Altın havya ucu

Başlatan z, 18 Mayıs 2013, 13:32:33

pwm.c

Altın şart değil istersen gümüş kullan, bu da soymetaldir ve altına nazaran daha ucuzdur ancak yüksek sıcaklıkta hepsi bozulur.
ayrıca, ERSA'nın havya ucları yeterince dayanıklı zanten. böyle bişeye gerek yok.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

z

Gümüş altına kıyasla çok yumuşak bir metal. Üstelik gümüş oksitlenir (Gümüş kaşık çatal ara ara parlatılır).

Not: Gümüş kararmasının sebebi kükürtmüş. http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCm%C3%BC%C5%9F

Ersa havya kullanıyorum zaten. Uçları da orjinal alıyorum. Fakat ne yalan söyleyeyim havya ucunu işime geldiği gibi zorluyorum. Aslında smd işleri için ayrı bir havya alıp onu sadece ince işlerde kullanmam gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

madpic

Yaş 40 olmadan gözler tırt oldu son bir aydır tel ekranına bile bakarken yazılar yok oluyor artık.
İş yerindeki altıncı arkadaşı kafalayabilirsem ince uçlardan birini kaplatıp denemek isterim.

z

Kaplama işi sakat. Kaplama çok ince olacağı için çok kısa zamanda hasar görecektir.

camby

Hocam geçen hafta ben de LQFP64 ile çok uğraştım. Pad'ler kalktı , çip yamuldu , bu sefer oldu dedim kısa devre öttü o da.

Sonunda 2 tane yaptım gibi 1i el emeği , diğeri sıcak hava. Elle yaptığıma bağlandım ama henüz çalışır bir kod atmadım içine , sıcak havalı olanı henüz test etmedim ama o da güzel duruyor.

Kılıf da sizdeki gibi bende de tam fit olmuş ( altium ) o da biraz zorlaştırdı tabi.

Gözlerimde problem yok ama yine de büyüteçsiz çalışılmıyor LQFP ile.

Sıcak hava ile denediniz mi hiç ?

https://www.youtube.com/watch?v=OkjOwuSEzKU

https://www.youtube.com/watch?v=8qZVbyUfMuk

pad'leri lehim kaplayıp sıcak havayı basıyorlar.. Krem lehim yok.

Krem lehim ile yapanları da var :

https://www.youtube.com/watch?v=2Z7nCAxS2Rg

Krem lehim + bga ' da böyle :

https://www.youtube.com/watch?v=af3rJ_wuO_w

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 18 Mayıs 2013, 18:42:01
SMD direnç, kapasitor, diyod, regülatör ne varsa çok güzel lehimledi. Fakat STM32F103 ün ebesini belledim. Lehim emme teliyle kısadevreleri kaldırayım derken çipin aynı sıradaki bacakları bir yöne hafifçe eğildi ve düzeltilmesi imkansız hal aldı.

Gözlerim çok kötü olmuş. 1 seneden beri LQFP türü çip lehimlemiyordum ve sanırım artık bu tip teknisyenlik işlerine elveda demenin vakti gelmiş. Gelecek sene durum daha da vahim olacak.

İlk kart çöpe gitti. 2. kartta hiç bir malzemeyi monte etmedim sadece LQFP çipin padlerini lehimledim ve daha sonra lehim emme teliyle kabarıklıkları aldım. Ardından  pcb de çipin konacağı yerin ortasına kırtasiyede satılan kağıt tutkallarından bir damla koyup çipi hizaladım.

Aşağıdakine benzer üstü düz cam olan ocağın üstüne PCByi koydum ve on-off anahtarını elimle sürekli on-off ederek kartın kavrulmasını engelledim ve çipin padlerindeki lehimi gözledim.

Çip çok kalite lehimlendi gibi görünüyor.

Fakat bu gözler beni çok korkutuyor ve yakında mesleğe elveda demek zorunda kalacağım gibi görünüyor.

Satın aldığım merceklerin sayısı vs bu kaçınılmaz sonun bir göstergesi gibi.

Ciddi şekilde yakın görme sorunu olup bu konuda konuşmak isteyenler varsa dinlemek istiyorum.

Bu saatten sonra elektroniğin yerine koyabileceğim hangi hoby olabilir ki? Karı kıza mı takılsam?

Benzer problemleri bende yaşıyorum. Bu arada yaşım 55 2.5 derece miyopum olduğundan bu yaşa kadar idare edebildim. Son 8 senedir yakın problemim gittikçe artan yapıda devam ediyor.
Buna rağmen daha geçen hafta:

bu ürünün eşdeğeri bir vidyo kontrolcüsünü prototipe topladım.
3 derece yakın gözlüğüyle ancak görebiliyor gibiyim.

Gerek bga larda gerek QFP kılıflarda geçmişten gelen fazla tecrübemden dolayı geliştirdiğim kolay montaj tekniğinden dolayı sorunsuz yapabiliyorum. Ama gözlüksüz yada büyüteçsiz asla başatamam.

Kısaca anlatmam gerekirse öncelikle uygun bir uçla (Ersadan randuman alamadığımı belirteyim. Kürek uçla şöle böle ama çok kısa ömürlü oluyorlar. Sonunda eski bozulmuş yanmaz uçardan kendim yaptığım ortası çukurlaşmış ince bakırı açılmış uçla) pad leri uygun miktarlarda lehimle doldurarak (Ersanın kürek ucuyla daha kolay yapılabiliyor) çapraz uçlarla eksen kaymalarına uygun 2 ayağı (sol üst ve sağ alt gibi) lehimliyorum. Hatalı oturmayı giderinceye kadar başkasını lehimlemiyorum. Emin olduktan sonra ayaklara sıvı flux gezdiriyorum. Genişletilmiş ağızla (Çipinize uygun genişlik) tüm çipi ısıtarak tam ortadan hafif baskı yaparken lehimlerin eriyip bacakları sarmasını bekliyorum. Soğuduktan sonra göz kontrolü yapıyorum.
Not: eğer ısıttığınız boardun altını ısıl bir izolatörle kaplamazsanız havadar olursa aşırı ısı uygulamak zorunda kalırsınız ve çipiniz hasar görebilir. Ben izolatör olarak 3-4 kat kağıt havlu kullanıyorum.

Konumuz havya ucu aslında. Altın düşük ısıda eriyen kolay alaşım yapabilen yıumuşak bir metal olduğundan tavsiye etmem.
Aşınmayan havyalarda alaşım yapmayan ve lehime engel oluşturmayan kaplamalar kullanılır. ama iç kısım ısıl iletkenlikteki tartışılmaz kalitesinden dolayı gene bakırdır. Aşınmayan demek doğru değil zira uzun vadede kullanıcıdanda kaynaklanan sebeple mutlaka aşınmaktadır. Bakır göründükten sonra lemimin erimediği sıcaklıkta bile lehimle alaşıma girerek  hızla deforme olmaktadır. Kısacası bakır havya uçlarında problem oksitlenme değil alaşım yoluyla erimedir. Zannedersem (emin değilim) tungsram ve krom-nikel karışımı bir alaşımı kaplama maddesi olarak kullanıyorlar.

Prototip çalışmalarda zorunlu olarak el aletlerine ihtiyaç duyduğumuzdan dolayı daha uzun yıllar havya kullanımı olacak. Seri üretime sunduğumuz devrelerde hatalı montaj dışında  zaten gereksinimimiz yok.

restore

peki hocam bu cnc torna elmasları nasıl olur . deneme yapılabilinir mi ? 

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: restore - 19 Mayıs 2013, 22:20:13
peki hocam bu cnc torna elmasları nasıl olur . deneme yapılabilinir mi ? 

Torna elmasları sertlikte dayanıklılıkta uygun olsada çok kötü sıcaklık iletkenliğine sahip.
Fizik kimya uygulamalarından araştırırsanızsıcaklığı endüstride en iyi ileten ucuz 2 element var.
birincis bakır ikincisi aluminyum. Bknz. Çelik tencere tabanları (Aluminyum). CPU Soğutucu tabanları (Aluminyum tabanı bakır çekirdek).
Bakır önde gelendir. Ama yumuşak ve alaşım yapmada 1 numara olduğundan (kalayla karıştığında pirince dönüşür) Dış kısmına sert ve aşınmayan materyalden kaplama yapılır. İnce bir tabakayla kaplı yapılırki sıcaklık iletmeyi etkilemesin.

restore

fikrimin dayanagı  saglam bir uca ulaşmak oldugunu düşünerekten , iletkenliği yüksek güç ile telafi edebilinir diye düşünmüştüm.sanırım iletkenlik ihtiyacı daha baskın olacaktır.

bigbey

Ciddi şekilde yakın görme sorunu olup bu konuda konuşmak isteyenler varsa dinlemek istiyorum.
Ben 1.5 senedir lens kullanıyorum. şu an +1.75 lens kullanıyorum ve alıştıktan sonra ayda bir, iki ayda bir değiştiriyorum. devamlı gözümde takılı. Rahat bir kart çalışması yapıyorum. Eğer çok ince bir yapıya müdahale edeceksem Kafaya takılan mercekli şapka kullanıyorum. Görme kaybı ileri yaş'ın getirdiği bir eksiklik. Benim bu yaptığım uygulama birazcık uzak görüntüyü zayıflatıyor. Gözlük kullanmak çok zor benim için en iyi çözüm lens kullanmak oldu. Tavsiye ederim. yüzey montajlı ince işlerde sıcak hava + flux kullanmak sanırım en iyisi.
TA6R

erhanmete

ersa i-con pico  kullanıyorum.
sanırım geldiğinden buyana hiç kapatmadım (3 ay kadar)
ayarladığını süre sonunda bekleme moduna geçiyor ve 60 dereceye düşüyor.
inanılmayacak  şekilde ucu hala ilk günkü gibi.
neden 3 aydır açık diye sorarsanız ersanın dağıtıcısı bıraktı ürünü deneme için kapatma dedi kapatmadım bende :)

bymrz

Gözlerim çok kötü olmuş. 1 seneden beri LQFP türü çip lehimlemiyordum ve sanırım artık bu tip teknisyenlik işlerine elveda demenin vakti gelmiş. Gelecek sene durum daha da vahim olacak.
...

Fakat bu gözler beni çok korkutuyor ve yakında mesleğe elveda demek zorunda kalacağım gibi görünüyor.

Bu saatten sonra elektroniğin yerine koyabileceğim hangi hoby olabilir ki? Karı kıza mı takılsam?

Hocam öyle basit bir nedenden emekli olunsaydı, benim işe başlamadan emekli olmam lazımdı...

Benim yaş 27... Üniversiteni son yıllarında(20-21 yaşında) başlayıp hızla ilerleyen bir rahatsızlığım oldu. Hâlâ da devam ediyor. Sizin rahatsızlığınız hipermetrop ve çok basit bir rahatsızlık. Ben çalışabilmek için özel sert lensler ve üstüne gözlük kullanıyorum . Gözün tekiyle idare ediyorum şimdilik. Bu dediğim ekipmanlar olmadığında bilgisayardan bir kelime bir okuyamıyorum. Bir çok operasyon geçirdim, kornea nakli oldum, vs.. vs.. Fakat mesleğime devam ediyorum. Aile ve çevremdekilerin "memur ol" baskılarına aldırış etmeyip hâlâ özel sektörde devam ediyorum. Memurluk için de (engelimden dolayı) imkanlarım var. Fakat ben biraz daha kendime bir şeyler katabilmeyi hedefliyorum. Belki daha sonra teknik öğretmen, vs. olup, bu deneyimi birilerine aktarabilirim...

Yani bir kardeşiniz olarak tavsiyem, "Durmak yok! Yola devam ..."      ::)  ;D

CLR

Merhaba,

Ben weller WD1 kullanıyorum, bende orjinal uçlarıda var ama çok verimli bulmuyorum, aliexpress'ten 2 tane uç seti aldım, aşağıdaki şekilde kullanıyorum.

Aslında bu uçları ilk hakko havyada gördüm. Hakko'da profesyonel havyadır.

http://www.aliexpress.com/snapshot/224697799.html    // çok ince işlerde

http://www.aliexpress.com/snapshot/230347469.html   // özellikle smd chip lehimlerken kullanıyorum,

Belki ilgilenen olur diye yazdım.
Knowledge and Experience are Power

berat23

Alıntı yapılan: alone_lover - 20 Mayıs 2013, 14:35:09
Hocam öyle basit bir nedenden emekli olunsaydı, benim işe başlamadan emekli olmam lazımdı...

Benim yaş 27... Üniversiteni son yıllarında(20-21 yaşında) başlayıp hızla ilerleyen bir rahatsızlığım oldu. Hâlâ da devam ediyor. Sizin rahatsızlığınız hipermetrop ve çok basit bir rahatsızlık. Ben çalışabilmek için özel sert lensler ve üstüne gözlük kullanıyorum . Gözün tekiyle idare ediyorum şimdilik. Bu dediğim ekipmanlar olmadığında bilgisayardan bir kelime bir okuyamıyorum. Bir çok operasyon geçirdim, kornea nakli oldum, vs.. vs.. Fakat mesleğime devam ediyorum. Aile ve çevremdekilerin "memur ol" baskılarına aldırış etmeyip hâlâ özel sektörde devam ediyorum. Memurluk için de (engelimden dolayı) imkanlarım var. Fakat ben biraz daha kendime bir şeyler katabilmeyi hedefliyorum. Belki daha sonra teknik öğretmen, vs. olup, bu deneyimi birilerine aktarabilirim...

Yani bir kardeşiniz olarak tavsiyem, "Durmak yok! Yola devam ..."      ::)  ;D

gözünüzdeki rahatsızlık keratakonus mu acaba?

z

Benimkisi klasik ileri yaşlarda ortaya çıkan yakın görme sorunu. Kartal gibi gözlerim vardı halbuki.