TLP250

Başlatan barışyk, 21 Mayıs 2013, 19:00:35

barışyk

arkadaşlar mosfet sürmek için TLP250 önerisini aldım. ancak bu entegrenin bağlantı şekillerini kataloğunda falan bulamadım. çalışan bir devrenin şemasını paylaşabilir misiniz?

H köprü Mos lar sürülecektir. pwm sinyallerini pic ile üretiyorum.

vedo35

Bir Google yap bulursun. Ben birsuru buldum  ;)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

barışyk

acaba o buldukların çalışıyo mu sıkıntı orada ve hiç biri birbirini tutmuyo hangisine güvenecez ?

fgokcegoz

Şöyle bir devre tasarlayıp kullanmıştım zamanında, ufak bir DC motor hız kontrolü için... Sende kullanabilirsin...

"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

barışyk

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 21 Mayıs 2013, 21:00:29
Şöyle bir devre tasarlayıp kullanmıştım zamanında, ufak bir DC motor hız kontrolü için... Sende kullanabilirsin...

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

benim devrem H köprü olduğu için TLP den 4 tane mi kullanmam gerekecek?

fgokcegoz

Evet, 4 adet mos sürüyorsanız, 4 adet TLP250 veya türevi mos sürücü entegresi kullanmalısınız.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

barışyk

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 21 Mayıs 2013, 22:49:50
Evet, 4 adet mos sürüyorsanız, 4 adet TLP250 veya türevi mos sürücü entegresi kullanmalısınız.

peki hocam bu TLP250 lerin besleme gerilimleri birbirinden bağımsız kaynak olmak zorunda mı? izolasyon olması için ayrı ayrı trafolardan mı beslememiz gerekiyor

fgokcegoz

TLP250 lerin beslemesini aynı yerden alabilirsin. Bunun için izoleli tek kaynak yeterlidir. Ayrıca TLP250 lerin içinde optik izolasyonda mevcut. Her birisi için ayrı ayrı izoleli kaynak kullanmana gerek yok diye düşünüyorum.

xenix

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 22 Mayıs 2013, 09:57:01
TLP250 lerin beslemesini aynı yerden alabilirsin. Bunun için izoleli tek kaynak yeterlidir. Ayrıca TLP250 lerin içinde optik izolasyonda mevcut. Her birisi için ayrı ayrı izoleli kaynak kullanmana gerek yok diye düşünüyorum.

TLP250 lerin beslemesini aynı yerden alamazsınız. H-köprü devresinde alttaki 2 gate drive beslemesi ortak olabilir. Ancak yukarıdaki gate drive beslemeleri farklı olmadır. Özetle, en az 3 adet izole 12 V gerekli, 2 tanesi yukarıdaki sürücüler için, 1 tanesi aşağıdakiler için.

Bootstrap'lı gate driver kullanırsanız izole kaynaklara gerek kalmaz.

barışyk

Alıntı yapılan: xenix - 22 Mayıs 2013, 11:21:14
TLP250 lerin beslemesini aynı yerden alamazsınız. H-köprü devresinde alttaki 2 gate drive beslemesi ortak olabilir. Ancak yukarıdaki gate drive beslemeleri farklı olmadır. Özetle, en az 3 adet izole 12 V gerekli, 2 tanesi yukarıdaki sürücüler için, 1 tanesi aşağıdakiler için.

Bootstrap'lı gate driver kullanırsanız izole kaynaklara gerek kalmaz.

söylediğiniz Boostrap lı gate driver olarak ne önerirsiniz?

z

3 ayrı kaynağa gerek yok. Üstteki TLPlerin + besleme hattına 1 adet diyod bağladığında sorun biter ve tek kaynak kullanilirsin. (Mosları PWM sürmek ve %100 duty yapmamak kaydıyla)

Aynen aşağıdaki gibi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mur@t

benim de bu konuda bir sorum var, ayrı başlık açmak istemedim.

Bu devre ile 16V halojen ampul sürmek istiyorum.
yük, ampul olduğu için yine de  ters diyot kullanılmalı mı?
Devredeki zener'in gücü önemli mi? 470uF kondansatör neden kullanılmalı?
mosfete paralel bir mosfet daha bağlanabilir mi? paralel mosfet nasıl bağlanmalı?