Laser Işığının varlığını hangi eleman ile algılarım?

Başlatan OG, 07 Mayıs 2013, 18:36:32

OG

Kalem lazerleri 50m kadar mesafeden algılamak istiyorum. Nasıl bir malzeme ile ışığın varlığını/yokluğunu algılayabilirim?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Kabil ATICI

fototransitör, foto diyot.(pin diyot) yeterki dalgaboyları birbirini tutsun...

ambar7

tyildizak

Foto transistör, fotodiyot vs. tamam da, çevredeki diğer ışık kaynakları alıcıda yanlış algılamaya sebep olabilir. Lazer başka bir işaret ile modüle edilip alıcıda bu işaret (frekans veya seri data olabilir) değerlendirilirse çok daha güvenli olur.

OG

Modulasyon yok, el tipi kalem lazer uniteler için.

Modulasyon 38KHz yapsam TSOP turu IR alıcı gozler lazer ışığını alabilirmi..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Kabil ATICI

IR TSOP görünür ışığa karşı kör.. Laser ise kendi renginden başka bileşeni yok.(tek dalga boyu)
ambar7

mustafa_09

foto trasistörün önüne kırmızı geçiren filtre koyarsan belki işe yarayabilir diye düşünüyorum. birde lazeri belirli bir frekansta sürebilirsen algılama işleminde daha iyi sonuç alabilirsin, gelen ışığın frekansını ölçerek.

z

Laser diyodların yaydığı ışık geniş bir bandı kaplar. Dolayısı ile IR bandında çalışan fotodiyod vs ile denemeye değer. Bahsettiğiniz çipleri deneyip sonucu görmek fazla zamanınızı almaz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

papsukkal

Laserin foto eleman üzerinde oluşturacağı etki gürültuden oldukça farklı (seviye) olacağını düşünüyorum.
Düşük seviye sinyaller algilanmaz ise işe yarayabilir.

hkalaycioglu

fotocell ilede algılayabılırsın uzerıne ısık geldiği zaman dırencı degısıyor bu sekıldede kullanabılırsın fotocell i kapalı bır kutunun ıcıne koyman lazım

Kabil ATICI

Foto alıcının TSOP gibi belli bir frekansa kilitlenmesini istiyorsan NE567 entegresini kullanabilirsin.  Bu uzaktan kumanda sistemlerinde  kanal ayırıcı olarak kullanılıyordu. ( sinyal var-aç, sinyal yok -kapa)
ambar7

ferdem

Ben bir zamanlar standart kalem lazerini CNY70 içindeki fototransistör ile algılıyordum, ne kadar sağlıklı bir işlem bilemiyorum.

skara1214

bu işin en temizi  alıcı önüne lazerin dalga boyunda band geçiren filtre koymak.Ama herhalde öyle profesyonel bir iş değil önerim alıcının önüne uzun siyah içi boş bir boru koyun böylece sadece paralel gelen lazer etki yaratsın.(tabi 50 metrede kalem lazer biraz dağılacaktır boru çağını ona göre seçin
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Klein

Alıntı yapılan: z - 07 Mayıs 2013, 20:04:40
Laser diyodların yaydığı ışık geniş bir bandı kaplar. Dolayısı ile IR bandında çalışan fotodiyod vs ile denemeye değer. Bahsettiğiniz çipleri deneyip sonucu görmek fazla zamanınızı almaz.
Yanılıyorsunuz hocam. Lazer diyotların yaydığı ışık, normal ışığa göre  çok dar bir bölgeyi kapsar.

fatih6761

Alıntı yapılan: Klein - 07 Mayıs 2013, 23:00:06
Yanılıyorsunuz hocam. Lazer diyotların yaydığı ışık, normal ışığa göre  çok dar bir bölgeyi kapsar.
Hatta gaz boşalım tüplü lazerlerde tüm fotonlar aynı dalga boyuna sahip, çok kararlı bir ışın kaynağı...

z

Yok hocam, laser diyodlar tek renk olmasına rağmen geniş bandlıdır. Tabiiki burda geniş banddan pek çok rengş kapsayan geniş band anlaşılmamalıdır.
Tüp laserler dar bandlıdır.

Laser diyodların yaydığı ışığın enerjisi aynen çan eğrisi şeklindedir. Merkez frekansı ile anılır. Örneğin 800nm deniyorsa çanın tepesi 800nm ye denk gelir fakat atıyorum 850 nm deki enerjisi hala iş görecek derecede yüksektir.

Halbuki tüp laserler çok keskin ışık yayar 800nm merkez frekansına denk geliyorsa 850nm deki yayınım nerede ise sıfırdır.

Bu yüzden diyod laserler geniş bandlıdır dedim ve bu yüzden IR alıcıları kırmızı laserle denemekte fayda var demek istedim.

Yoksa elbetteki laser diğer lambaların ışıklarına göre dar bandlıdır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com