Suyla Yazı Yazma Sistemi üzerine

Başlatan sezgin05, 13 Mayıs 2013, 13:54:56

sezgin05

Videolardan da anlaşılacağı gibi suyun birçok selenoidle açılıp kapanması sonucu havada görüntü oluşturuluyor. Bu konu hakkında neler biliyoruz? paylaşırsanız sevinirim.
SUYLA YAZI YAZMA SİSTEMİ 3
Suya Yazı Yazmak

Kabil ATICI

Burada olay valflerde.Basınç sabit tutularak borulara yönlendiriler su yüksek hızlı tepki verebilen valfler ile kontrol ediliyor. Tabii nozzle (suyu çıkış ağzıda) önemli.

Bu tip ürünler ve stroboskop kullanılarak çeşitli animasyonlar da yapılabilir. Damla damla akan suyun üzerine flash ışığı ile çeşitli görüntüler (efektler oluşturulabiliyor)

Çalışma şekli  led'le havaya yazı yazmakla aynı.

ambar7

mr_knox

Daha önce yaptın mı dersen yapmadım ama ilk fırsatta uğraşmak istediğim uygulamalardan biri.
@ambar7 arkadaşın dediği gibi çok hızlı tepki veren valfler kullanman gerekir ve nozzle suyu yırtmadan bırakması çok önemli.
Bunun yanı sıra uygulamanın yapılacağı su perdesinin genişliği ve yüksekli göz önünde tutularak harf ve/ veya karakterler için oturup teker teker bir kütüphane oluşturmak gerekir diye düşünüyorum. Düzgün bir görüntü oluşması içinde valflerin ne kadar sürede açılıp kapanacağın süre ayarı ise uygulama devre tasarımı ve düzenek kurulduktan sonra  deneyerek kalibrasyon yapılabilir sanırım.
kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar okuyup anlayan ateist olur.  ( Nikola Tesla )

mustafacan

su basınçla püskürtülmüyor. kendi ağırlığı ile aşağıya salınım yapıyor. basit selenoidlerle olur. üste su haznesi deposu var sırasıyla açılan selenoidler. hepsi bu olmalı.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mr_knox

Videolardaki uygulamalarda var mı bilmiyorum ama suyun aşağıya salınımı düzgün olsun diye misine de kullanılabilir.
Bu da bi fikir ;)
kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar okuyup anlayan ateist olur.  ( Nikola Tesla )

OG

http://www.aquavisionplus.com/teknik.php

Alıntı Yap
TANITIM:

Sistemimiz; en az 3 metre yükseklikte bulunan bir kollektörün üzerine yerleştirilmiş selenoid valfleri, mikroçipler yardımıyla senkronize bir şekilde açıp kapatarak, bu sayede suyun akışında oluşan boşluklarda yazı, logo vs. şekiller meydana getirerek çalışmaktadır. Bu yönüyle bakıldığında televizyon benzeri son derece teknolojik bir üründür. Sistemimiz, takılması düşünülen yerin durumuna göre en az 2.5 metre, en fazla 6.5 metre arasında istenilen genişlikte yapılabilmektedir. En verimli görselliği elde edebilmek için gereken yükseklik ise en az 2.5 metre olmalıdır. Bilgisayar ortamında hazırlanan resimler ve yazılar sistemde kullanılan hafıza kartına kaydedilerek çalıştırılır. Hafıza kartı sisteme ait pano üzerine takılıp, sadece program değiştirileceği zaman sökülmektedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

1. VALFLER
• Sistemimizde, 1/8" boyutlu, 4 mm orifisli, 0-6 bar çalışma basıncı ve IP65%ED koruma sınıflı, normalde kapalı tip, elektromanyetik çalışma prensibine sahip, süper hızlı selonoid valfler kullanılmaktadır. Direk çekmeli çekirdekli tiptir.
• Kullanılan valfler 20'şerli modüler olarak bu iş için özel olarak yapılmaktadır.

2. ELEKTRONİK
• Sistem elektroniği 24V ve 5V luk iki ayrı ünite olarak, tek bir pano içerisinde yerleştirilmektedir. Pano içinde valfleri süren elektronik kartlar, o kartları süren ve üzerinde hafıza kartını takacağımız yuva olan ana kart ve besleme devreleri olacaktır.
• Panoya 220 V elektrik getirilmesi yeterli olacaktır. Pano sistem üzerine monte durumdadır. Panonun yeri ve şekli uygulama yapılacak yerin durumuna göre değiştirilebilir.

3. KONSTRÜKSİYON
• Valflerin bağlı olduğu kolektör açık tip olup dik dörtgen kesitlidir. Kolektör, isteğe bağlı olarak, alüminyum veya krom malzemeden imal edilmektedir.
• Kolektör de valflerin yanı sıra 1" su giriş ağzı ile 2" taşman ağzı bulunmaktadır.

4. YAZILIM
• Yazılım tarafımızdan hazırlanarak size teslim edilmektedir. Herhangi bir PC de kullanılabilir ve sadece bizim sistem için tasarlanmış bir programdır.
• Bunun yanında hazırlanan programı sisteme göndermek için özel bir hafıza kartı da verilmektedir.
• Program kullanımı, karakter oluşturma son derece kolaydır. Gerekli bilgileri sistem kurulumu esnasında aşama aşama verip, sorunsuz kullanım için gerekli desteği sağlamaktayız. Ayrıca programlar müşteri istekleri doğrultusunda ücretsiz olarak sağlanmaktadır.
• Yeni hazırlananan programlar, internet sitemizden ve facebook sayfamızdan sık sık yayınlanacak ve ücretsiz olarak kullanımınıza sunulacaktır.

5. AKIŞKAN
• Sistemde kullanılacak akışkan sudur. Yosunlaşma, kireçlenme ve pislik gelmesi sistemin olası en büyük arıza kaynağıdır. Bu nedenle suyun, işlenmiş su olması yada en azından giriş kısmına filitre takılmasını tavsiye ederiz.

6. AYDINLATMA
• Sistem RGB Power ledlerle etkili bir şekilde aydınlatılmaktadır, ayrıca bir aydınlatma gereksinimi duymaz. Işıklandırmanın da tamamı bize aittir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

Bir belgeselde Palmiye adalarının ortadaki otelin iç tasarımında kullanıldığını anlatıyordu..

Yalnız suyu öyle bir kontrol altına almışlar ki, şaşırdım kaldım...
Suyu yönlendirmeden önce dinlendiriyorlarmıymış ne yapıyorlarmış tam anlayamadım :D

Anlayan olursa anlatsın lütfen.