MEB robot yarışması sonuçları

Başlatan codabas, 07 Mayıs 2013, 20:52:39

frat

Sayın codebas sumonun tek motoruna "2000-3000 TL" para harcayan hangi üniversite ekibiymiş acaba?

Bence bunları yazmadan önce düşünelim. Ve dediğiniz gibi aradaki en önemli fark maddi anlamda çıkmıyor maalesef artık her ekip robotiğe daha da büyük bir bütçe ayırıyor. Bu nedenle bir çok ekibin proje sayıları çok daha adetli..

Meslek lisesi hocası, öğrencisi, üniversite hocası, öğrencisi gibi ayırmak bence çok yanlış bir tutum. Benim gördüğüm sadece robotseverler, robotik ilgilileri.. Bu nedenle bence üniversitelere bu tür bir komik lekeleme yapmak yanlış. Ne de liseleri küçümsemek.. Bu sene de her zamanki gibi çok çalışan gecesini gündüzüne katan ekipler derece aldı.. Lise ya da üniversite farketmez. Bu mantığı artık aşalım.

Biz de İTÜ ekibi olarak sumoda favori ekiplerdendik.. 4 Projemizin ikisi bir önceki maçta çalışırken sonraki turda çalışmadı. Biri çok sağlam bir şekilde devre yaktı (gelecek hafta fotoğrafını ekleyeceğim.) İlk 8'de son projemizde elendi.. Diğer proje ise aşırı mıknatıstan tekerlek erittii.. Biraz daha denemek lazımmış..

DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

haydarpasamikro

Üniversite öğrencileri ile lise öğrencileri yarıştı. Üniversite öğrencileri de lise öğrencileri ile yarışmaktan büyük keyif almış olmalı.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

codabas

Üniversite öğrencileri ile
Meslek lisesi öğrencileri mi ?

yoksa

Meslek lisesi hocaları mı ?

bu muhabbet yıllardır yapılıyor. ve meslek lisesi öğrencilerine büyük saygısızlık yapılıyor.
robotlar yapılırken öğrencilerim her konuda büyük çaba gösteriyorlar. saatlerce çalışıp bir ürün çıkarıyorlar ortaya.
bu muhabbet geçen yılda vardı. Fırat sanırım böyle bir mesaj atmıştı. öğrenciler mi yapıyor öğretmenler mi diye?
robotları kimin yaptığını merak eden varsa ben okulumuza davet ediyorum herkesi. hem tanışır muhabbet ederiz. hem de çalışma sisitemimizi anlatırız misafirlerimize.
ayrıca robot yapabilecek öğreni sayısı çok az buna katılıyorum. maalesef... 

mesaj birleştirme:: 10 Mayıs 2013, 22:05:49

mesajı şimdi farkettiğim için yazıyorum.

"çok para harcıyorlar" demek lekeleme değildir. imkan genişliğidir. keşke bizde fazla para harcıyorsunuz diye lekelensek. razıyım.
çalışan kazanır orası kesin. her kategoride her zaman para kişileri başarıya ulaştırmaz. eğer öyle olsaydı zaten biz azıcık bütçeler ile bu başarıları elde edemezdik. ancak özellikle sumo kategorisini bu sınıflandırma dışarısına çıkartıyorum.

bir motora 2000 3000 lira harcama meselesi ise robotun sahibi tarafından bana direkt söylenmiş bir sözdür. desteksiz atmıyorum yani.   
Sakarya End. Meslek Lisesi Robot Klübü robotizm.net

omerfaruk

Yerköy EML yi tebrik ederim. Odtuden sonra mebde de ilk 3 ü aldılar.

subram

Alıntı yapılan: Allegro - 09 Mayıs 2013, 11:30:03
Meslek lisesi öğrencileri mi ?

yoksa

Meslek lisesi hocaları mı ?

Hayatımdaki ilk yazdığım program çizgi izleyen içindi. normalde 2. dönem asm ve pic gösteriliyordu, robota yazılım lazımdı yarışma yaklaşıyordu. oturduk programlamayı "öğrendik" 2 haftada. O zamanlarda harcanan emek ve karşılığında yaşadığımız mutluluk "paha biçilemez" sorunuza cevap;

Meslek lisesi öğrencileri
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

mustafa6106

Temalı kategorisinde 1. olan Yenimahalle Endüstri Meslek lisesini tebrik ediyorum. Mezun olduğum okul olduğundan guru verici. Bende zamanında uğraşmıştım ama çok kısıtlı bir bütçem olduğundan çok bir şey yapamamıştım.

Erol YILMAZ

Eleştirmek için söylemedim kesinlikle,

Bu işler çalışmaya bakar.
Eğer ki o işleri lise seviyesinde arkadaşlarımız yaptıysa, ( hocaları onlar yaptı diyorsa yapmışlardır.)
Çok güçlü bireylerin yetişmelerine katkıda bulundukları için yürekten tebrik ederim.

*) 20 gün sonra Müh. olmayı bekleyen üniversiteli arkadaşım 256 KBaud hızındaki sinyaller için 1 bit zamanını hesaplayamıyor.

*) 3. sınıf sonunda staja gelen Müh. öğrencisi, V = IxR denklemini işletemiyor.
(Bu arkadaşın staj zarfında hocasına anlatacaktım durumu ama başka bir arkadaşımıza imzalatmış defterini, Sahtekar herif...)

İkisi de yaşanmış örnektir.

Birisi özel, diğeri devlet üniversitesi...

Adam var liseyi bitirinceye kadar 1000 saat pratik yapmıştır... 100 saat kafede lak-lak yapmamıştır.
Adam var, uniyi bitirinceye kadar 100 saat pratik yapmamıştır. 1500 saat kafede lak-lakla zaman geçirmiştir.
(Not: Iphone ve Ipad olmazsa olmaz aksesuarlarındandır.)

serdararikan

Alıntı yapılan: Allegro - 12 Mayıs 2013, 12:02:54
*) 3. sınıf sonunda staja gelen Müh. öğrencisi, V = IxR denklemini işletemiyor.
(Bu arkadaşın staj zarfında hocasına anlatacaktım durumu ama başka bir arkadaşımıza imzalatmış defterini, Sahtekar herif...)

bende bizim öğrencilere kızıyordum ohm kanunu kullanamıyorlar diye.meğer olay daha da vahimmiş

mucit

bu yarışmaya nasıl katılıyorlar arkadaşlar bilen var mı yani her isteyen katılabilir mi ? 

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: mucit - 05 Haziran 2013, 23:01:30
bu yarışmaya nasıl katılıyorlar arkadaşlar bilen var mı yani her isteyen katılabilir mi ?
Lise öğrencisi iseniz bir öğretmenininizi ikna ederek yarışmaya katılabilirsiniz. Her yıl http://mtegm.meb.gov.tr adresinde duyuruluyor.

mucit

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 06 Haziran 2013, 06:48:52
Lise öğrencisi iseniz bir öğretmenininizi ikna ederek yarışmaya katılabilirsiniz. Her yıl http://mtegm.meb.gov.tr adresinde duyuruluyor.

hımmm anladım yani bu yarışmaya katılmak için illa öğrenci olacan sivil vatandaş kataılamıyor ..

mucit

tekno hd programınd gösteriyordu  yapılan robotları ama pekde  öyle kendileri yapmışa benzemiyordu. üzerindeki elektronik kartın bile hazır olduğu bariz belliydi...

ground

Okullar bunu ne zaman kullanmaya başlayacak acaba.. :)

vileda ViROBI im Test
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

metaltrrocker

Breaking Bad izlerken bunun gibi bitane vardı amaçsızca dolanıyordu;D

muhittin_kaplan