smd elektrolitik kondansatör

Başlatan Gökhan BEKEN, 22 Mayıs 2013, 14:54:50

Gökhan BEKEN

Devrelerimi smd olarak yapacağım bundan sonra ancak kondansatörler kafamı karıştırdı.
smd 0805 kılıfta veya 1206 kılıflarındaki kondansatörlerde kutup yok anladığım kadarıyla.
Bana hem smd hem kutuplu kondansatör lazım, bunların ölçüleride hep farklı, bunların kılıflarını nasıl ayarlayabilirim?
Sizden bana hem smd hem küçük hem kutuplu kondansatör ve kılıf önermenizi rica ediyorum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Kabil ATICI

Aslına bakarsan 1206 10µF kutupsuz kondansatörleri görünce bende şaşırmıştım. Ama doğrudan kapasitemetre ile ölçünce inandım.
Gerilimine göre 1206'dan biraz büyükçe en azından kendim aldığım kutuplu (tantal) 10,22,100µF kondansatörler var.

Direnc.net'de kutuplu elektrolitik ve tantal kondansatörler ve ama boyutları farklılık gösteriyor...
http://cemenardagul.com  bir bak.
Ama kullanacağın ürünleri almadan kartı çıkartma derim. Sonra sığdırmaya çalışmak zor oluyor...
ambar7

camby

Farnell güzel bir şekilde filtreliyor aslında. Orada seçenekleri değiştirip , birim fiyatlara bakın.

Aslında parametre çok fazla var, başta çok kafa karıştırabilir ancak ihtiyaçtan yola çıkarak hareket etmek gerekli. Oha lan bu kadar Kapasiteyi bu kılıfa nasıl yapmışlar diyeceğimiz çeşitler var ama fiyatlar uçuk.

Genel olarak 3 ana grup var : Tantal , Seramik , Alüminyum.

Seramikler en büyük grup. İç malzemesine göre karakteristikleri değişiyor X7R X5R C0G gibi. İç malzemeye göre fiyatı değişiyor , Farad değerine göre fiyatı değişiyor. Büyük değerlerde kılıfı küçük istediğinizde fiyat artıyor, Son olarak çalışma voltajı , voltaj arttıkça da fiyat artıyor.

Yani gerekmeyen bi yerde yüksek dielektrik , küçük kılıf , ihtiyacın çok üstünde voltaj alırsanız çok para veririsiniz.

Yerli satıcılarda ise bu datalar mevcut değil. 100nf ceramic diye yazıyor sadece çoğu yerde.

Tantal'ların DC iç direnci düşük ancak yüksek frekanslarda seramikler kadar başarılı değiller. Tantallarda yukarıdaki kriterlerin çoğu geçerli ekstra olarak iç direnç parametresi öne çıkıyor. İç direnç azalır - parası artar..

Alüminyum SMD'ler yüksek kapasiteli grup, Genel olarak yukardaki gruplardan daha yüksek iç dirence sahipler ancak Voltaj ve Kapasite değerleri iş görüyor.

Tavsiye :

1206 seramiklerden doldurun devreleri ilk etapta. Bulunması kolay fiyatları uygun , lehimlemesi kolay.

10uF 1206 seramik kondansatörler yaygınlaştı , kutuplu gerektiğini düşündüğünüz yerlere bunları kullanabilirsiniz.

Fiyat ve kapasite kurtarmadıkça Alüminyum'lara bakın.

Seramiklerden kapasite olarak yetmediği + düşük ESR gereken yerlerde de TANTAL'lara bakın.

1 :

10uF Seramik X7R 25V 1206

http://tr.farnell.com/murata/grm31cr71e106ka12l/cap-ceramic-10uf-25v-x7r-1206/dp/1828837?Ntt=1828837

2 :

100nF Seramik X7R 50V 1206

http://tr.farnell.com/multicomp/mcca000478/cap-ceramic-0-1uf-50v-x7r-1206/dp/1759361

f15eagle

http://www.su-scon.com.tw/tr/product/CS.html

Linkdekiler 1026 yada 0603 gibi çok küçük değiller ama en küçük boyuttakileri belki işinize yarar. Bu çeşitin ismini tam bilmiyorum, liste gibi birşey bulursam boyut ve isimlerin yazdığı paylaşırım.

fryrmnd

Ben de 2575 kısmında elektrolitik kullanıcam. Ebat standardı olmadığı benim de dikkatimi çekti. Müsaadenizle asıl sormak istediğim acaba şu dorukan ki smd bobinler hatta smd recovery yada shotky diyotlardan kullanan var mı acaba? Tecrübelerinizi aktarabilirmisiniz? Yoksa hiç kasma besleme kısmını Th mu yap dersiniz?
Teşekkürler.

skara1214

http://www.dorukanstore.com/SMD-Elektrolitik-Kondansatorler,LA_651-2.html#labels=651-2  ben buradan bakıyorum

mesaj birleştirme:: 22 Mayıs 2013, 19:59:13

Alıntı yapılan: fryrmnd - 22 Mayıs 2013, 19:00:33
Ben de 2575 kısmında elektrolitik kullanıcam. Ebat standardı olmadığı benim de dikkatimi çekti. Müsaadenizle asıl sormak istediğim acaba şu dorukan ki smd bobinler hatta smd recovery yada shotky diyotlardan kullanan var mı acaba? Tecrübelerinizi aktarabilirmisiniz? Yoksa hiç kasma besleme kısmını Th mu yap dersiniz?
Teşekkürler.
ss36 yı rahatlıkla kullanabilirsiniz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Kabil ATICI

Bobin ve kondansatörlerin boyutu aynı değere göre  bobin için üzerinden geçen akım ve kondasatör içinde gerilim belirliyor. Hadi kondansatör için  nadir elementler kullanılarak boyutları küçültülebiliyor ama bobin için şu anda fazla bir şey yapılamıyor... (çekirdek  hariç)
ambar7

fryrmnd

Alıntı yapılan: ambar7 - 22 Mayıs 2013, 20:11:04
Bobin ve kondansatörlerin boyutu aynı değere göre  bobin için üzerinden geçen akım ve kondasatör içinde gerilim belirliyor. Hadi kondansatör için  nadir elementler kullanılarak boyutları küçültülebiliyor ama bobin için şu anda fazla bir şey yapılamıyor... (çekirdek  hariç)

Anladım hocam. Sadece smd olunca sanki biraz oyuncakmış gibi geliyor. Bir de sanırım dorukan da baktıklarım 100KHz idi. 2572 50KHz yanılmıyorsam. Frekans olayına da takılmıştım. Şimdi hepsini smd kullanıp bobini Th bırakmak biraz garip geliyor.

Alıntı Yapss36 yı rahatlıkla kullanabilirsiniz

ss36 hangisi hocam. Yoksa kılıf türü mü?.

skara1214

fryrmnd

Teşekkürler hocam benim de kafamda bunlardan biri vardı.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: camby - 22 Mayıs 2013, 17:15:34
10uF 1206 seramik kondansatörler yaygınlaştı , kutuplu gerektiğini düşündüğünüz yerlere bunları kullanabilirsiniz.
Hocam 1206 lar kutuplu mu yani?
Bunu sormamın sebebi kutuplu ve smd olan kondansatörleri ayrı bir kategoriye koymuşlar ve onlarda bildiğimiz kondansatörlere benziyor, ama kılıflarını uydurmak mesele.  Mesela "10uF 35V (5x5.4mm) SMD Elektrolitik (CSMK010/35 RoHS)" yazıyor burdaki 5mm ve 5,4mm nerelerin ölçüsü. İki bacak arası mesafe ve genişlik anlamında mı? Yoksa iki bacak arası mesafe ve yükseklik ölçüsü mü?
Areste hazır kılıflar uyduramazsam kendim çizeceğim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

camby

seramikler kutupsuz.

Alüminyumlar radyal ve büyük oluyor. Kılıfı areste vardır ama bulsanız bile üzerinde oynayın yada ölçüyü doğrulamakta fayda var sonra lehimlemesi zor oluyor eğer dar ise. 5-5.4 tabanındaki plastiğin en boy ölçüsü. Datasheetlere bakmaya çalışın , footprint konusunda yol gösterecektir.

JKramer

z

Ucuzundan digital bir kumpas al. Malzemeleri satın almadan pcb çizimine başlama.

Bir şekilde aksilik çıkabiliyor.

Elindeki malzemeleri kumpasla ölçmek iyidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

Alıntı yapılan: z - 23 Mayıs 2013, 11:51:57
Ucuzundan digital bir kumpas al. Malzemeleri satın almadan pcb çizimine başlama.

Bir şekilde aksilik çıkabiliyor.

Elindeki malzemeleri kumpasla ölçmek iyidir.

peki hocam yüzde kaç tolerans veriyorsunuz?padi ölçtünüz 30th boyu diyelim ne kadarlık yer vermek uygun olur?