Gezegen tartısı nasıl yapılabilir?

Başlatan calbudak, 08 Mayıs 2013, 09:47:51

calbudak

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.
Samsunda bir okulda çalışıyorum, aslen fizikçi şu an ise fen bilgisi öğretmeniyim.
bir projem var ve bunu yaparak sergilemek istiyorum.
Projem:
bir dijital baskül düşünün ve karşısında büyükçe bir pano.
ben basküle çıktığımda pano üzerinde yer alan gezegen isimlerinin altındaki (6 gezegen düşünüyorum) ekranlarda o gezegenlerdeki ağırlığım yazacak.
yani basküldeki değerleri belli çarpanlarla değiştirerek o ekranlara aktarmak istiyorum.
bana yardımcı olabilir misiniz?
NOT: yapabilecek arkadaşlar ile fiyat konuşabilirim...

z

Eğitim amaçlı kullanacaksanız bu tarihten sonra bilgisayar varken elektronik cihazlara para verilmesine karşıyım. Bu sistemi bilen okuldan ayrıldığında o sistem de çöp olur. Daha doğrusu bir köşede unutulmaya terkedilir.

Göstergelerden vs vazgeçip neden tamamen PC ekranında işi çözmüyorsunuz?

Tartma işlemini gerçekten yapmanız şartmı? Bunu da sanal olarak programda animasyonla yapsanız olmazmı?

Yok ben gerçekten ölçüm yapmak istiyorum derseniz, PC'ye bağlanabilen terazi bulmaya yada yaptırmaya çalışın ve gerisini yazılımla yapın derim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

PC ekranında bir adam dünyadaki teraziye biner, diğer gezegenlerdeki ağırlıklıklar da hemen altlarında yazar ...

Bunu  göstermek için ayrıca donanımlar yaptırmaya vs gerek yok bence de...

Flash ile animasyon şeklinde olabilir.

calbudak

arkadaşlar resimi burada var.
böyle birşey yapmak istiyorum...

Bayramsumbul

Hocam,Bir newton ölçme modülü
bulmanız gerekli.
Ölçtüğünüz değeri o gezegenin
yer çekimi ivmesiyle
çarpıcaksınız.
Eğer Pic gibi bir şey kullanıcaksanız,çarpma algoritmaları var.
Assembly dilini öğrenirsiniz
zaten basit bir dil.
Bir karakter lcd kullanırsanız size yeter.
yada  büyük 7-seg. Kullanabilirsiniz.
Size bir pic16f877 yeter analog ölçümû var.
Hocam benden bu kadar kolay gelsin size.
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

pisayisi

Öncelikle piyasada satılan basküllerin içinde strain gage sensör olduğunu düşünerek baskülü sökmek ve bu sensörün uçlarından alınan analog sinyali opamp ile kuvvetlendirerek uygun bir gerilim seviyesine dönüştürmek gerekir. Ardından bu gerilim seviyesini gezegen çarpım oranına göre kazancı çokturlu potans ile değiştirilen 6 farklı kuvvetlendirici ile kuvvetlendirip bu çıkışları panel tipi 6 adet voltmetreye bağlayarak ölçüm yapabilirsiniz. Bu durumda analog düzlemde işi halledersiniz mikroişlemci öğrenme derdi kalmaz...

https://www.youtube.com/watch?v=fPzUtzFJFus
Murat

Mefe

Hocam merhaba.
Söylediğiniz gibi bir proje yapılabilir. Tartı ile bilgisayar arasında RF ile kablosuz olarak bağlantı kurulabilir. Yalnız bu proje gerçekten masraflı bir uygulama olur. Kullanılacak devre elemanları az buz tutmaz.
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

mufitsozen

Alıntı yapılan: calbudak - 08 Mayıs 2013, 09:47:51
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.
Samsunda bir okulda çalışıyorum, aslen fizikçi şu an ise fen bilgisi öğretmeniyim.
bir projem var ve bunu yaparak sergilemek istiyorum.
Projem:
bir dijital baskül düşünün ve karşısında büyükçe bir pano.
ben basküle çıktığımda pano üzerinde yer alan gezegen isimlerinin altındaki (6 gezegen düşünüyorum) ekranlarda o gezegenlerdeki ağırlığım yazacak.
yani basküldeki değerleri belli çarpanlarla değiştirerek o ekranlara aktarmak istiyorum.
bana yardımcı olabilir misiniz?
NOT: yapabilecek arkadaşlar ile fiyat konuşabilirim...

Sayin @calbudak piyasada bilgisayara baglanabilen baskuller var. ornegin elikon TPS-150 http://www.elikonendustriyel.com/eski/y/23/tartim-baskulleri/

bir adet buna benzer uzerinde wlan(wi-fi) yada usb yada ethernet yada rs232 arabirimi olan baskul aliniz. Elinizde olan bir PCye yada 150 TL civarinda satilan tablet bilgisayarlara dogrudan baglayip bir basit programla istediginiz sistemi yapabilirsiniz.

Baskulu kendiniz yapabilirsiniz/yaptirabilirsiniz ama genellikle daha pahali cikar ve problemli olabilir. Egitimci oldugunuz soyleyerek baskul firmalarindan indirimler alabilirsiniz yada tamir gormus, ikinci el alabilirsiniz.

Bahsettigim gibi arabirimi olan bir baskul bulursaniz, bilgisayar kismini ben bilabedel(yeni dilde bedava/ucretsiz olarak) size yaparim. Benim disimda da PICPROJEde bir cok arkadas daha size bu konuda yardimci olabilir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

engerex

Bu şekilde olan basküller biraz modifiye ile işinizi görür. İsterseniz harici ekrana veya PC'ye de çıkış verebilirsiniz. Çok masraf yapmanıza gerekte kalmaz.

bigbey

Arkadaşlar bir Samsunlu olarak bu işe el attım. Normal birtartı alarak işi birtirdim.
Gezegen tartısı
TA6R