Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Linux PL-2303HX Driver Kurulumu.

Başlatan Mr.Java, 11 Mayıs 2013, 12:34:34

Mr.Java

Merhaba.Linuxa geçmek istiyorum en çok kullandıklarım MikroC,Mplab X ve K150 Progrçammer.Bunların driveri sıkıntılımıdır ? Yoksa Ubuntu 13.04 geçmek  istiyorum.

Tagli

MPLAB X Linux'ta sorunsuz çalışıyor, ancak bildiğim kadarıyla sadece kendi programlayıcı cihazlarını destekliyor. MikroC ise görünen o ki Linux desteği vermiyor. Buradan anlaşıldığına göre yakın zamanda da vermeyecek, çok meşgullermiş.

Bildiğim kadarıyla şu anda Linux'ta PIC programlamanın tek yolu (C ile) MPLAB X + XC8 + Microchip programlayıcısı. Eskiden asm desteği veren birkaç ücretsiz ve açık yazılım da vardı. Onlar Microchip haricindeki programlayıcıları da destekliyor olmalılar.

Hımm, bir de sanırım pikdev diye birşey varmış.
Gökçe Tağlıoğlu

Mr.Java

PL-2303HX chipin driverini yükleyebilirmiyim ? Olmadı win ile yüklerim sorun olmaz benim için.

Tagli

Söz konusu çipin adına aşina değilim. Datasheet'ine şimdi baktım, USB-RS232 dönüştürücüsü gibi gözüküyor. Linux, FTDI ve Prolific tabanlı dönüştürücüleri destekliyor (en azından yeni kernel'lar), herhangi bir yükleme yapmaya gerek yok. Bu cihazlar takıldıklarında /dev klasörünün içine ttyUSB0 gibi isimlerle düşüyorlar.
Gökçe Tağlıoğlu

Mr.Java

Teşekkürler cevap için.Ubuntu 13.14 final sürümünü kuracağım garanti olması açısından.Bir sorun olursa yazarm.Kolay gelsin , iyi forumlar..