CCS S seri porttan veri gönderme

Başlatan elmariacci, 30 Nisan 2013, 20:58:32

skara1214

Alıntı yapılan: elmariacci - 03 Mayıs 2013, 22:14:59
şu seri port işini bir türlü halledemedim.bi merhaba yazisi bile yazdiramiyorum.gorunurde devrede sorun yok zaten pic'ten pc ye veri yolladiğimdan rs232 kablonun 2 ile 5. pinin kullaniyorum kondansatörlerin yonu de değerleride doğru.
bir osiloskop bulup pinlere bak haberleşme oluyormu diye?
birde isiste dene orada çalışıyormu bak
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

kudretuzuner

Alıntı yapılan: skara1214 - 04 Mayıs 2013, 00:04:14
hocam bu dediğinizi pek anlamadım benim başıma hiç gelmedi böyle birşey ne yolluyorsam onu görüyorum kullandığınız terminal programı ile alakalı birşey olabilir.Ccs nin serial portunda gösterim şeklini ayarlayabiliyorsunuz
Merhaba,
Seri iletişimin prensiplerini öğrenmeye karar verince,işe baştan başlamıştım.Notbuk kullandığım için USB to serial bir ara kablo aldım.

http://www.manhattan-products.com/en-US/products/5130-usb-to-serial-converter
driverini yükledikten sonra sanal bir COM3 oluştu.RX ile TX uçlarını kısa devre yaptım.VB.Net ile yazdığım çok basit bir ara yüz ile klavye "1" e bastığım zaman textbox 'ta 49 rakkamını gördüm.Hemen ASCII tablosuna baktım Yollanan Hex(31) Dec49 olarak geri dönmüştü,sebebini de halen anlamış değilim.
Arşive baktım ama bulamadım ilk fırsatta VB.Net ile kodlarını paylaşacağım.Bu aşamadan sonra rx-tx kısa devreyi kaldırdım.PC'nin tx ucunu max232'nin R1 in ucuna(pin13) bağladım.R1 out(pin12)'yi T1 İN pin(11)
bağladım.T1 out(pin14)'ü de seri portun rx ucuna bağladım.Böylece araya max232 girmiş oldu.(max232'nin 5voltluk beslemesini ve de kondansatörlerinin doğru bağlanması şartı ile yine PC programından "1" yolladığınız zaman "49" görüyorsanız PC-to-max232-to-PC bağlantısı çalışıyor demektir.
Bundan sonraki olumsuzluklarda PIC'e giden veya PIC'ten gelen dataları kontrol etmek gerekir.Ben öyle yaptım.Bir ayrıntı da PC'den PIC'e data yollamakta pek sıkıntı olmuyor da PIC'ten PC'ye data gelirken zamanlamayı(yani PIC'in yolladığı datayı PC 'nin işleyeceği zamanı beklemesi lazım)
DATAYOLLAMA_ May. 19
Amatör

elmariacci

Alıntı yapılan: skara1214 - 04 Mayıs 2013, 00:27:21
bir osiloskop bulup pinlere bak haberleşme oluyormu diye?
birde isiste dene orada çalışıyormu bak

hocam şimdi ilk olarak com port ile rs232 kablodan şüphelendim.onun için rs232 kablonun 1-4-6 kısa devre 7-8 kısa devre rx-tx kısa devre yapip pcden herhangi bi veri gonderdim tekrar aldim.kablo ile port sağlamdi.

isis de programi denedim hata vermedi virtual terminalden datayi okuyabildim.

pic'in donanimsal pinleri dediğiniz rx-tx oluyor galiba tx ten "merhaba"yazisi gondermeye çalişiyorum şuan.stream de denedim olmadi.

yeni max232 ile 16f877a aldim birazdan onlari deneyecem inşallah olur.

max devresinde hata yaptiği mi da sanmiyorum sorun nerde anlamadim.

max232 nin düzgün çaliştiğini nasil anlayabilirim 16.pini 5 volt beslemede sorun yok.

F.T

pice giden rx tx uçlarını kısa devre edip hyper terminalden data yollarsan vede aynı datayı alırsan 232 in sağlamdır.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

elmariacci

Alıntı yapılan: F.T - 04 Mayıs 2013, 17:09:25
pice giden rx tx uçlarını kısa devre edip hyper terminalden data yollarsan vede aynı datayı alırsan 232 in sağlamdır.

hocam sadece rx ile tx mi kisa devre etmem lazim.

1-4-6 ile 7-8 de kisa devre olmayacak mi?

F.T

:) max232 entegresinin çıkışında rx tx uçlarını yani pice girdiğin uçları sadece.amaç max232 nin sağlamlığı.

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

elmariacci

Alıntı yapılan: F.T - 04 Mayıs 2013, 17:30:29
:) max232 entegresinin çıkışında rx tx uçlarını yani pice girdiğin uçları sadece.amaç max232 nin sağlamlığı.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam dediğini yaptim veri gonderildi rs232 kabloda sorun yok.

kudret hoca max232 devreleri ile bayağı uğraşmiş ondan yardim bekliyorum.

F.T

picten tx olarak çıkış yapıyorsun.max 232 nin tx in girişine bu ucu bağlıyon.sonra max232 nin tx out ucunu rs232 kablosunun 2 nolu rx ucuna giriyosun.hyper terminal ayarlarını picte ayarladığın baude node ayarlarına göre yapıyosun. veriyi normalde alman lazım.

evet haklısın pic tx çıkışını max tx girişine bağlıyon.

elmariacci

Alıntı yapılan: F.T - 04 Mayıs 2013, 18:15:07
picten tx olarak çıkış yapıyorsun.max 232 nin rx in girişine bu ucu bağlıyon.sonra max232 nin tx ucunu rs232 kablosunun rx ucuna giriyosun.hyper terminal ayarlarını picte ayarladığın baude node ayarlarına göre yapıyosun. veriyi normalde alman lazım.

hocam pic16f877a'nin tx ucundan max232'nin 11 yani tx ucuna giriyorum.mac 232'nin 14 yani txout pinininden de rs232 kablonun 2 nolu pinine bağlayıp veriyi bu şekilde pc ye yolluyorum senin dediğin yanliş değil mi??

bir de
bu bağlantiyi yaptiğimda txout yani 14. pinde gerilimi -11 volt olarak ölçüyorum ?

elmariacci

haberleşme işini hallettim.rs232 kablo biraz eskiydi ne hikmetse 2. pini ile 3. pini diğer kablolara gore tersti 2 nin yerine 3'ü bağladim o iş oldu.

nabiz değerini
fprintf(iletisim_1,"%lu \r, a")

şeklinde gondermeye çalişiyorum olmuyor.

skara1214

Alıntı yapılan: elmariacci - 04 Mayıs 2013, 19:46:37
haberleşme işini hallettim.rs232 kablo biraz eskiydi ne hikmetse 2. pini ile 3. pini diğer kablolara gore tersti 2 nin yerine 3'ü bağladim o iş oldu.

nabiz değerini
fprintf(iletisim_1,"%lu \r, a")

doğrusu fprintf(iletisim_1,"%lu \r",a);

elmariacci

Alıntı yapılan: skara1214 - 04 Mayıs 2013, 20:15:44
doğrusu fprintf(iletisim_1,"%lu \r",a);

hocam buraya yazarken yanliş yazmişim keşke senin dediğin gibi olsaydi hata ama değil.

aynen senin yazdiğin şekilde.

şimdi programda sadece
fprintf(iletisim_1,"merhaba");
bu kısım olduğun da merhaba yazisini okuyabiliyorum.

ama rf alici devresinde
fprintf(iletisim_1,"merhaba");
  bu kısmı yazdiğimda merhaba yazisinin okuyamiyorum.

skara1214

o zaman string ifadeyi almada problemin var sadece putc ile yolla yolladıklarını oku.tek byte char yolla sadece

elmariacci

Alıntı yapılan: skara1214 - 04 Mayıs 2013, 21:29:56
o zaman string ifadeyi almada problemin var sadece putc ile yolla yolladıklarını oku.tek byte char yolla sadece

hocam string ifadeyi aliyorum.cunku alici devredeki lcd de degeri gorebiliyorum.bu deger pc ye gitmiyor.

F.T

hocam rf haberleşmenin sağlıklı olması için ön işaretçi göndermek faydalı olabilir.

SEROUT2 CIKIS,396,[REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]
SEROUT2 CIKIS,396,["bbb",VERI]

SerIn2 PORTA.0,396,[WAIT("bbb"),VERI]