Mosfet ile Filtresiz DC sürerken karşılaşılabilecek sorunlar

Başlatan Pyrodigy, 20 Mayıs 2013, 12:30:50

Pyrodigy

Merhaba arkadaşlar
50-60 HZ AC nin Köprü diyot ile Doğrultularak elde edilen DC yi, herhangi bir Kapasitör ve/veya ilave Nüve filtresi uygulanmadan Mosfetin Drain-Source sinden geçirmek istesem, Mosfet bunu desteklermi ? Mosfetin datasheetinde bununla ilgili bir bilgi varmıdır ? Yani drain-source arasından geçirilecek voltajın max-min frekans aralığı vs.. gibi
Sürmek istediğim Voltaj mosfetin desteklediği sınırlar içerisindedir. Henüz herhangi bir çizimim yok sadece bilgi amaçlı danışmak istedim.
Saygılar

Persistance is the name of the game in this business....

magnetron

z

Köprü diyod çıkışındaki voltajı mosfet ile anahtarlayabilirsin. Çıkabilecek en büyük sorun, eğer mosfet çıkışına kapasitör bağlayacaksan "surge" akımın mosfeti bozma ihtimalidir. Paralel diyodu olan seri endüktans yada daha sonra uçları kısa devre edilecek bir direnç ile bu soruna çözüm getirmen gerekebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Pyrodigy

Öncelikle
İlginize teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: magnetron - 20 Mayıs 2013, 13:01:12
mosfet anahtar görevi mi görecek yani ?

olabilir
Evet hocam Mosfeti çok düşük frekanslarda 10 saniyede aç-kapa gibi Anahtar olarak kullanmayı planlıyorum.

Alıntı yapılan: z - 20 Mayıs 2013, 13:05:30
Köprü diyod çıkışındaki voltajı mosfet ile anahtarlayabilirsin. Çıkabilecek en büyük sorun, eğer mosfet çıkışına kapasitör bağlayacaksan "surge" akımın mosfeti bozma ihtimalidir. Paralel diyodu olan seri endüktans yada daha sonra uçları kısa devre edilecek bir direnç ile bu soruna çözüm getirmen gerekebilir.
Hocam mosfetin çıkışına herhangi Kapasitör koymayı planlamıyorum, ancak mosfeti korumak için RC filtresi yada paralel diyot koyacağım, bu durumda yinede 50-60 HZ lik DC geçirdiğimde Ripple lar Mosfete zarar verirmi?

Mantık olarak akıl yürüttüğümde Her nekadar Doğrultulan DC ye Kapasitör ile düzgün bir filtreleme yapsamda mutlaka ya yük çekimide yada düşük kapasitede azda olsa bir Frekans olacaktır, yani mosfet bu tarz bir duruma hazır imal ediliyordur diye tahmin ediyorum.

z

Şemadaki uygulamada sorun çıkacak bir durum görülmüyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

xenix

Zarar vermez, doğrultulmuş 50Hz alternatif gerilim ile beslenerek MOSFET ile herhangi bir yükü anahtarlayabilirsin. Endüktif yükler için freewheel diyot gerekli.

Şebekeden gelebilecek yüksek gerilim darbelerine karşı doğrultucu girişine varistör eklemelisin (14K275 gibi). Aksi taktirde binlerce voltluk bu darbe gerilimlerini MOSFET görecektir.

Darbe akımı arttıkça varistörün de limitleme gerilimi artıyor. Varistör kullansan dahi 400V luk bir MOSFET çok yetersiz kalacaktır. En az 600V, bulabilirsen 800V luk bir MOSFET kullan.

Tamamen güvenli tarafta kalmak adına MOSFET için RCD snubber ekleyebilirsin. Anahtarlama frekansın düşük olduğu için 220ohm-100nF değerlerini kullanabilirsin.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: xenix - 20 Mayıs 2013, 15:56:08
Zarar vermez, doğrultulmuş 50Hz alternatif gerilim ile beslenerek MOSFET ile herhangi bir yükü anahtarlayabilirsin. Endüktif yükler için freewheel diyot gerekli.

Şebekeden gelebilecek yüksek gerilim darbelerine karşı doğrultucu girişine varistör eklemelisin (14K275 gibi). Aksi taktirde binlerce voltluk bu darbe gerilimlerini MOSFET görecektir.

Darbe akımı arttıkça varistörün de limitleme gerilimi artıyor. Varistör kullansan dahi 400V luk bir MOSFET çok yetersiz kalacaktır. En az 600V, bulabilirsen 800V luk bir MOSFET kullan.

Tamamen güvenli tarafta kalmak adına MOSFET için RCD snubber ekleyebilirsin. Anahtarlama frekansın düşük olduğu için 220ohm-100nF değerlerini kullanabilirsin.
Hocam bahsettiğin varistor (14K275 )u nereye eklemek gerekli ? Örnek bir şema varmı acaba ?
Uygulamada 400 Vluk mosfet kullanmayı düşünüyorum ancak direkt şebekeyi doğrultmuyorum.  maksimum doğrultulmuş 110 - 140 VDC sözkonusu. Yinede 400 V luk Mosfet yetersizmi kalır sizce ?

Ayrıca Mosfeti korumak için RDC snubber devresi için ufak bir ön çalışma yaptım. Umarım doğrudur.

xenix

Snubber kısa devre olmuş, böyle olmaz. Aşağıdaki gibi snubber'ı doğrudan mosfete takın. Bir de 1n4007 çok yavaş bir diyottur, snubber için kullanılmaz. BA157-BA159 gibi hızlı bir diyot kullanın.

275V varistörler 220-240VAC şebekelere doğrudan bağlanır, siz de şebeke voltajının girdiği yere bağlayabilirsiniz. 110VAC için köprü doğrultucudan önce 14k140 kullanabilirsiniz.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: xenix - 21 Mayıs 2013, 10:31:47
Snubber kısa devre olmuş, böyle olmaz. Aşağıdaki gibi snubber'ı doğrudan mosfete takın. Bir de 1n4007 çok yavaş bir diyottur, snubber için kullanılmaz. BA157-BA159 gibi hızlı bir diyot kullanın.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

275V varistörler 220-240VAC şebekelere doğrudan bağlanır, siz de şebeke voltajının girdiği yere bağlayabilirsiniz. 110VAC için köprü doğrultucudan önce 14k140 kullanabilirsiniz.
Detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim hocam.  Snubebr olarak kullandığım devre buydu.

Ayrıca
Varistor AC şebekeye Paralelmi yoksa serimi bağlanır?
Yani bu şekildemi?

xenix