cep telefonu şarjı

Başlatan vatandas30, 23 Mayıs 2013, 14:21:23

vatandas30

yaptığım bir devrede 7805 in çıkışından cep telefonunu şarj etmek istedim.  telefon ekranında "şarj olmuyor" yazısı çıktı. 7812 çıkışından bağladım yine aynı yazı çıktı. bu cep şarjında farklı bir olay mı var?
farklı bir devrede vatandaşın birisi trafodan köprü diyota giren uçlardan biri ve köprü diyotun - ucuna bağlamış. böyle yaptığımda telefon şarj oluyor görünüyor ama zannedersem akımı çok düşük, pek doldurucu değil.

HexfeT

Telefon Nokia ise voltajın 5.6v olması gerekebilir.

vatandas30

evet telefon nokia. yalnız kendi şarj aletini ölçtüğümde boşta 7-8 volt var çıkışında.

HexfeT

Kendi şarj aleti orjinal değil ise ya da metal trafo + köprü diyot + kapasitör şeklinde uyduruk bir şeyse boşta gerilim yüksek olabilir.

7805 in orta bacağı (GND) ile GND yi ayırıp araya 1N4001 ya da benzeri bir diyotu + sı 7805 orta bacağına, - si GND ye gelecek şekilde bağlarsan çıkışından yaklaşık 5.6v alırsın ve telefonu şarj edebilir. Yalnız 7805 yeterli büyüklükte bir soğutucuya bağlı olmalı.

vatandas30

anladım. yalnız şöyle bir durum var. bir sitede "siz 12V dahi verseniz 4,2 V. a gelinceye kadar pil dolar, bundan sonrası kritik vs." yazıyordu. ben 12 V verdiğim halde hiç şarj başlamadı bile.

GRaFiT

Benim Samsung marka telefonum var. Ben de bu tarz bir şey yapmak istedim. Şöyle bir sorunu geçte olsa fark ettim.
Benim telefona takılan soket benim telefon ile uyumlu değilmiş. Orjinal bir soket bulup + ve - yi birleştirdim. Şarj etmeye başladı. Bu tarz bir sorun olabilir mi?
Biraz da basit yaklaşmak lazım de mi? :-[
http://teknokoliker.com - Kişisel Web Sitem

vatandas30

sokette sıkıntı yok. şarj aletiyle de sıkıntı yok. ben kendi devremden şarj etmek istedim ama olmadı.

rree

Diz üstü bilgisaar vardı şarj  aleti  bozulmuştu  onun yerine  sarj gerilimi uyguladık şarj olmadı. Bozulan
şarj aletini söktüğümüzde içinde transtöre benzeyen bir çip çıktı nedir  araştırdık. Bilgisayara orjinal şarj aleti olduğunu tanıtan bilgi gönderen çip olduğu anlaşıldı.

vatandas30

şarj aletinin içini açmadım. demekki bunda da öyle birşey var.

mustafa_cmbz

hp nin bir modeli var.Mesela bu modelin pilini tamamen bitene kadar kullandığın zaman tekrar pc ye taktığında çalışmıyor ve şarj da etmiyor.Salakça gelebilir ama kim bilir belkide bazı sebepleri vardır.Onda da hafıza çipi vs. öle bişiler vardı.Hatta pili söküp dışarda şarj ettik ama yemedi :D

vatandas30

hocam benzer sıkıntı benim laptopta da var. daha doğrusu exper laptoplarda varmış. laptopu kapalı iken şarjda bırakırsan bir daha açıılmıyor. servise gönderdim harddisk değişti dediler. geldi yine aynı sorun oldu. pisi pisine 10 yıllık foto vs. birikimlerim gitti.