+12 ve -12 volt simetrik gerilim eldesi

Başlatan Extreme, 14 Mayıs 2013, 18:42:05

Extreme

Merhaba picproje üyeleri,

2x14.10volt (10VA) kaplı trafom var (2x12volt diye almıştım ama sıkıntı deyil şebeke gerilimine göre değişiyor. şu an ölçtüğüm değer 14.10volt olduğundan onu yazdım.)

tam dalga doğrultmaç devre (4xuf4001 ve 2x25volt 1000uF kondansatör devresinden sonra) 17.85volt dc ve -18.75 volt dc ölçülüyor buraya kadar sorun yok

17.85 volt dcyi 7812ye aktarınca 7812 çıkışından 11.82 volt dc

-18.75 volt dcyi 7912ye aktarınca 7912 çıkışından -12.09 volt dc alıyorum.

bu değerlerin tam olarak 12 volt -12 volt olmasını istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

skara1214

hocam adjastable olan regulatör kullanın böylece siz tam 12 -12 ye ayarlayabilirsiniz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

islergucler

Mefe

LM2576 adj entegresini kullanabilirsin. 3A akım kapasitesi var. Ama regülatör devreleri sabit bir gerilimde tutmak ve tam verimde çalıştırmak istiyorsan, regülatörlerin soğutmasını tam olarak yapmalısın. Yoksa verdiği gerlimler hep değişiklik gösterir.
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

F.T

regülatörlerin şase ayagına seri olarak 1n4007 koy.çıkış o kadar yükselir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Kabil ATICI

Veri kağıtlarında 7812 için +/- 0.5V gibi bir tolerans belirtilmiş. Tabii buna ölçü aletinin toleransınıda ekle...

ambar7

esensoy

bence lm2xxx serisi ama ayarlı değil de sabit +12 ve -12 veren regülatörleri kullanmalısınız,
"tam" kavramına da gelince elinizde ki malzemenin toleranslarıyla oynamalısınız, sonuçta avometre de belli bir hatayla ölçüyor,
lm serisinde de bobin ve regülatörün kendi hata yüzdesi etkili olacaktır
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

camby

Alıntı yapılan: Extreme - 14 Mayıs 2013, 18:42:05

bu değerlerin tam olarak 12 volt -12 volt olmasını istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Kullandığınız 7812'lerin tam marka modeli nedir ?

Ölçüm yaptığınız cihaz nedir ?

Yükte mi ölçüyorsunuz ? Boşta mı ?

Extreme

Alıntı yapılan: F.T - 14 Mayıs 2013, 19:06:04
regülatörlerin şase ayagına seri olarak 1n4007 koy.çıkış o kadar yükselir.

gnd tarafı anot olarak mı deniyim hocam?
Alıntı yapılan: esensoy - 14 Mayıs 2013, 20:35:55
bence lm2xxx serisi ama ayarlı değil de sabit +12 ve -12 veren regülatörleri kullanmalısınız,
"tam" kavramına da gelince elinizde ki malzemenin toleranslarıyla oynamalısınız, sonuçta avometre de belli bir hatayla ölçüyor,
lm serisinde de bobin ve regülatörün kendi hata yüzdesi etkili olacaktır
Alıntı yapılan: Mefe - 14 Mayıs 2013, 18:55:58
LM2576 adj entegresini kullanabilirsin. 3A akım kapasitesi var. Ama regülatör devreleri sabit bir gerilimde tutmak ve tam verimde çalıştırmak istiyorsan, regülatörlerin soğutmasını tam olarak yapmalısın. Yoksa verdiği gerlimler hep değişiklik gösterir.

hocam bunların datasheetine baktım bağlantıları daha fazla gibi ben sadelikten hoslanıyorum.
birde -12 volt çıkış veren lm2... serisi yok mu?

http://www.direnc.net/index.php?do=catalog/results&q=lm2576

Alıntı yapılan: skara1214 - 14 Mayıs 2013, 18:47:28
hocam adjastable olan regulatör kullanın böylece siz tam 12 -12 ye ayarlayabilirsiniz

hocam onu bilmiyorum normal sürekli kullandığımız lineer regülatör lm7812ler gibi mi bağlanıyor.

Alıntı yapılan: camby - 14 Mayıs 2013, 22:09:39
Kullandığınız 7812'lerin tam marka modeli nedir ?

Ölçüm yaptığınız cihaz nedir ?

Yükte mi ölçüyorsunuz ? Boşta mı ?

protek 506 kalibre edilmiş henüz alalı çok olmadı cihazı

yükte ölçüyorum boşta sıkıntı yok hocam tam 12 volt tam -12volt

tam marka modeli ST imiş.

F.T

7812 De dyodun  katodu saseye 7912 de anod saseye.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

fahri-

7812 ve 7912 yi precision olanlarından kullanırsanız problem olmaz . Normallerinden biraz daha pahalıdır o kadar.

Extreme

Alıntı yapılan: fahri- - 15 Mayıs 2013, 17:24:08
7812 ve 7912 yi precision olanlarından kullanırsanız problem olmaz . Normallerinden biraz daha pahalıdır o kadar.

hocam precision ne bilmiyorum 7812 diyince sadece bu model çıkıyor
http://www.dorukanstore.com/7812-L7812CV-RoHS,PR-974.html

camby

ST'nin 7812 lerinin datasheetlerine bakın orada çıkış yüzde hata oranları verilmiş , grafikleri çizilmiş. Load regulation ve line regulation gibi değerler var bunları grafikleri ve sıcaklıkla ilişkileri var hatta yaşlanmaya göre değişimleri var diye gidiyor. A AC AB gibi ekler gördüm bunlar da çıkış hassasiyetini belirliyor.

Bunların daha hassaslarını bulabilirsiniz , fiyatı da daha pahalı olur dışardan getirtmeniz gerekir vs.

Tam 12.000 ihtiyacınız var mı bunu da iyi karar vermek gerekir , ihtiyacınız olmasa bile yapmak isteyebilirsiniz orası ayrı tabi..

STM MAXIM TI gibi üreticilere bakın.

En hassas regulatorler charge pump sınıfı regulatorlerdır ancak bunlarda da akım kapasitesi ve voltaj kapasitesi çok sınırlı..

z

Hassas derken?

Charge Pump regülatörler neden hassas?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Extreme

ihtiyacım var mı bundan bende emin deyilim

+12 ve -12 voltla akım sensörü ve opampı besliyorum bunların tam olarak çalışmasını istiyorum . opamp ve akım sensörü hassas işlem yapıyor . tam 12.00 olmayınca sıkıntı yaşatıyor mu emin olamadım