0-70 V DC Güç Kaynağı Hakkında

Başlatan rkinaci, 15 Mayıs 2013, 14:19:27

rkinaci

Merhaba arkadaşlar,
Aşağıdaki gibi bir devre buldum istediğim voltaj aralığındaki güç kaynağı için. Sizin yapmış olduğunuz başka bir devre var mı yakın voltajlarda?
Devre de 2x50 V trafo kullanılmış. Devreden yüksek akım çekmeyeceğim için gücü düşük bir trafo kullanacağım. Trafoları internetten sipariş edebileceğim bir yer
var mı?

http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2012/09/0-70-volt-2-amp-dc-variable-power-supply.jpg
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

asma

Merhaba
Devre fena gözükmüyor.
Trafoyu 2X50Vac aradığınızda özel sarım siparişine gider bu iş.
Çift sargı (orta uçlu trafo) kullanmanın getirisi yoksa tek 50Vac işininizi görür. Tabiki iki diyot yerine köprü diyot kullanmanız gerekir.
2X24Vac bulmanız daha kolaydır.  ;)
Elinizde varsa çok akım çekmem diyorsanız, 2X12Vac yada 24Vac çıkışı olan trafolarda işinizi görür.
Yada devreyi çalıştırıp deneme imkanı sağlar diyelim.
İşinizi görecek trafo elinizde yoksa hazır alacaksanız, kademeli çıkışlı trafo tercih edin. (0,9,12,18,24,36,48V gibi)
48Vac bu devre için yeterlidir, daha sonra pek çok devre için trafo elinizin altında olacağını da unutmayın.
Bu devrede düşük voltajda akım çekerseniz oluşacak ısı başınıza bela olacak ve traforu kademeli aldığınız için çözüm üretebileceksiniz.  ;)

Kolay gelsin.

rkinaci

Hocam kendime zaten 0-30 DC ayarlı güç kaynağı yapmayı düşünüyorum. Bir çok devrede var aslında uygun olanlardan birisini yapacağım. 0-70 V DC güç kaynağını yapmak
istemem şundan dolayı. Elimde arızalı bir kaç tane kart var. Üzerinde kullanılan zenerler 48V, 50V vb. yüksek voltajlı olduğu için bunları test amaçlı bu devreyi yapmak
istiyorum. 0-50V AC trafoyu bile kaç yere sormama rağmen bulamadım. Temini bu kadar zor muydu trafoların yoksa ben mi yanlış yerlerde arıyorum?

malaga

Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

asma

Aradığınız trafoyu buldunuz mu?

Eğer zener testi için kaynak arıyorsanız sabit (ayarlı) akım kaynağı daha çok işinize yarar. Tabi birde ölçü aleti.
Şu konuda yazmıştık:
https://www.picproje.org/index.php?topic=39632.0
1mA'lik akım kaynağı
Bu devrede op-amp beslemesini ayrı (12V gibi) kollektör beslemesini ayrı (70V gibi) seçmeniz gerekecektir.
+1V uygulanan girişe bir pot ile 1-5V arsı ayarlı gerilim uygularsanı 1-5mA ayar imkanı olan sabit akım kaynağınız olur.
Zaten wattlı değilse 50V luk zener diyottan daha fazla akım geçirmemeniz gerekir.  ;)
Uygun transistörle esneklik sağlıyabilirsiniz.
Hatta 0(4)mA-20mA ayarlı bir akım kaynağı yaparsanız genel maksatlı bir cihaz olur. (zener diyot testi de yanında bedava)
Source sink farkı önemliyse dizayn değiştirilebilir, basite kaçılıp LM317HV ile sabit akım kaynağı yapılabilir. (kademeli akım değeri seçilebilir)

Kolay gelsin.

rkinaci

Hocam hala aradığım trafoyu bulamadım.  :( Linkini verdiğiniz sayfaya baktım ama zener testinde nasıl kullanacağımı tam anlamadım. Şimdi bende 57 V zener var ve bu zener 57 V kırılma gerilimine ulaşmadan akım kaynağıyla nasıl test ederim. Bunun dışında da zaten öncelikli amacım zener kırılma gerilimini öğrenerek zenerin kaç voltluk olduğunu bulmak. Yani elimde 10 tane zener var ama gerilimlerini bilmiyorum :(

asma

2x24Vac yada 0-48Vac kademeli çıkış arasaydınız kolayca bulurdunuz.
48Vac ile köprü dipi doğrultmadan sonra filtre kondansatörlerinde yaklaşık 67Vdc elde edersiniz.
Aradığınız ise 2x50Vac ve iki diyotlu tamdalga doğrultmaçla yaklaşık 70Vdc dir.
Önerdiğim değerler kolay bulunan değerlerdi ve işinizi görürdü. Keşke o şekilde arasaydınız.
Reklam olmasın resmi beğendiğim için link ekliyorum:
http://www.kartalotomasyon.com.tr/90-VA-Kademeli-Trafo,PR-9784.html
Bu tip trafolar pek çok işinizde kullanılabilir.
Ayrıca elinizde 2x12Vac yada 24Vac trafo varsa onuda kullanabilirsiniz yazmıştım.
Nasıl sorusuna yanıt:
https://www.picproje.org/index.php/topic,27492.0.html

Zener diyot ölçüm cihazı için gerekenler:  ;D
İki bağımsız sargısı olan besleme trafosu; sargının biri dijital voltmetreyi besleyecek, diğerinden 60-70 veya 200Vdc elde edeceğiz.
Sizin isteğinize göre tasarlanmış bir sabit akım sürücü veya akım sınırlayıcı. Ayarlı olması tercih sebebidir.
Hazır veya kendiniz yapacağınız DVM (pic veya 7107 kullanmanız size kalmış) Analog voltmetre de olur, bağımsız trafo sargısına gerek kalmaz.
Elimizdeki 70Vdc kaynağın bir ucuna prob bağlarız diğer hatta akım kaynağı bağlıdır ve akım kaynağı çıkışınada prob bağlarız. Problara paralel bir hattı voltmetreye bağlarız. Bitti.
Probları AVO metrenin diyot ölçme konumu gibi kullanabilirsiniz. Açık devreyken 70V görürsünüz, 57V zener diyotta ya 57V yada 0,7V görürsünüz. Ters bağladığınızda da zener yada devre zarar görmez.
Bu iş için elinizde mevcut bir adaptör trafosu vardır. Aradığınıza değmez.  ;)

Akım ayarı zenerin voltajı ve gücüyle alakalı yardımcı olur. Aynı güçte 5,6V zener ile 33V zeneri aynı akımda ölçmemelisiniz.
Katologları inceleyip gerçek kırılma noktasının kabul edilebilir akımlardaki değerden az da olsa farkı olduğunu görürsünüz. Bu yüzden karakteristik eğrisi denir.  ;)

Unutmadan simulatördeki devrede Ryük yerine zener diyot bağlayacaksınız. Bu iki uç ölçüm probu olarak kullanacağınız yerler.

Kolay gelsin.