PWM ile Mosfet kontrolünde düşük duty değerinde ısınma sorunu.

Başlatan Cenk_Unur, 10 Mayıs 2013, 20:40:22

Cenk_Unur

Merhaba Arkadaşlar,

PIC in donanımsal PWM modülü ile bir mosfet sürmeye çalışıyorum. Denemelerimde IRFZ44N ve IRF540N kullanıyorum. Yük olarak 12V da çalışan şarjlı süpürge motoru var.

Yaşadığım sorun ise düşük duty değerinde mosfetin ısınması. Sorunun kaynağının düşük duty değerinde Vgs voltajının düşük kalması galiba.
Çünkü mosfeti direk +5V ile tetiklediğimde veya yüksek duty değerinde pwm sinyali uyguladığımda ısınma hiç olmuyor. bu arada 2Khz ile 10khz arasında farklı frekanslar ile deneme yaptım sonuç değişmedi.

Bun istinadan araya bir opto bağlayarak Vgs tetiklemesini +12v ile yaptığımda sorun bir nebze azalsada kesin bir sonuç elde edemedim.
http://etepic.com/index.php/topic,202.msg1696.html#msg1696

Buradaki örnekte mosfet sürmek için TLP 250 kullanılmış. Bu yöntem benim yaşadığım soruna çare olurmu?

Bu işi en basit şekilde nasıl çözebilirim?

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Cenk_Unur

Alıntı yapılan: mistek - 10 Mayıs 2013, 22:08:22
Gate ucu ile toprak arasına direnç koyun.

Şemada göstermemişim ama  denemelerimde dediğiniz gibi 10K bir direnç kullanıyorum.  Ama fayda etmiyor.

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

AsHeS

Picden gelen girişi tersleyerek kolektörü 10k ile beslemeye bağla emetörü toprağa bağla kolektörden mosfeti sür.
Mosfetin drain ucundan beslemeye doğru ters yönlü bir diyot koy 1n4148 gibi.

Klein

Düşük duty ile çalıştığında yeterince akım basamazsan linear bölgede daha uzun kalacağı için ısınma daha fazla olur.
Geyti çok hızlı bir şekilde yukarı çeknmen ve aynı şekilde aşağı çekmen gerek. Sadece sürerken yüksek akım basmak yeterli değildir. Aynı şekilde geyt kapasitörünü de mümkün olduğunca hızlı boşaltmalısın ki, linear bölgeden mümkün olduğunca hızlı çıksın.
Bunun için mosfet sürücü kullanabilirsin. Datasheet'e bakmadım ama TLP250 işini görür sanırım. 

hatırladığım kadarıyla IRFZ44 ve IRF540 lojik level mosfet değil. Eğer lojik level değilse 5V ile sürdüğünde RDS direnci yüksek kalır. Bu da ısınmaya sebep olur.
Bunun için daha yüksek (15-20V) gibi bir gerilimle sürmelisin.

Ayrıca ters diyotu da unutma.

Cenk_Unur

Alıntı yapılan: Klein - 10 Mayıs 2013, 23:12:39
Düşük duty ile çalıştığında yeterince akım basamazsan linear bölgede daha uzun kalacağı için ısınma daha fazla olur.
Geyti çok hızlı bir şekilde yukarı çeknmen ve aynı şekilde aşağı çekmen gerek. Sadece sürerken yüksek akım basmak yeterli değildir. Aynı şekilde geyt kapasitörünü de mümkün olduğunca hızlı boşaltmalısın ki, linear bölgeden mümkün olduğunca hızlı çıksın.
Bunun için mosfet sürücü kullanabilirsin. Datasheet'e bakmadım ama TLP250 işini görür sanırım. 

hatırladığım kadarıyla IRFZ44 ve IRF540 lojik level mosfet değil. Eğer lojik level değilse 5V ile sürdüğünde RDS direnci yüksek kalır. Bu da ısınmaya sebep olur.
Bunun için daha yüksek (15-20V) gibi bir gerilimle sürmelisin.

Ayrıca ters diyotu da unutma.

Isınma sorununu sonunda çözüldü.

1- Mosfet sürmede TLP250 kullandım
2- Ters diyot ekledim
3- Frekansı 500hz yaptım.