Dişli satan yerler?

Başlatan meta1453, 13 Mayıs 2013, 17:50:30

meta1453

Herkese merhaba;

Forumu uzun zamandır takip ediyordum üye olmak bugüne kısmetmiş :)

Bi' projede dişli kullanmam lazım, İstanbul'da dişli satan veya yapan firmalar var mı? Yaptırmak ortalama ne kadara mal olur?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.
Melih BAŞOĞLU

Analyzer

Selam,

Onlarca çeşit dişli var, size hangisi gerekiyor?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

meta1453

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Dişliyi motorun devrini düşürmek için kullanacağım. Bu tür işler için en iyisi okuduklarıma göre helis dişliymiş. Ama fiyat olarak daha pahalıya gelir sanırım. Bu sebeple düz dişli düşünüyorum. Fiyat farkı çok fazla olmassa helis dişlide olabilir.

Melih BAŞOĞLU

Analyzer

Selam,

Melih bey dişliden ziyade dişli kutusu kullanmanızda fayda var. Piyasada onlarca redüktör var. Motor gücünüz, gövde yapısı, motor devriniz ve çıkış devrinizi belirtirseniz redüktör seçiminizde yardımcı olabilirim.
,
Analyzer

meta1453

Motorum 36mm capında yaklaşık olarak 75000rpm ve ben bunu 1500-2000 devir cıvarına düşürmek istiyorum. Buna uygun bir redüktör bulacağımı sanmıyorum, aslında bu sebeple kendim yapmaya düşünmüştüm.

Melih BAŞOĞLU

meta1453

Yardım edebilecek yok mu?

Melih BAŞOĞLU

Analyzer

Selam,

Motorunuz ufak duruyor. Özellikli bir motor değilse redüktörlü başka bir motor kullanma durumunuz nedir? Mugul motorda çeşitler var.Ayrıca 7000 rpm çok ciddi bir hız. Buna ancak kayış kasnak türü bir redüksiyon olabilir. Onda dahi ölçü nedeniyle sıkıntı çıkar.

Analyzer

z

Alıntı yapılan: meta1453 - 13 Mayıs 2013, 23:56:18
Motorum 36mm capında yaklaşık olarak 75000rpm ve ben bunu 1500-2000 devir cıvarına düşürmek istiyorum. Buna uygun bir redüktör bulacağımı sanmıyorum, aslında bu sebeple kendim yapmaya düşünmüştüm.

Melih BAŞOĞLU

Nasıl bir motor bu? Fotoğraf varmı?

O motoru bana ver, ben sana istediğin devirde motor bulayım. Değiş tokuş yani.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

meta1453

Elimdeki motor Rc araclarında kulllanılan fırcasız bir motor. Önceki mesajda dediğim gibi 75000rpm.

Fotoğrafı

[IMG]http://img443.yukle.tc/images/556221962.jpg[/img]

[IMG]http://img443.yukle.tc/images/293221962-2.jpg[/img]

Bu motoru kullanma sebepim yüksek torka ihtiyacım olması. Piyasada istediğim türden dc motor bulamadım mallesef. Tork olarak; 1500-2000rpm civarında ve tahmini olarak 50kg itmesi gerekiyor.

Dişli ile şöyle düşürmeyi planlıyorum;

Motora 11 dişe (1. dişli) sahip  (bundan sonra 11t olarak kullanacağım) bir çark takıp o carkın döndüreceği 50t (2. dişli) lik bir çark takacağım.

Burda 2. dişlinin dönüş hızını;  2.dişlinin devir sayısı = (motor devir x 1.dişli)/2.dişli
                                            2.dişlinin devir sayısı = 16500rpm

2.dişlinin ortasına perçimlenmiş 11t (3.dişli) bir dişli olacak ve 25t (4.dişli) lik bir dişliyi döndürecek.

Burda 4. dişlinin dönüş hızını;  4.dişlinin devir sayısı = (3.dişlinin devir sayısı x 3.dişli)/4.dişli
                                            4.dişlinin devir sayısı = 7260rpm

Son olarak 25t lik çarka perçinlenmiş 13t (5.dişli) lik çark 43t (6.dişli) lik çarkı döndürecek.

Burda 6. dişlinin dönüş hızını;  6.dişlinin devir sayısı = (5.dişlinin devir sayısı x 5.dişli)/6.dişli
                                            6.dişlinin devir sayısı = 2100rpm

Burdaki değerleri şimdilik girdim. Yaptırırken iyileştirme yapacağım.

Sanırım forumda yer bilen yok. Gidip keşif yapıcam artık.

Melih BAŞOĞLU

trgtylcnky

Ankara'da Konya Sokak'ta böyle dişli kutusu yapan bir amca var. Bildiğim kadarıyla o sokağın karşılığı İstanbul'da Karaköy Pasajıymış.

Mucit23

Yalnız 75000rpm bayağı yüksek herhangi bir plastik dişli saniyeler içersinde dümdüz olabilir :)

meta1453

trgtylcnky;

Bu bahsettiğiniz yerin ismi nedir? Telefon numarası var mı?

Mucit23;

Dediğiniz gibi saniyeler içinde dümdüz olur. Bu yüzden metal dişli yapan firma arıyorum, konunun başında belirtmeyi unutmuşum :)
Keşke plastik işimi görseydi onu bulması daha kolaydı.

Melih BAŞOĞLU