Çindeki malzeme fiyatları Alibaba vs..

Başlatan camby, 09 Mayıs 2013, 09:21:25

camby

AD637 : RMS to DC Converter , güzel bir entegre

Analog Devices fiyatı 1000 adet için 11.23 dolar

Farnell Fiyatı : Adet 33 Euro

Ali Baba'dan bulduğumuz firma aynı ürüne 2.5 $ / adet fiyat veriyor.. Nasıl oluyor bu ? Sahte mi ? Patates mi ? Yoksa Milyon adet alıp satış mı yapıyorlar ?

http://www.chaoyueic.cn/

esensoy

kesin bir bit yeniği var, bire dört fiyat oynar mı?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Kazım

Bence farnell 'de fiyatı 1X4 . Ben Çinden yaptığım bütün alışverişlerden memnunum.Yalnız satıcının satış puanları mümkünse 1000 lerde olsun ve feedback 'leri de mümkün olduğunca çok ve olumlu olsun birde kayıt tarihi mümkünse eski olsun yeter

camby

Farnell'deki fiyat zaten min 1x4 bunda kabul. Ama bu fiyat zaten Analog Devices'ın 4 katı. Çin adet fiyatı nasıl oluyor da AD 1k adet fiyatının 1/4 'ü oluyor ?

Kazım

Alıntı yapılan: camby - 09 Mayıs 2013, 09:34:23
Farnell'deki fiyat zaten min 1x4 bunda kabul. Ama bu fiyat zaten Analog Devices'ın 4 katı. Çin adet fiyatı nasıl oluyor da AD 1k adet fiyatının 1/4 'ü oluyor ?

dediğim gibi ben Aliexpress 'te bir sıkıntı yaşamadım. Yüksek adetli siparişlerinizde ön sipariş ile numune alımı yapmanızı tavsiye edebilirim nacizane.

esensoy

Alıntı yapılan: camby - 09 Mayıs 2013, 09:34:23
+1,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

islergucler

Kopyasıdır. AD ürünlerinin kopyaları ile daha önce karşılaştım. Mesela bir tanesinde adamlar AD nin pdfi ayen kopyalamışlar sadece firma ve logo kısımlarını değiştirip kendi adlarını yazmışlardı.

Erol YILMAZ

AD ürünlerinin bazılarının kopyalandığını ben de gördüm.
Örn. Elektrik ölçüm çipleri

muhendisbey

Farnell nereden ürün alıyor? Yüzde doksan Çin
Gönderim ücreti gümrük vergisi, VAT (Türkiye'deki KDV'ye eşdeğer vergi) de biniyor. Bazen bir de geliyor ülkemizde biniyor. Sonuç olarak fiyat katlanıyor.
Öbür tarafta bunlardan sadece gönderim ücreti var. Kendi ülkemiz için bile KDV, Gümrük vergisi yok. Satanlar da muhtemelen fabrikadaki daha düşük kalite için ayrılıp gönderimi yapılmayan entegreleri de satabiliyor. (Yuh artık dediğiniz fiyatlar bu şekilde) İlla bir entegrenin kopyalanmasına gerek yok.

mesaj birleştirme:: 09 Mayıs 2013, 10:24:12

Farnellin karı var birde :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: muhendisbey - 09 Mayıs 2013, 10:21:18
Farnell nereden ürün alıyor? Yüzde doksan Çin
Gönderim ücreti gümrük vergisi, VAT (Türkiye'deki KDV'ye eşdeğer vergi) de biniyor. Bazen bir de geliyor ülkemizde biniyor. Sonuç olarak fiyat katlanıyor.
Öbür tarafta bunlardan sadece gönderim ücreti var. Kendi ülkemiz için bile KDV, Gümrük vergisi yok. Satanlar da muhtemelen fabrikadaki daha düşük kalite için ayrılıp gönderimi yapılmayan entegreleri de satabiliyor. (Yuh artık dediğiniz fiyatlar bu şekilde) İlla bir entegrenin kopyalanmasına gerek yok.

Ben çok kopya görüyorum,
Misal mosfetlerin içini parçalayıp açın,  orjinali ile arasında bariz fark var.
Özellikle ödeme kolaylığı!!! sağlayan Karaköy piyasasından mal alıyorsanız.

Baskıları farklı, E üretim yapan başka firmalardan arkadaşlarınız varsa sahte çıkan malzemeleri sorun.
Yada çok arızalı olanları...

Direkt sahte malzeme üretiliyor.
Siz isteyin, öyle kıyıda köşede kalmış 3-5 yüz tane değil size binlerce aynı kalitede sahte mal gönderirler.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Allegro - 09 Mayıs 2013, 10:27:09
Ben çok kopya görüyorum,
Misal mosfetlerin içini parçalayıp açın,  orjinali ile arasında bariz fark var.
Özellikle ödeme kolaylığı!!! sağlayan Karaköy piyasasından mal alıyorsanız.

Baskıları farklı, E üretim yapan başka firmalardan arkadaşlarınız varsa sahte çıkan malzemeleri sorun.
Yada çok arızalı olanları...

Direkt sahte malzeme üretiliyor.
Siz isteyin, öyle kıyıda köşede kalmış 3-5 yüz tane değil size binlerce aynı kalitede sahte mal gönderirler.
Hocam dediğinizde haklısınız kopya mal var. Ama niyeyse yurt dışından aldığım mallarda değil, Türkiye'den aldığım mallarda çıkıyor. Artık bu feedback olayından dolayı mı girmiyorlar yoksa başka nedeni mi var bilmiyorum. Belki de bana denk gelmedi.
Hatta çıkma PIC'leri (adam hiç bakmamış kod koruması aktif hiçbirşey yükleyemiyorsun) kakaladılar Türkiye'de. Hatta bilindik bir site. Adama durumu izah ettim yenisi geldi. Gelen de aynı kod korumalı.
Yurt dışından aldığım mallarda en çok ben batarya konusunda kandırıldım.
Bandrol var
Seri numarası var
Siteye giriyorsun doğruluyorsun, ama 3. 4. cycle da pil ölüyor. Özellikle nokia'da var. Uyanıklar NOKIA yazmıyor NOKlA yazıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

pisayisi

Ali baba ya da aliexpresste ucuz komponent satıcılarında, ürün tanımında

is_customized:Yes

gibi bir ibare görürseniz o ürünün ilgili orjinal komponentin sahtesi olabilceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.
Murat

vedo35

Cinde orijinal malzeme saticisini bulabilirsiniz ama bundan nasil emin olabilirisiniz (ozellikle ilk alisveriste) ucuz olsun isiniz gorulsun amaci varsa o ayri ama ben illada orjinal isterim derseniz almadan once sahte malzeme satin alma riskiniz var. Bu bilgileri cindeki zamanla samimi oldugum bir malzemeci bayan arkadas soylemisti. Demistiki sahte malzeme ile orjinal malzeme arasinda iki katindan fazla kar farki var. Haa benim sahi gorusum farnel ve mouser adetli almdiginiz surece kazik ama orjinal mal satar.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

mistek

Sahte komponent tuzağına bende düştüm. Adetli alım yapmadan önce numune ürün aldım 5 tane orjinal ürün gönderildi. Sonrasında fazlaca aynı entegreden aldım hepsi patates çıktı. Satıcı ile iyi anlaşmak lazım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Okan AKÇA

genelde bütün komplementleri alibabadan almaktayım suana kadar hic bir sorun olmadı kargo parası dahil oldugu halde yinede uygun fiyatlara tedarik ediyorum.