EI33 Trafo (smps'lerdeki hazır türden trafo) bulunabiliyormu?

Başlatan OG, 13 Mayıs 2013, 03:20:32

OG

Bir smps dönüştürücü yapmam gerekiyor. Malumunuz en sıkıntılı tarafı trafosu. Hazır birşey bulabilirmiyim diye ararken bu yazıdaki trafonun bana uyacağını gördüm,

https://320volt.com/ei33-trafo-kullanarak-dc-dc-konvertor-200w-2x30v-sg3524-sg3525/

Bu trafo (bu sargı şekliyle) hazır olarak bulunabilirmi?

upload photos

screen shot on a pc

screenshot capture

upload pictures online

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

trinity

trafonun benzeri bulunsa bile sargı kalınlıkları ve endüktans değerleri verimi çok etkiliyor istenilen güç alınamayabilir. benim tavsiyem PI Expertle veya Viper serisiyle yeni bir tasarım yapıp trafoyu el-co, elsan, elektra gibi bir firmada sardırmanız.

asma

Genellikle hazır sargısıyla alıp kullanıyoruz. Aynı tip PC PSU bulup alındığında sorun çıkması zor.  ;)
Pit pazarı, PC servisleri, internet kafeler, atmayıp bir köşeye kaldırdığımız PC lerde bolca var.
Artık 1 liraya bulamıyorum (2liraya var) fakat bedavaya teknik servis çöpünü azaltabilirsiniz.
-Abi eski bozuk atxlerden bana verirmisin?
-Ne yapacaksın?
-Öğrenciyim, malzemelerini kullanıp devre yapıcam.
-Şu köşede 3 tane var onları al götür.
-Ne vereyim abime  ;D

Atx güç kaynağında 3v3 ayrı sargıdan elde edilmiyorsa, half bridge yapıdaysa linkteki trafoyu buldunuz demektir.
ei-33 yada ei-35 fark etmez, aynı frekansta aynı spir oranıyla , bazen voltaj dizilişi farklı da olsa sorunsuz çalıştırırsınız.
Trafoların orta ucunun bağlı olduğu pin montajdan önce kesilmiştir, kullanıcaksanız dikkat edersiniz.
Kullanıcağınız güç fazla değilse anlatıldığı gibi 12V sargılarını kullanırsınız.
Sargıları değiştirmeden elde edeceğiniz en yüksek güç 5v sargılarından elde edilir.  ;)

Kolay gelsin.

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

t2

OG arkadaş galiba imalat yapacak,  "Bit pazarından alıver" gibi öneriler işini görmeyecektir.

polleme

Trafolarda sarım başına elde edilecek endüktans değeri önemlidir. Bunu çekirdeğin yapısı ve malzemesi belirler. Her trafoda çekirdek yapısı aynı olsa bile SMPS devrelerde trafonun doyuma girmemesi için air gap denilen hava aralığı nedeniyle sarım başına elde edilecek endüktans düşer. Air gap, trafonun devredeki çalışacağı koşullara göre hesaplanarak ayarlanır. Bu noktada piyasadan alacağınız trafolar aynı olsa bile air gap değerleri farklı ise aynı miktar sarım bile yapmış olsanız farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Air gap çok önemli, mutlaka dikkate alınmalı.

sezgin05

Bir zamanlar bilgisayar PSU ları pahalıyken onarımlarını yapardık. Bağlantıları  uygun trafoları diğerinin yerine takıp ta çalıştırdığımız çok olmuştur. Dolayısıyla bilgisayar PSU frekansı ile hazırlanmış bir devrede bunların rahatlıkla çalışacağını düşünüyorum.

polleme

Doğrudur, benzer yapıda trafolar aynı koşullarda çalışan devrelere bağlanırsa sorun olmayacaktır. Benim asıl söylemek istediğim, bir PSU'dan çıkan trafoyla kendimiz bir SMPS tasarlayıp yapmak istediğimiz zaman karşımıza çıkacak problemler.

ylmz

Özdisanda çoğu bire bir olarak bulunuyor yok bulamadım oradada dersen karaköyde abed han var orada kesin vardır geçen hafta vitrinlerde görmüştüm çoğu smps ın var
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

restore

hazırı türkiye de zor gibi. dışardan getirmek isterseniz üretici belli kriterleri soracaktır. bu kriterlere cevap verecek tasarımı yapabiliyor iseniz , özdisan gibi firmalardan döküman gibi kaynaklarını sorarak uygun ferrite nüve alabilirsiniz. ve tasarıma göre sarabilirsiniz. mesela özdisanda satılan ee65 nüvenin üreticisi cosmos  materyali de yazıyordu 139 du sanırım. al degerleri belli. bu degere göre hesaplayabilir siniz.

polleme

Dün Karaköy'e gidip dolaştım. Abed hana gitmedim, orada hangi dükkanda olduğunu söyleyebilir misiniz?

Ben Karaköy pasajındaki Aktek'ten E serilerinden buldum. (E16, E19, E20, E25, E42, ETD29 vs)