3 fazlı motorlarda akım ölçümü neden genellikle 2 fazdan yapılır ?

Başlatan elektroacemi, 18 Mayıs 2013, 16:31:01

elektroacemi

Merhaba Arkadaşlar
3 faz motor kontrol için hazırlanmış elektronik panolarda neden 2 faz akım trafosundan geçiliyor ?

Tek faz geçirsek akım değerini okumuş oluruz, 3 fazı ayrı ayrı kontrol etmek daha güvenli olur. Ama genelde cihazlarda 2 faz ölçülüyor, bunun bir nedeni var mı ?

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

elektroacemi

F.T

bana kalırsa hiç takmasın motor kendiliğinden girip çıksın.  :D
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Kirşof kanunundan dolayı.

Bir 3 uçlu elemanın 2 bacağından akan akımı ölçüyorsan 3. bacaktan akacak akım diğer iki akımın toplamı kadardır. (Fakat akımın ani değer olarak düşünmelisin) Bu nedenle 3. akımı ölçmeye gerek yok. Bu nedenle motor sürücülerde 2 akım ölçülür.

Eğer ölçülmeyen koldan akan akım artarsa zaten bunun etkisini 2 ölçü aletinden de görürsün. Bu nedenle panolarda 3.akımı gözleyecek ampermetre bağlanmaz. (Maliyetten kaçınılır)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektroacemi

Alıntı yapılan: z - 18 Mayıs 2013, 17:10:44
Kirşof kanunundan dolayı.

Bir 3 uçlu elemanın 2 bacağından akan akımı ölçüyorsan 3. bacaktan akacak akım diğer iki akımın toplamı kadardır. (Fakat akımın ani değer olarak düşünmelisin) Bu nedenle 3. akımı ölçmeye gerek yok.

Eğer ölçülmeyen koldan akan akım artarsa zaten bunun etkisini 2 ölçü aletinden de görürsün.

Ama 3 fazlı motor çalışırken 3 fazdan da aynı akım (motorda sorun yoksa) geçer.

z

Fazlardan birisinin voltajının değiştiğini düşün. Ya da motor sargılarından birisinde sorun oluştuğunu.

elektroacemi

Benim takıldığım yer orası değil. 3 faz diğer iki fazın toplamı kadardır dediniz ben oraya takıldım. Benim gördüğüm sistemlerde iki fazı akım trafosundan geçirip doğrultup ölçüyor. Bu durumda ölçülmeyen fazda sorun varsa bu ölçülen fazları doğrudan etkiler mi ? Etkilerse bu şekilde ölçülmeyen fazı kontrol etmek (veya ediyormuş gibi olmak) ne kadar sağlıklı ?

z

Elbette etkiler. (Motorda 3 faza ilave olarak nötür kullanılmadıysa)

Kağıt kalemi al çiz.  Yıldız motorda daha kolay anlaşılır.

Yıldızın 2 kolundan giren akımlar nereden çıkar?  Motor olarak çizme 3 direnç çiz. Dirençlerin birer ucu ortak olsun ve boşta kalsın. Çiz ve kafa yor.

Iu+Iv+Iw=0

Iu ve Iv biliniyor olsun.

Iw=-(Iu+Iv)

Bundan dolayı iki fazı ölçmek yeterli.

Sorunla alakalı değil ama TI'ın patenlediği ve motor sürücülerde kullanılan tek dirençle 3 faz akımını ölçme tekniği de var.

dijital74

Bu yıldız ve üçgen bağlantıların olduğu motor tasarımlarında nötr ucu olmuyor mu ?

z

Üçgen bağlantıda nötür ucu olmaz. Yıldızda olur ancak genellikle nötür bağlantısı yapılmaz. Yapılırsa bu durumda motorun 3 faz akımının da ayrı ayrı ölçülmesi gerekir.

Salih

3 Fazlı asm lerde en büyük risk iki faza kalıp çalışmaya devam etmeleridir.
2 faza kalma durumu herhangi iki fazın akımına bakmayla anlaşılabilir.
3 fazın da akımına bakmaya gerek yoktur.

pisayisi

SVPWM ile sürülen 3 fazlı motorlarda sadece dc bus akımını ölçerek ve anahtarlama elemanlarının durum tablosunu mikroişlemcide kullanarak her bir fazın akımını ölçmeden 3 faz akımını da bir elektriksek faz için hesaplayabilme imkanı mevcut.

Single-Shunt Three-Phase Current Reconstruction

http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/01299a.pdf
Murat

elektroacemi

Alıntı yapılan: z - 18 Mayıs 2013, 18:04:56
Elbette etkiler. (Motorda 3 faza ilave olarak nötür kullanılmadıysa)

Kağıt kalemi al çiz.  Yıldız motorda daha kolay anlaşılır.

Yıldızın 2 kolundan giren akımlar nereden çıkar?  Motor olarak çizme 3 direnç çiz. Dirençlerin birer ucu ortak olsun ve boşta kalsın. Çiz ve kafa yor.

Iu+Iv+Iw=0

Iu ve Iv biliniyor olsun.

Iw=-(Iu+Iv)

Bundan dolayı iki fazı ölçmek yeterli.

Sorunla alakalı değil ama TI'ın patenlediği ve motor sürücülerde kullanılan tek dirençle 3 faz akımını ölçme tekniği de var.

Vektörel olarak bu toplam doğru. Ama benim gördüğüm cihazlar doğrultarak ölçtüğü için dirkt lineer değerden karar vermiş oluyor. Böyle olunca da kafam karıştı.

z

Fikri görmen açısından bazı işlemler yapacağım, işlem hatası yapıp yapmadığımı kontrol edersin.

2 fazı doğrultup ölçtüğüne göre Iumax,Ivmax akımlarını biliyorsun.

3.fazın akımı  Iw=-(Iu+Iv)

Ölçmediğimiz bu akım doğrultulsaydı ve ölçülseydi ne olurdu?

Eksiden kurtulabiliriz. Ayak bağı olmasın.

Iw=IumaxSin(x)+IvmaxSin(x+120)=IumaxSin(x)+Ivmax[Sin(x)Cos(120)+Sin(120)Cos(x)]

Iw=IumaxSin(x)+Ivmax[-1/2Sin(x)+K3/2Cos(x)]

Iw=Sin(x)[Iumax-Ivmax/2] + Ivmax K3/2Cos(x)]

Bu akımı ölçüp doğrultsaydık

Iwmax=Kkok[(Iumax-Ivmax/2)^2 + (Ivmax K3/2)^2]

kkok karekok, K3 kok3 demek

Iwmax=Kkok[(Iumax-Ivmax/2)^2 + (Ivmax K3/2)^2]

Iwmax=Kkok[Iumax^2 - IumaxIvmax +Ivmax^2/4 + 3Ivmax^2/4]

Iwmax=Kkok[Iumax^2 - IumaxIvmax +Ivmax^2]

O halde Iwmaxı ölçmesen bile Iumax ve Ivmax dan yararlanarak Iwmaxı hesaplayabiliriz. Bu durumda 3. bir ampermetre devresini kullanmamakla maddi kazancımız olur.