Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Kayan yazı nasıl yapılır?

Başlatan Recep METE, 13 Mayıs 2013, 16:28:34

Recep METE

Sevgili arkadaşlar aşağıda microc de yazılmış kodun ccs c ye çevrilişi nasıl olacaktır.Uzman kişilerin bu konuda ki yorumunu bekliyorum.saygılar.

PORTA=15;  // Düzgün gözükmesi için sütunu söndürmek gerekiyor. 7 yüklememin sebebi tüm sütunları söndürmek.
                                  PORTB=dizi[h];// Sırası ile harf'in sütun sütun kodları PORTB'ye yükleniyor.
                                  PORTA=h;    //PORTA'da hangi sütunun aktif edileceği saydırılıyor.
                                  delay_us(500);  //Ledlerin  belli bir süre yanması sağlanıyor.
                                 }
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

yldzelektronik

Olduğu gibi kullanabilirsin.Ancak öncesinde programında porta ve portb yi tanımlaman gerekli.Mcunun data sheetinde Porta ve Portb adresleri mevcut. Memory map kısmında idi yanlış hatırlamıyorsam..

Kolay gelsin.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Recep METE

Hocam bu şekilde değişiklik yapmadan programın tamamını ekleyip yapıştırdığımda ;

PORTA=15;
PORTB=dizi[h];
PORTA=h;

program derleme hatası veriyor.Bunlar micr c kodları. ben bunları ccs c ye uyarlayamadım.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: semfero - 18 Mayıs 2013, 14:52:30
Hocam bu şekilde değişiklik yapmadan programın tamamını ekleyip yapıştırdığımda ;

PORTA=15;
PORTB=dizi[h];
PORTA=h;

program derleme hatası veriyor.Bunlar micr c kodları. ben bunları ccs c ye uyarlayamadım.
mikroc de: portb=255;
ccs c de: output_b(255);
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Recep METE

Alıntı yapılan: meftun - 18 Mayıs 2013, 17:14:59
mikroc de: portb=255;
ccs c de: output_b(255);

Hocam Allah senden razı olsun.Tamam oldu bu iş.Bu forum sitesini ve sizleri gerçekten çok seviyorum.