MEB robot yarışması sonuçları

Başlatan codabas, 07 Mayıs 2013, 20:52:39

codabas

hiçbir yerde meb robot yarışması sonuçlarına rastlayamadım. bilen varsa sonuçları yazabilir mi arkadaşlar?
Sakarya End. Meslek Lisesi Robot Klübü robotizm.net

fbasaris

Çizgi izleyen kategorisinde

yozgat yerköy eml en tepede idi biz bıraktığımızda...:)

Diğerleri hakkında ben de gerçekten bilgi sahibi değiim hocam..Ayrıca sizi göremedik bu sefer..hayır mı??

LukeSkywalker

Çizgi izleyen:
1-Yerköy EML
2-Yerköy EML
3-Yerköy EML
4 Pendik EML
5-Kazan Efes EML
6-Kazan Efes EML

tekosis

Tüm yarışmacıları tebrik ediyorum çok güzel çalışmalar ortaya çıkarmışlar. Herkes bir emek koymuş ortaya alınlarının teri kurumadan gelmişler İstanbul'a.

Ne var ki İstanbul Milli Eğitim organizasyonu çok kötü idi. Pistler zamanında hazır değildi ve sadece iki ay öncesinden açıklanan parkur özelliklerine uygun olarak düzenlenmemişti. Bu durum bizim robotumuzun hatalarını açıklamaz ama verilen dökümana uygun olarak çalışan herkese resmen darbe vurdu. Umarım gelecek sene bu işin başındaki kişiler liyakat ile gerekli kişileri gerekli yerlere getirir, kraldan fazla kralcılık yapmazlar, herkese hakkını verirler de insanlar yarışmaya geldiğinde çizimle birebir aynı parkurda yarışırlar.

Bu arada dereceye giren arkadaşları tebrik ediyorum. Bileklerinin hakkı ile söke söke aldılar dereceleri.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

LukeSkywalker

Pistteki kestirme öncesi işaretleri viraja koyan zihniyet çizgi izleyenden zerre anlamıyordur. Robotun yan işaretleri algılaması için bu işaretlerin düz yolda olması gerekiyor. Ben robotlarıma algıllattırdım ama biraz da iş şansa kaldı.
Organizasyon zaten berbattı. Yarışmanın 2. günü saat 9:00 'da elemeler başlayacakken akşam 17:00'de başladı.

tekosis

hocam daha neler neler. Yani söylemekle bitmez. Bir tane de benden o zaman. spiral kısımda tırmanma(rampa) spiralin 180 derecelik kısmından sonra başlıyordu mesela. spiralin ilk 180 derecelik kısmı tamamen yerde idi. dolayısı ile spiral baya dik kalmıştı.

Not: Hiç bir bahane başarının yerini tutamaz. :)
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

haydarpasamikro

Sumo Robot  Kategorisinde Biz Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak Finale çıktık. Finalde rakibimiz Karabük Üniv. 1.karşılaşmada tekerimizin çıkması nedeniyle aldı. 2. ve 3. karşılaşmalarda ise berabere kalınca hakemler 1.liği Karabük Üniv. ne verdi. Biz de geçen sene olduğu gibi 2. olduk. Geçen sene rakibimiz ise İTÜ idi.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

codabas

dereceye giren ve yarışmaya katılan herkesi tebrik ederim.
yarışma sonuçları erkek tekniğin sitesinde yayınlanmış.

Fatih hocam biz ilk gün oradaydık ama sonrasında sağlık nedenleri ile gelemedik...

zenze

Merakımdan soruyorum yurdun her yerinden yarışma için İstanbul a gelen bu öğrenciler ve öğretmenlerin masrafları nasıl karşılanıyor

serdararikan

Alıntı yapılan: zenze - 08 Mayıs 2013, 23:01:03
Merakımdan soruyorum yurdun her yerinden yarışma için İstanbul a gelen bu öğrenciler ve öğretmenlerin masrafları nasıl karşılanıyor

bakanlık iaşe yol vs giderlerini karşılamıyor.herkes kendisi karşılıyor.hadi yer vermiyorlar yemek vermiyorlar,yol parası vermiyorlar ama bari doğru düzgün bir organizasyon yapabilselerdi.ben yarışları izlemeye gittim.katılımcıların tamamını özverilerinden ve emekelerinden dolayı kutlarım.Ama güzelim yarışmayı mumdar eden beceriksizler için söyleyecek söz bulamıyorum....

mustafacan

ben şunu anlamadım. üniversitelerle liseler aynı yarışamı girdi?
eğer öyleyse yuh derim başka da bişey demem.
Amaç yıldırmak bu işlerden elini eteğini çektirmek herhalde.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

codabas

üniversiteler ve liseler en başından beri birlikte yarışıyorlar zaten.
aradaki en önemli fark maddi konularda ortaya çıkıyor. üniversiteler sumo robotun tek motoruna 2000-3000 tl harcarken çoğu meslek lisesi bu parayı iki üç senede toplamda harcıyor.
ancak başarı sıralamalarına bakarsanız listenin üst sıralarında genelde meslek liseleri var.

tekosis

bence öğrencilerimiz için üniversiteli öğrencilerle yarışması güzel bile oluyor. hem öz güven açısından hem de üniversiteli abileri ile kaynaşma açısından faydalı, farklı dünyalarla karşılaşıyorlar. bu arada üniversite öğrencilerinin maddi imkanlarına karşı liselerin tecrübesi de yarışıyor. bu dikkatimi çeken bir unsur.

Erol YILMAZ

Üniversite öğrencileri ile
Meslek lisesi öğrencileri mi ?

yoksa

Üniversite öğrencileri ile
Meslek lisesi hocaları mı ?

tekosis

Kendi adıma şunu diyebilirim ki devrenin neredeyse hiç bir yerine dokunmadım. sistem olarak bir tane 12. 11. ve 10. sınıftan öğrencileri ekibe alıyorum. en üstteki, deneyimli öğrenci diğerlerine öğretiyor. illaki bazı kısımlarda müdahalem oluyor ama özellikle yazılım ile ilgili mantıksal kısımlarda çok ciddi katkıları ve emekleri var öğrencilerimin. özellikle yazılımın algoritma ve mantıksal kısımları hakkında ciddi fikirler yürütebiliyorlar. bu açıdan çok faydalı görüyorum. Ne yazık ki böyle öğrenciler çok sınırlı sayıdalar. :(