Güç transistöründe ısınma sorunu

Başlatan aster, 10 Aralık 2004, 13:02:11

aster

Elimde bildiğiniz bir adaptör var. Çıkış ta NPN bir tansistörle ayarlı gerilim ve akım alıyorum.
Sorunum, bu tansistöre fazla asılırsam akım çekersem haliyle ısınıyor
ısınmasını en aza indirmem gerekiyor (soğutucu ilavesi ile değil)
giriş 0-16 VDC, TR 2N3055 ve akım gerilim ayarlı Imax 5 Amp
Devre yapısı itibari ile PWM de kullanmam zor, ama anoloğu takrar PWM e çevirme olabilir (ete nin yaptığı devrenin tersi)
bana ne önerirsiniz ?  :roll:

diot

bende kullandığım bir lab tipi güç kaynağı var . 0-30 volt  devreyi inceledim besleme trafosu  kademeli. Besleme çıkışı düşükse en düşük trafo çıkışını role ile seçiyor . Çıkış erilimi arttıkça sıra ile trafo çıkışıda üst gerilim kademelerine geciyor.
dolayısı ile güç transıstorunun Vce gerilimi devamlı minimumda duruyor ve kayıp güçte düşük oluyor.

aster

Evet bunu biliyorum, giriş çıkış taki voltaj farklılığı ısınmanın en büyük etkeni, lakin trafom kademeli değil ama trafo girişine bir dimmer yaparsam dediğin olur. Başka öneriler ?

arslan74

Aster demişki;
Alıntı Yaplakin trafom kademeli değil ama trafo girişine bir dimmer yaparsam dediğin olur.

Voltaj trafosuna dimmer devresi bağladın mı Trafo patliyor. Denemesi bedava girişe diyot ekle gör bakalim nelere oluyor. Benim başıma geldi sende trafondan olma.

Ama cıkış gücünü biraz düşürürebilirsin. Cıkışı tam doğrultma yapma. Yarım dalga doğrult o zaman gücü bağagı azaltmış olursun. Yani köprü diyotu cıkartib yerine sadece bir adet diyot koy.

aster

Daha önce trafo girişine dimmer (artık ağzımız alışmış Türkçesi AC kıyıcı)yapıp çıkıştan istediğim gerilimi veren bir devre yapmıştım sorun olmamıştı ama dediğini dikkate alacağım. Evet uçuk önerilerde olabilir bu konu önemli çünkü

bipekkan

Arkadaşım tek başına bu transistörden 5 Amper çekemezsin yada tava kadar soğutucu kullanman gerekir. Çözümü var. 2N3055' i süren transistörü BD242C ile değiştir ve çıkışa ,kaç amper çekeceksen amper başına bir transistör olmak üzere o kadar 2N3055' i parelel olarak ilave et.
Yani 5 amper çekeceksen 5 adet 2N3055 olacak. 2N3055 lerin devredeki montaj biçimini bilemiyorum bu nedenle tahmini yazacağım. 2N3055'leri betaları yani akım kazançları farklı olabileceğinden, herbir transiatörden eşit akım çekebilmek için de emitter veya kollektörlerine seri olarak 0,1 Ohm 2 watt direnç koy.
Tabi trafo enaz 20 volt 7-8 Amp verebilmelidir. Doğrultucu diyotlarını eğer 5 Amp çekeceksen tercihan 10 Amp verecek şekilde seçmen gerekiyor. Ayrica Bu transistörleri istesende istemesende  K5'e göre seçeceğin bir soğutucuya kollektörleri mika ve ısı macunu ile yalıtarak monte edeceksin. Bir diğer çözümde tek transistör kullanacaksan ve de ısrarlıysan 12 volt ile çalışan bir bilgisayar power supply fanını mevcut soğutucu üzerine monte edebilirsin, ama yine de 5 amp. :D  için en az 2 adet 2N3055 kullanmalısınız.......

aster

Sayın BAYPİPO hoş geldiniz,

Çok özür dilerim, mevcut devrede paralel 2 adet 2N3055  ve emiterlerde serii 5W 0.22ohm vede uygun bir soğutucu da var.
Fakat fan kullanmam olanaksız. Dediğiniz gibi transistör adedini arttırırsam güç dağılımı da bölünecek hemen deniyorum

HellMarch

yada yerine 2N3055 den daha güçlü transistör koymayı dene Mesela 2n3773 gibi yada 2SC5200 gibi belkide ekstradan paralel transistör bağlamana bile gerek kalmayacak denemek lazım .

Kolay gelsin .