Güneş Paneli ve akü şarjı

Başlatan kantirici, 01 Mayıs 2013, 19:41:11

kantirici

Merhaba arkadaşlar. 20W'lık bir güneş paneli ile 12V akü şarj etmek istiyorum. Fakat şarj ve şarj kontrolü hakkında fazla bilgim yok.

Panelden 9 - 18V aralıgında bir gerilim gelse şarjı nasıl sürdürebilirim. Buradaki up/dowm işini yapan piyasada bulunabilen hazır kontrolcüler varmı? (tak kullan şeklinde değil)

Akü voltajının alt ve üst sınırları nelerdir.? Bu sınırları aküden direk adc ile okuyup ona göre işlem yapabilirmiyim, temel olarak bu işler nasıl yapılıyor?

Bunları anlatan bir kitap v.s varmı?

sınav gibi oldu arkadşalar, kusura bakmayın :) şimdiden teşekkürler.

F.T

dediklerinin hepsi mümkün.12 volt asit akülerin  boş seviyesi yaklaşık 10.8 volt dolu seviyesi 13.5 civarı ve şarj kesme noktasıda 14.2 volt.şimdi ilk etapta panelden gelen voltaj akım sınırlamaksızın aslında bana göre aküye basılmalı .taki akü 14.2 volt seviyesine gelene kadar.daha sonra bu seviyede şarj kesilmeli.akü volt seviyesi 13.5 seviyesine gelince şarj devreye girip bu seviyenin aitına kayması mümkün olduğunca bırakılmamalı.bunu yapmak çokta zor değil.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

polleme

Güneş panelinden akü şarj etmek için kullanılan şarj regülatörleri var. Bunlar, panelden gelen akım veya gerilimin aküye zarar verecek seviyelere çıkmasını engelleyerek sabit koşullarda şarj etmeyi sağlıyor. Güneş ışığı azalıp panel gerilimi düşünce de bu gerilimi olması gereken seviyeye çekip şarjın sağlıklı devam etmesini sağlıyorlar. Böyle bir devre olmadan paneli doğrudan aküye bağlayıp şarj etmenin riskli olduğunu düşünüyorum.

muhittin_kaplan

kantirici

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

@muhittin hocam mppt'yi araştırdım işin gelişmiş hali, şu an fazla gelir :)

Kafama takılan şu var arkadaşlar.Panel geriliminin 5-18V arasındaki degişiminde, şarj durumunda 14.4V üretmek için buck boost converter ile şarj etsem ve akünün çıkışını adc ile ölçüp 14.2de panel akımını bir direnç üzerinden akıtsam ve 13v altında tekrar şarj etsem bu işi kıvırabilirmiyim.

polleme

Alıntı yapılan: kantirici - 01 Mayıs 2013, 21:20:19
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

@muhittin hocam mppt'yi araştırdım işin gelişmiş hali, şu an fazla gelir :)

Kafama takılan şu var arkadaşlar.Panel geriliminin 5-18V arasındaki degişiminde, şarj durumunda 14.4V üretmek için buck boost converter ile şarj etsem ve akünün çıkışını adc ile ölçüp 14.2de panel akımını bir direnç üzerinden akıtsam ve 13v altında tekrar şarj etsem bu işi kıvırabilirmiyim.

Kulağa olur gibi geliyor. Doğru kurgulama yapılır ve çalıştırılırsa neden olmasın? Zaten şarj regülatörü dediğimiz devreler de bu işi yapıyor.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhittin_kaplan

Alet Güneşi gördüğünde 18v luk (gerilim tipe göre değişir) gerilime ulaşıyor. sen şarj yöntemini seç

aç kapa
3state
4state
MPPT

çalışmayı ona göre yap.

mesaj birleştirme:: 01 Mayıs 2013, 22:55:07

Bildiğim Kadarı ile FT hocam Aç kapa yaptı. Akım değeri Çok yüksekti.
Ben 3 state hazırladım algoritmayı. Ayrıca Akülerin Üreticisine göre Şarj Gerilimleri Farklılık gösterir. Onada Dİkkat Etmek Gerekir.

F.T

Hocam güneşi madem buldun akünün max kabul edilebilir şarj akımı ne ise verecen aküye.fazla isterse kısarsın.  ;D ne malum havanın bulutlanmayacağı.ayrıca 13 volta  kadar ben olsam inmesine müsade etmem.14.2 veya 14.4 akü cinsine göre bu noktayı gördükten sonra şarjı kesersin ve beklersin 13.5 altına kayınca 13.5 üstüne atarsın.bu iş için ben Muhittin Hocamın dediği gibi aç kapayı yeterli görmüştüm gayet te iyi çalışıyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mistek

Alıntı yapılan: F.T - 01 Mayıs 2013, 23:19:27
Hocam güneşi madem buldun akünün max kabul edilebilir şarj akımı ne ise verecen aküye.fazla isterse kısarsın.  ;D ne malum havanın bulutlanmayacağı.ayrıca 13 volta  kadar ben olsam inmesine müsade etmem.14.2 veya 14.4 akü cinsine göre bu noktayı gördükten sonra şarjı kesersin ve beklersin 13.5 altına kayınca 13.5 üstüne atarsın.bu iş için ben Muhittin Hocamın dediği gibi aç kapayı yeterli görmüştüm gayet te iyi çalışıyor.

Direk bağladığınızda akünün uçlarındaki gerilim hızlıca 18volta yükselecek buda aküye zarar vermiyor mu?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

F.T

o akü zaten bozukmuştur. yoksa sağlam akü kendi volt seviyesine çeker şarj oldukça volt seviyesi yükselir.çektiği akımda azalmaya başlar.ama 7 amper saat aküye 50 amper çekecek kadar müsade ederseniz akü sizlere ömür olur.genelde akü amper saatinin %15 civarında akünün max akım çekilmesine müsade ediliyor.

mistek

Pratik uygulamada farklı sonuç aldım diye hatırlıyorum. 12v 40Ah aküye doğrudan 80Watt panel bağladım tam güneşte 12v seviyesindeki akü 15-20dakika içerisinde 16volt mertebesine çıkmıştı. Aküyüde sıfır almıştım. Herhalde ben yanlış yaptım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhittin_kaplan

80w, 12v da mı ?
eğer öyleyse max verebileği akımı hesaplarsın zaten (80=12*X) Max 6A gibi bir değer çıkıyor. Akünün Çektiği Akımıda takip etmek gerek..

mistek

Akü gerilimi 12volttu şarja başlamadan önce, 80watt paneli bağladım(17.5v 5A yaklaşık) aradan kısa bi zaman geçince 16v seviyesine ulaşmıştı normalde bu değerler ile birkaç saat sonra ulaşması gerekiyordu. 16voltu görünce direk çıkardım şarjdan hızla gerilimi düşmeye başladı akünün 12.3volt civarında durdu. Aç-Kapa olayı bu değil mi?

muhittin_kaplan

Normalde 14.2 (Akü markasına göre ufak oynar) yi aşırmamanız gerekirdi. Kontrol burada başlar yani şu gerilime geldiğinde kes, bu gerilime düştüğünde sarj a başla, aç kapa budur.