Dorji DRF7020D20 modül

Başlatan mg1980, 23 Mayıs 2013, 20:30:05

mg1980

Sayın Arkadaşlar,
1-Dorji DRF7020D20 modülü www.direnç.net dışında nerede bulabilirim.Burada stokta yok.
2-Bu modülü PİC programlamayla uğraşmadan PT2262-PT2272 entegreleriyle çalıştırabilir miyim (şayet bulabilirsek)
Udea'nın ATX ve NRX modülleriyle bir çalışma yapmıştım.1 km mesafe için ihtiyacım var. UTX-C17U var ama alıcısı UFR-C12U epey pahalı.Bu sebeple
yukarda yazdığım modül çok uygun görünüyor.Saygılar.mg1980

ferdem

Modüller PT ler ile çalışmaz, modül üzerinde mikrodenetleyici var, siz seri veriyi belirlenen bir baud rate ile mikrodenetleyiciye veriyorsunuz o da modüle veriyor (ben böyle biliyorum). Programlama kısmında bir konfigürasyon-zorluk yok, kablolu haberleşen PIC ler varsa, kabloyu çıkarıp modülleri bağlayabilirsiniz. direnc.net dışında nerede bulunacağı konusunda bilgim yok. Kolay gelsin.

polleme

DRF7020D27 alsanız çok mu pahalı gelir? Mesafesi daha uzun ve stokta var.

mg1980

Hocam,
İnceleyebildiğim kadarı ile sizin de dediğiniz gibi menzili daha fazla. Ama o kadar harcama yapmak istemiyorum. Uzaktaki sondaj pompasını çalıştırmak için kullanacaktım. Halen bu işi  çifti 60-70 TL.lik PMR el telsizleri ile yapabiliyorum. Udea'nın NRX..alıcısı elimde var.Dorji ...20 ile frekansları küsuratına kadar aynı. Verici olarak 50TL civarında Dorjiyi kullanıp bir deneme yapmak istiyordum.Saygılar.mg1980

polleme

GSM üzerinden SMS veya GPRS ile yönetim diyeceğim ama GSM modüller de çok ucuz değiller.

mg1980

Hocam,
Cep telefonu ile şifre kullanarak açıp kapatma da yaptım ama köydekilerin kulanımına çok uygun değil.Bazan şebeke olmaz,az da olsa ücretli.Sonra numara v.s.bir kaç tuş.Çok pratik olmadı.Ticari bir konu da değil.Bir butona basıp açılacak,bir butonla kapanacak.Saygılar.mg1980

polleme

Size bir başka önerim var: Yine direnc.net ten DRA808M modülünü kullanın. Bu bir ses modülü ama üzerinde UART bağlantısı da var, 5km de data taşıyabilirsiniz.

mg1980

Hocam,
Çok sağolun.Önerinizi kaydediyorum.İlgi çekici bir şey.Fırsat bulursam deneyeceğim.Bu arada  sizin söylediğiniz modülü iki adet olarak AST kodlu
form üyesinin büyük bir centilmenlik örneği sayesinde temin ettiğimi söyleyebilirim.Hepinize teşekkür ederim.mg1980

KIRIKDR

Hocam ben 3 ay önce aliexpress'ten nordic'in nrf24l01 modülünü aldım .. Çift yönlü haberleşiyor, tanesi 15 dolara geldi .. Modüller 1000mt açık alanda haberleşiyor. Yalnız henüz denemelerini yapmadım aldım duruyoe şimdilik. Birde yeni fark ettim aliexpress te aynı modulün 1.2 dolara bedava kargo ile satılanları da var.. Yada rf amplifier entegrelerden alıp mesafeyi arttırabilirsiniz.. Pahallı modullerden ziyade bu yöntemi de deneyebilirsiniz...

Bu benim aldığım modul:

http://www.aliexpress.com/item/nRF24l01-PA-LNA-2-4G-RF-Wireless-Module-one-set-price-includes-module-and-antenna/539030183.html

Burda da daha ucuz bir türevi:

http://www.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-NRF24L01-NRF24L01-Wireless-Module-2-4G-Wireless-Communication-Module-Upgrade-Module/905707863.html

alper06

Hocam mesafe ölçebildiniz mi?