Pil beslemeli PIC devresi. Yardım Talebi

Başlatan mr_knox, 03 Mayıs 2013, 11:27:02

mr_knox

Sayın forum dostları sizlerden bir konu hakkında değerli fikirlerinizi rica edeceğim.
Değerli vakitlerini ayıran dostlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Bu aralar üzerinde uğraşmaya başladığım beslemesi sadece pil ile olan bir devre var.
Kısaca bahsedecek olursam pil ile beslenen pic denetleyicili devre üzerinde zaman ayar için bir komütatör var ve oradan ayarlanan zamanı    (5 dk -2 saat) sayıp 8 adet pine sıra ile herbirine 5-10 sn çıkış vermek. Bu durumda ilk aklıma gelen bu bekleme sürelerinde fazla enerji tüketmesin diye pic i uyku modunda çalıştırmak oldu. Fakat uyku modunda  bahsi geçen süreleri saydırmam mümkün mü? Bu tip devreler hakkında tecrübe ve fikir sahipleri arkadaşların ilgilerini bekliyorum.Umarım derdimi anlatabilmişimdir. :)

Saygılar.
İyi çalışmalar...
kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar okuyup anlayan ateist olur.  ( Nikola Tesla )

sadogan

Mümkün,
TMR1 modülü olan bir türüyle.
TMR1 in harici kristal bağlantı uçları var bunalara 32768 hz kristal + 15 pf
bağlayarak TMR1 bölme oranı 1 olduğunda TMR1 her 2 sn yede
kese üretir bu kesme uyumakta olan pikinizi uyandırır.
Yapmanız gereken bundan sonra yapılacak işler varmı bakıp onları yapmak uyumak
yapılacak iş yoksa  hemen uyumak şeklinde olmalı.
İstediğiniz zamanları 2sn ve katları şeklinde veya TMR1 size uyan
en büyük ortak bölen şeklinde uyarlamanız gerekiyor.
Kolay gelsin

Kabil ATICI

Bulabilirsen DS1305 gibi chip kullanabilirsin. Bu çip içinde alarm ayarlanıyor ve saat geldiğinde  bir çıkış üretiyor.
Bu çıkışı istediğin gibi işlemcinde değerlendirebilirsin...(işlemcinin harici kesmesinde kullanarak)
ambar7

xoom

Benzer bir konuda bende bir araştırma yapmıştım.. Kumanda devresine pt2272+pt2260 çiftleriyle değilde PIC ile kumanda yapmaya kalktıgımda pilin çabuk bitmesinden müzdarip olmuştum.. Pic Uykudan sadece Kesme ile uyandırılabildiği için.. Bir Tuşa bastıgımda uyansın kısmını yapamamıştım.. sadece timer kurularak uyandırılabiliyor diye araştırmayı sonlandırmıştım.. şimdi konusu açılmışken tekrar buradan sormak istiyorum..
Uyuyan bir pic'i Pic pinlerinden herhangi birine (pic ile yapılan Kumanda tuşları) 1 veya 0 verildiğinde pic'i uyandırabilirmiyiz?

mr_knox

İşe şöyle bir durumda eklendi;
Pic hem ayarlanan süreyi sayacak hemde basınç sensöründen gelen analog sinyali sürekli kontrol edecek ve bunları yaparken de pil 3-4 ay süre dayanacak :/ evet arkadaşlar benim kara kara düşünmeler başladı. Fikir, görüş ve yönlendirmeleriniz benim için çok değerlidir.
kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar okuyup anlayan ateist olur.  ( Nikola Tesla )

pisayisi

pic bu işi yapar mı yapamaz mı diyerek papatyadan yaprak koparmaktan sa, STM8L gibi ultra low power işler için üretilmiş bir mcu yu öğrenin ısının yapamayacağınız iş kalmayacak...
Murat

Kabil ATICI

"zoom":
16F877 veri kağıdının 44 sayfasında portb bacakları ile ilgili bölümde bu kesmenin aleti uyandırabileceği belirtiliyor.

"mr_knox" :
Daha az enerji harcayan bir işlemci seçebilir, pilinizi daha güçlü seçebilir, destek enerji kaynakları kulllanabilirsiniz.
Bu devreyi güneş gören bir arazide kullanmayı planlıyorsanız, güneş paneli ve rüzgar enerjisi desteği kullanabilirsiniz.
ambar7

xoom

Alıntı yapılan: ambar7 - 03 Mayıs 2013, 17:35:21
"zoom":
16F877 veri kağıdının 44 sayfasında portb bacakları ile ilgili bölümde bu kesmenin aleti uyandırabileceği belirtiliyor.
Hocam Bahsettiğiniz RB4-RB7 kesmesi mi? böyle ise tuş sayısı 4'ten fazla olamaz.

Kabil ATICI

niye diyot ile "veya" yaparsan  olur...
ambar7

haydarpasamikro

2 saat uzun zaman olduğu için dahili timer ile bu süre zarfında 1 sn lik süreli uyku için 7200 kez uyanacak demektir. Ben olsam DS1337 gibi bir RTC entegresi ve istediğim periyottan interrupt çıkışı verecek şekilde alarmını kurup pic i uyandırırım. RTC entegresi çok fazla enerji harcamaz. Onun için harici CR2032 tipi pil kullanırsınız. Hani şu anakartlardaki pilden. Pic ise batarya ile beslenir.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

mr_knox

Alıntı yapılan: haydarpasamikro - 03 Mayıs 2013, 22:12:08
2 saat uzun zaman olduğu için dahili timer ile bu süre zarfında 1 sn lik süreli uyku için 7200 kez uyanacak demektir. Ben olsam DS1337 gibi bir RTC entegresi ve istediğim periyottan interrupt çıkışı verecek şekilde alarmını kurup pic i uyandırırım. RTC entegresi çok fazla enerji harcamaz. Onun için harici CR2032 tipi pil kullanırsınız. Hani şu anakartlardaki pilden. Pic ise batarya ile beslenir.
Sayın haydarpasamikro sizin tarif ettiğiniz yöntem RTC entegresinden saat,dakika,saniye bilgisini oku sonra istenilen zamanı bu sürenin üzerine ekle daha sonra da oluşan bu eklenmiş süreyi RTC den yeni gelecek süreler ile karşılaştır aynı olduklarında çıkış ver ve bu periyodu sürekli tekrar et gibi bir şey mi ? yoksa yanlış mı anlıyorum ?
Bu arada 9v luk batarya tip pil kullanmayı düşünüyorum. En uzun süre dayanacak marka ve model tavsiyeleriniz nelerdir ?

mr_knox

Arkadaşlar merhaba yukarıda bahsettiğim sorunları malesef ki daha aşabilmiş değilim.
PİC i ayarlanan zamanı sayacağı süre zarfında fazla enerji harcamasın diye uyku moduna alıp sürekli WDT ile uyandırayım diye düşündüm ama ayarlanan sürenin en uzun 12 saat gibi bir zaman dilimi olması gerekiyor gayri düşünün kaç kere uyuyup uyanacak :) Hadi diyelim o kadar uyu-uyan yaptık uyanık olduğu zamanlarda da yukarıda bahsettiğim gibi dışarıdan gelen analog sinyali okudu karşılaştırdı falan ama  WDT kesmesi olduğunda  pic resetlenecek ve bu sebepten zaman değişkeni sürekli referansa yani sıfıra çekilecek :(
Sonuç olarak hala nasıl olur nasıl olur diye bol demli çaylar eşliğinde kafa kaşıma mesaisindeyim ;) Bu durumda bu konuda tecrübe ve fikir sahibi arkadaşların yolumu aydınlatmasını rica ediyorum.
Bu arada pil ömrünün ne kadar dayanmasını bekliyorsun ki sorusu içinde ortalama 3-4 ay civarı.

ayhani

Alıntı yapılan: mr_knox - 13 Mayıs 2013, 15:46:02
Arkadaşlar merhaba yukarıda bahsettiğim sorunları malesef ki daha aşabilmiş değilim.
PİC i ayarlanan zamanı sayacağı süre zarfında fazla enerji harcamasın diye uyku moduna alıp sürekli WDT ile uyandırayım diye düşündüm ama ayarlanan sürenin en uzun 12 saat gibi bir zaman dilimi olması gerekiyor gayri düşünün kaç kere uyuyup uyanacak :) Hadi diyelim o kadar uyu-uyan yaptık uyanık olduğu zamanlarda da yukarıda bahsettiğim gibi dışarıdan gelen analog sinyali okudu karşılaştırdı falan ama  WDT kesmesi olduğunda  pic resetlenecek ve bu sebepten zaman değişkeni sürekli referansa yani sıfıra çekilecek :(
Sonuç olarak hala nasıl olur nasıl olur diye bol demli çaylar eşliğinde kafa kaşıma mesaisindeyim ;) Bu durumda bu konuda tecrübe ve fikir sahibi arkadaşların yolumu aydınlatmasını rica ediyorum.
Bu arada pil ömrünün ne kadar dayanmasını bekliyorsun ki sorusu içinde ortalama 3-4 ay civarı.

hocam zaman değişkenini eproma yazdırıp uyanınca eepromdan  değeri okuyup kaldığı yerden devam etmesi mümkün değil mi?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

yildizelektronik

Alıntı yapılan: mr_knox - 06 Mayıs 2013, 10:57:59
Bu arada 9v luk batarya tip pil kullanmayı düşünüyorum. En uzun süre dayanacak marka ve model tavsiyeleriniz nelerdir ?

Normal 9v luk bataryalar bildiğim kadarıyla 200mA kapasiteye sahip. Normal 9v batarya ile test yaptınız mı ne kadar zaman gidiyor ? Eğer 1ay civarı gidiyorsa varta'nın lityum 9v luk pilleri var. Bu piller 1200mA kapasiteye sahip genelde duman dedektörlerinde kullanıyorlar. Bu pilleri tavsiye edebilirim.

mr_knox

@ayhani hocam evet dediğin gibi eeprom kaydet-oku yöntemi ile zaman değişkeni sorunu ortadan kalkabilir sanırım.
Ama 12 saat  43200 sn gibi bir süre yapıyor ve 2.304 sn lik periyotlar da WDT ile dürtüp kalk layn dersek aşağı yukarı 18750 kere falan uyu-uyan yapacağız. Bu mu en mantıklısı yoksa daha etkili bir alternatif var mı acaba diyorum. Gerçi 16 bit pic lerde yani 18fxxx serisi denetleyicilerde  #fuse WDTx komutu ile örneğin #fuse WDT1 veya WDT2 ......  ( 4ms x 1 = 4ms veya 4ms x 2 = 8ms ) falan gibi uzun periyotla oluşturulabiliniyormuş diye okudum.
Bende  #fuse WDT1250 diyerek uyanma süresini 2.304 sn'den 5 sn'ye kadar uzatabilmiyim diye düşünüyorum.

@yildizelektronik hocam evet normal 9v luk 2 pili seri bağlayarak denedim ( seri bağladım yani devre toplam beslemesi yaklaşık 18v çünkü saydığı süre sorunda aktif edeceği valfler 12v üzeri çalışıyor.) Valfleri bağlamadan takip edebildiğim kadarı ile yaklaşık 10 saat gibi anca gitti. Devre de enerji tasarrufu için zaten revizyona gideceğim gibi görünüyor çünkü şuan da hiçbir çıkış vermeden sadece analog sinyal okuyup zaman sayarken 13.2 mA gibi bir değer de akım çekiyor. Biraz bakındım Duracellin http://www.battery-force.co.uk/detail_DU9VYY010C-Duracell-Procell-9V-6LR61-Battery-Box-of-10.html buldum sizin önerdiğinize de bir bakınayım.

Göstermiş ve göstereceğiniz ilgi alaka için teşşekkürler.

Bu arada ihtiyaç duyabilecek arkadaşlar için pil ömrü hesabında http://jamesrbass.com/batterylife.htm kullanılabilir duruyor.