3 mimarisini çok sevemedim.  Aritmetik ve lojik işlemlerin sadece registerler üzerinden yürütülüyor olması en büyük dezavantaj zaten buna kıl oldum. Tabiki bu durum daha çok ASM kullananları ilgilendiriyor.

TI'ın 32 Bit DSP tabanlı MCU ları bu açıdan daha iyiydi. Fakat CM3 lere kıyasla kötü yanları da çok.

Bir sürü MCU üreticisi varken ARM firmasının sivrilivermesine anlam veremiyorum. Büyük japon firmaları var. Eski adıyla Motorola var. İntel var.

Fakat ARM firmasının sivrilmesinde acaba karanlık güçler varmı merak etmeye başladım.

İşin içinde Yahudi parmağı mı varmı? Nedir bunun aslı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

bence tek neden düşük güç tüketimi olsada; ARM firmasının bilinen yapısı, kurucu ortak ingiliz Acron computer ucundan Aplle, İntel vb. gibi diğer firmalar var.  İntelde X25 serisinde ARM çekirdeğini tercih etmişti. gibi.

NXP bile MIPS core bırakıp ARM core geçti. DVB2 set top box için ilk zamanlarda üretiği chipler MIPS core idi SA7xxx serisi.

speak48

ben tek sebep olarak ingiliz yayılmacılığının diğerlerinden daha tecrübeli olmasına bağlıyorum.
mimarisi 3 operantlı risc işlemcilerler benzer.
çok popüler olmasına anlam veremiyorum.
yakında labtopların içine girmesinden korkuyorum.
intel bu embedded işine girmemeside heralde büyük sebeptir.

arslan74

Bence populer olmasının nedeni Cep telefon piyasasından geliyor. Zira Cep telefonlarında bir zamanlar dünya lideri Nokia ARM kullanmaya başladı. Sonra diğer firmalarda onu taklit etmeye başladılar. Cep piyasasında ARM cekirdekler bu işin lokomotifi oldular. Sonra ARM mı herkes tanıyıp duymaya başladı, sokakta ki adam bile ARM işlemcilerini tanır oldu. O zamanki ARM modelleri daha ziyade V7 cekirdekli idi. iç yapısı cok karışık tı. uC kullanıcı için fazla karmaşıktı. Sonra ARM işlemcilerde yeniden bir yapılanmaya gitti ve işlemcileribi üç ana grup altında topladı. Bunlarda bildiğimiz M, R ve A serileri dir. Bizileri daha cok ilgilendirenler M serileri dir. Zira M harfi Microcontroller den geliyor, o amaca göre işlemci tasarlayıp piyasaya sunuyorlar. Bunlardan ilki Cortex-M3 serisidir. Normalde akılca en kucuk sayıdan başlası gerekiyorken. Bunlar M3 den başladılar. Daha sonra bir üst seviye olan M4 serisini cıkardılar en son 8 bit mimarisine rakip olarak M0 serisini cıkardılar.

Bir de ARM firması sadece Cekirdek tasarladıkları için isteyen o cekirdeği lisanslayıp kullanabiliyor. Bir firma bağımlılığı yok. Bir birlerine rakip firmalarda hep aynı ARM cekirdekli işlemcileri kullanıyor. Dolaysıyla bir firmadan başka bir firmanın işlemcisine gecmek cok daha kolay oluyor. Zira içindeki mimari aynı sadece cevreseller değişiyor.

İşin özü, ARM ın başarısı ticari başarılardan geliyor, yoksa çok muhteşem oluşundan değil. Mesela MIPS de aynı ayarda bir firma ama ticari hatalar yüzünden firma mali krize girdi.

muhittin_kaplan

Benim İçin tek Sebep Sensin.Yoksa Güzel Güzel PIC ile gidiyordum..

z

Cılalı taş devrinden elektronik taş devrine ışınlanmışsın işte.

Elektronik taş devrine silikonu yontma devri de denir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Piyasanın %80 i ARM mcu üretiyor...

Keil var, IAR var, JLINK var. Geliştirme kitleri boy, boy... Fiyatlar cazip, Örnekler kepçeyle, A firması gelmezse B firması getiriyor.

Alternatiflerinin geliştirme kitleri pahalı, az performanslı, temini zor,

trgtylcnky

Bir işlemcinin 1$'a kadar inen maliyeti olduğunu okumuştum hatırlayamadığım bir yerde. Bu hangi işlemciler kapsıyor?

pisayisi

Arm işlemciler genelde  güç verimleri ve fiyat açısından intelin önündeler.intel hep daha iyi hesap yapabilen işlemciler yaptıkça daha başarılı olabileceğini düşündü, işlemcinin harcadığı gücü pek önemsemedi. Arm ise daha çok mobil aygıtları hedefleyerek başladığı yolculuğunda güç tüketimi düşük performansı yapacağı işler için yeterli olabilcek işlemciler yapmayı hedefledi ve bu hedefine dünya pazarının büyük kısmını ele geçirerek ulaştı.

Arm işlemcilerle intel işlemcilerden benzer işleri yapabilcek kategoride olduğu düşünülen,arm ın cortex A8 ve intelin atom n330 serilerini kıyasladığımızda,  intel bordun arm ile kıyaslandığında toplamda total dmips değerlendirildiğinde en az 2 kat daha yüksek performans sergileyebildiği görülmektedir.   

[IMG]http://imageshack.us/a/img839/6900/atomj.jpg[/img]

[IMG]http://imageshack.us/a/img803/2325/beaglek.jpg[/img]

Ancak MHz başına dmips performansı değerlendirildiğinde arm=1.47 olmasına karşın  intel=1.14 de kalmakta. Watt başına dmips performansı değerlendirildiğinde arm=1766  iken intel=227 de kalmakta.  Görüldüğü gibi harcanan birim güç başına, arm işlemcilerin performansı birüst gömlek  intel işlemcilerin performansından  kat ve kat üstte kalmakta.

[IMG]http://imageshack.us/a/img19/7837/armversusintel.jpg[/img]
Murat